Počínání plavců na břehu sledoval zhruba třísethlavý dav lidí. Na akci dorazili kromě Třebíčáků i otužilci ze Znojma a Prahy. Mezi těmi, co vyzkoušeli aktuální teplotu vody v řece Jihlavě, byli dva přemožitelé kanálu La Manche - Dana Zbořilová a Richard Blatný.


Znojmáci Lubomír Pelech a Petr Konvalina šli sice do vody v plavkách, ale s huňatým kulichem na hlavě. Hlavu si prý chrání vždy při zimním plavání.


Co diváci nejspíš neviděli


Lubomír Pelech o svém otužování prozradil: „Osobně to dělám šestadvacet let. V mládí jsem míval angíny. Teď je to bez problémů. Kdy jsem byl naposledy nemocný, to skoro ani nepamatuji.“ Ideální teplota vody pro ledovou koupel je podle něj dva až čtyři stupně Celsia. Doporučovaná maximální délka pobytu ve studené vodě 20 až 25 minut.


Mroží borci lezou z vody. Během desetiminutovky po koupeli se cítí blaženě. Diváci tleskají, vyslovují obdiv a rozchází se z nábřeží. Co přijde dál, mnozí už nevidí.


V šatně se otužilci nasoukají do oblečení, někteří nevynechají ani teplý svrchní oděv, včetně rukavic. Na řadu přichází teplý čaj. Najednou i ti nejstatnější zápasí s tím, aby tekutinu z hrnku třesoucíma se rukama nevylili. Výraz „klepe se jako ratlík“ je na místě. Někteří mají problém s vyslovením souvislé věty.


„Jde o běžnou reakci svalů každého otužilce, při níž se teplota těla vyrovnává, svaly se zahřívají,“ vysvětloval třesoucím se hlasem, ale s úsměvem na rtech Zdeněk Mikoláš, třebíčský otužilec a duše celé sobotní akce.


„Tady v Třebíči je nás zatím hrstka, sedm aktivních otužilců. Doufáme, že se k nám někdo přidá,“ naznačil záměr, s nímž akci s třebíčskou odnoží pražského Klubu ledních medvědů uspořádali. Třebíčští otužilci se prý scházívají dvakrát týdně na Markovce, v úterý kolem půl čtvrté a v sobotu kolem desáté.


V ledové lázni si dopřejí romantiku


Dvakrát týdně se chodívá ven koupat i zmíněné znojemské duo. „Míváme na to s sebou i petrolejovou lampu, abychom ve tmě viděli,“ svěřuje se Pelech. Jeho mladší kolega Petr Konvalina přitakává. Do ledovky se prý noří už osmým rokem a naposledy marodil před rokem. Paradoxně v létě s hnisavou angínou. „Trošku jsem sezónu šidil, chodil jsem míň. Tak se to potom vrací,“ přiznal Konvalina.


I na virózy jsou totiž otužilecké fígle leckdy krátké. Napomáhají ale tělu průběh nemoci mírnit. „Když cítím, že mě bolí záda, tak ten pobyt ve vodě si o něco prodloužím. Svaly se stáhnou, pak se cítím líp. Vodoléčba je vlastně prověřená metoda, jen se s ní nesmí začít až uprostřed nemoci,“ zdůraznil Pelech.


Znojemský tandem se shoduje, že začít s otužováním je dobré na podzim, protože tehdy teplota vody pomaleji klesá. „Když je teplý podzim, dá se plavat do začátku prosince,“ tvrdil Pelech.


Také Zdeněk Mikoláš se zadumal nad radou začátečníkům: „Jde to, pokud nemá člověk problémy se srdcem. I tak se musí začít s otužováním postupně. Třebas tím, že se nenabalíte ven do oblečení jako cibule. Jinak je to o psychice a vyžaduje to pevnou vůli.“ Odolnost předvedl při ukázce, jak se lze dostat z vody se speciální pomůckou, když se pod námi prolomí led.


Koupaly se i ženy


Kromě přemožitelky kanálu La Manche byla v ledovce zástupkyně Třebíče – Zdeňka Mejzlíková, manželka známého třebíčského sportovce.


Ta prozradila: „Před čtyřmi roky jsme s manželem začali chodit na podzim plavat vždycky do prvního sněhu na Markovku. Loni v zimě jsme se potkali se Zdeňkem Mikolášem. Měl u Mikulovic v ledu vysekanou díru do vody. Tak jsme se tam šli s ním ponořit. Od jara už trénujeme dvakrát týdně.“


S přemožiteli kanálu La Manche přinese Deník rozhovor v úterním vydání.