VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Náměšti se vrhli na budování sportovišť. Rodí se hned tři nová

Náměšť nad Oslavou - Zdá se, že v Náměšti je konečně čas myslet na mladé. V minulých letech město dovršilo investiční akce nutné pro svůj samostatný chod.

15.8.2009
SDÍLEJ:

Pohled na část vznikajícího sportovně rekreačního areálu Hájek. Hotový by měl být u konce počátkem příštího roku. Nabídne tři tenisové kurty, dvě hřiště na petangue, hřiště na streetball, plážový volejbal a nebudou chybět ani dětská hřiště. Foto: Vladimira El Behani

Dokončilo se napojení na vlastní vodovod, upravila se část komunikací, postavil se domov pro seniory, město dalo k dispozici parcely pro další individuální výstavbu.

Město má nyní vše, co potřebuje k životu a může konečně nahlas vyslovovat přání, o kterých se doposud mluvilo jako o hudbě budoucnosti. Konečně se tedy začalo s realizací projektů, o kterých se dlouhá desetiletí pouze debatovalo, jako je například zastřešení zimního stadionu, výstavba velkých sportovišť, jako právě dokončovaný sportovně rekreační areál Hájek, výstavba skate-bike parku a sportovního centra u Základní školy Husova úpravou stávajícího a již nevyhovujícího sportoviště.

Dalo by se říct, že se město k těmto akcím dostává za pět minut dvanáct. Právě v poslední době na sebe mládež negativně upozornila v souvislosti se svými nevhodnými volnočasovými aktivitami. Není se co divit, město Náměšť v současné době v čase letních prázdnin věkové skupině školou povinných až po náctileté nenabízí takřka nic. Zájmové kroužky a sportovní oddíly vyvíjejí aktivitu pouze ve školním roce, a pokud si rodiče nemohou dovolit posílat dítě za organizovanou zábavou, je to v pětitisícové Náměšti stále tak trochu problém. Nicméně první hmatatelné důkazy obratu k lepšímu jsou již zde. Na co se tedy ti později narození mohou v Náměšti těšit?

Hájek téměř před dokončením

Již od jarních měsíců probíhá výstavba sportovně rekreačního areálu Hájek ve stejnojmenné lokalitě takřka v centru města. Akce s rozpočtem 12,5 miliónů by měla být u konce počátkem příštího roku, převážná část objektů však bude stát ještě letos na podzim. Náměšťští se tak mohou těšit na tři tenisové kurty, dvě hřiště na petangue, hřiště na streetball, plážový volejbal a nebudou chybět ani dětská hřiště. Vyrůstá zde i víceúčelový objekt, replika někdejší stavby ze zámecké obory, kde bude pamatováno například na místa pro matky s dětmi, na šatny či občerstvení. Probíhá rovněž osazování lokality novou zelení a doplňování stávající parkové zeleně. Místo by se tak mělo stát příjemnou lokalitou i pro nesportovce, kteří se chtějí jen tak projít v krásném prostředí nedaleko řeky. Turistu sem zavede městská kulturní promenáda, k vidění je zde zajímavá technická památka, Schulcovy věžové filtry.

Centrum volného času pro veřejnost

Brzy začne výstavba sportovního centra u Základní školy Husova, jehož první část schválilo městské zastupitelstvo před dvěma měsíci na svém posledním zasedání. Vybraná firma začne s realizací ještě nyní, v době letních prázdnin, termín dokončení byl stanoven na konec října. Během této doby by u Základní školy Husova, která byla postavena počátkem šedesátých let minulého století, mělo vyrůst sportoviště zahrnující atletický ovál, čtyřdráhu s tartanovým povrchem, hřiště na míčové hry, sportoviště pro skok daleký a vysoký, hřiště na petangue a tenis. Nebudou chybět stožáry na vlajky, přípojka na elektřinu či pítko. Nejnákladnější část vyroste ještě letos, příští rok se počítá s výstavbou dopravního hřiště.

Škola začala s dopravní výchovou, provizorní dopravní hřiště si namalovala na stávající živičné, které sloužilo i přes svůj zcela nevyhovující povrch několik předcházejících desetiletí jako sportovní hřiště. Ředitel Základní školy Husova Pavel Hudeček celou akci komentuje: „Jsme velmi rádi, že bude vybudováno nové moderní sportovní hřiště, náš dík patří především městu. Hřiště bude samozřejmě otevřené i pro veřejnost. Věříme, že uživatelé si ho budou vážit a rovněž ho budou v plné míře využívat.“

Plánované dopravní hřiště v sobě bude zahrnovat křižovatky všech typů, přechody, parkovací místa či kruhový objezd. Počítá se s tím, že celý areál v hodnotě pět a půl milionu korun, bude volně přístupný veřejnosti, a to v době po vyučování a díky plánovanému osvětlení i ve večerních hodinách. Počítá se s provozem v letních měsících až do dvaadvacáté hodiny, dohled nad areálem bude vykonávat nově zaměstnaný školník. Jakmile bude mít město metropolitní systém, bude nainstalována kamera pro sledování celého areálu.

Podle starosty města Vladimíra Měrky by se areál měl stát centrem volného času pro mládež ze sídliště i blízkého okolí. V projektové dokumentaci se velmi dobře podařilo využít stávající prostor, který umožní provoz na sportovní i dopravní části současně. „Funkce celého areálu mohou běžet nezávisle na sobě, vše bude na vyšším stupni, a to nejen použitými materiály,“ podotkl Měrka.

Vyroste také skate-bike park

V lokalitě na Suché louce mezi budovou FC Náměšť a starým fotbalovým hřištěm má zanedlouho vyrůst skate-bike park. Sportoviště o výměře zhruba 27 krát 18 metrů má být postaveno za významného přispění Nadace ČEZ, která letos v dubnu věnovala 640 tisíc korun. Vybudováno a otevřeno by mělo být již letos na podzim, celkové náklady budou činit zhruba půl druhého milionu korun.

Sportoviště bude odhlučněno, umístěny na něm budou vysoce kvalitní překážky ze dřeva opatřené speciálním povrchem. Město zvolilo sice dražší, avšak kvalitnější a bezpečnější variantu překážek s tím, že další budou postupně dokupovány. na výběru překážek pro skate-bike park se podílejí sami budoucí uživatelé z řad mládeže, kteří se tak pasovali do role odborných poradců.

Vladimíra El Behani

15.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení