Lidé na Třebíčsku marodí stále více. Přestože trend je právě opačný, na Třebíčsku jsme loni v porovnání s předchozím rokem stonali častěji.
Česká správa sociálního zabezpečení eviduje za loňský rok na Třebíčsku 29 506 pracovních neschopností. V roce 2006 to bylo 29 261. Obyvatelé Třebíčska v loňském roce prostonali celkem 1 054 450 dní.

Na Vysočině se stoná více už jen na Žďársku. Tam lidé proleželi v posteli ještě o sto tisíc dní více a i v nárůstu pracovních neschopností Žďársko vede. Na Jihlavsku, Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku loni lidé stonali méně než předtím.
„V roce 2007 lidé nejčastěji stonali s nemocemi dýchacího ústrojí a také kvůli nemocem pohybového ústrojí. Průměrně jedna taková pracovní neschopnost trvala 15,98 dne. Pouze chřipka si vloni v České republice vyžádala celkem 200 687 ukončených pracovních neschopností, 3 013 960 prostonaných dnů a průměrně trvala 15,02 dne,“ spočítala mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová.
Podle údajů krajské hygienické stanice je aktuálně na Třebíčsku na každých sto tisíc obyvatel 1200 nemocných s diagnózou akutní infekce horních cest dýchacích a chřipka. Nemocnost má od počátku na Třebíčsku setrvalý stav. Čísla se do vyšších kolonek vyhoupla jen okolo Vánoc.

Příznivě vyznívá srovnání s loňským rokem. Tehdy byla statistická čísla pro srovnatelné období dvojnásobná.
O epidemii v současnosti v kraji a ani v republice nelze hovořit. Jiná situace je ale třeba v Rakousku, Maďarsku a části Německa. „Tam se epidemie vyskytuje. V tuzemsku, včetně všech okresů Vysočiny, je nemocnost velmi nízká. Na sezonu, která panuje,“ poznamenala epidemioložka Alena Dvořáková.

O epidemii se hovoří, když relativní počet nemocných stoupne na 2000 osob. K tomu číslu se nyní příliš neblíží ani Žďársko.
„Zda je nízká nemocnost ovlivněna současným počasím? Těžko říci,“ nechtěla spekulovat zástupkyně krajské hygienické stanice Dvořáková.
„Očkovat se ještě lze. Sezona není u konce. Je ale potřeba počítat, že protilátková ochrana se vytvoří až 14 dní po aplikaci,“ pokračovala dále vedoucí odboru epidemiologie.

Očkování podle Aleny Dvořákové stojí přibližně 200 korun. Provádějí ho praktičtí lékaři i doktoři zdravotního ústavu.
„Když máte chřipku, pak je nejideálnějším lékem Paralen. Dobře pomáhá také Ibalgin,“ doporučila další lékařka Alena Poláková.