VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Své rozhodnutí bych ani dnes neměnil

Třebíč - Rozhovor s ředitelem třebíčské nemocnice Petrem Mayerem.

4.2.2008 1
SDÍLEJ:

Petr MayerFoto: DENÍK/ Michaela Hasíková

O třebíčské nemocnici se toho v poslední době mnoho řeklo a napsalo. Proslula především záměnou děvčátek Verunky a Nikolky. Nedávno vyplulo na povrch úmrtí novorozence na následky nebezpečné bakteriální infekce. O minulosti i nejbližší budoucnosti nemocnice si Deník povídal s jejím ředitelem Petrem Mayerem.


Vraťme se nejdříve k výměně miminek. Rodiče nebyli spokojeni se stotisícovým odškodným. Jaká je situace teď?

V současné době stále probíhá jednání našeho právního zástupce s právním zástupcem obou rodin. Nemocnice od právníka rodin zatím nedostala žádný konkrétní požadavek na částku oficiální formou a nestalo se tak ani prostřednictvím našeho advokáta, který také požadoval kopie znaleckých posudků z oboru psychologie a psychiatrie, na základě kterých rodiny požadují odškodné. Ani tyto posudky nám dodnes právní zástupce rodin nedodal.

Co si vy o jejich požadavku myslíte?

Výše odškodného a průběh jednání o něm nebude nemocnice do uzavření celé záležitosti komentovat. Pověřili jsme jednáním našeho právníka a je tedy na něm, aby jednání vedl. Nebudeme do nich zatím nijak vstupovat. Nemocnice hospodaří s veřejnými prostředky a tak se musíme jako její vedení také chovat a postupovat.

Odvolal jste primáře dětského oddělení Kozáka. Kdo nastoupil na jeho místo?

Na základě výběrového řízení byla jako primářka dětského oddělení vybrána Dr. Alena Holubová. Jde o zkušenou lékařku z nemocnice.

Petice lékařů a veřejnosti vás tedy nepřesvědčila…

Jako manažer jsem musel postupovat tak, jak jsem postupoval a ani dnes bych své rozhodnutí neměnil. Po důkladném prošetření celého politováníhodného případu záměny jsme potrestali ty pracovníky, kteří nesli za selhání přímou odpovědnost a nebo odpovědnost vedoucího oddělení.

Ani na chvíli jste tehdy neuvažoval, že sám odejdete?

Celý případ byl velmi náročná a tvrdá zkušenost pro spolupracovníky z vedení nemocnice a zdravotníky dětského oddělení. Zajímavé byly postoje zainteresovaných lidí. To byl možná ten důvod, proč jsem neutekl od započatého díla.

Přesto všechno jste získali třetí místo v oblíbenosti nemocnic na Vysočině. Bylo to pro vás překvapení?
Bylo to pro nás překvapení, ale velmi příjemné. Současně to byl i důkaz toho, že naši pacienti vnímají dlouhodobou koncepční práci na zlepšování péče v naší nemocnici a všechny kroky, které jsme udělali pro zvýšení kvality péče o pacienty. Selhání jednotlivců by nemělo zastínit snahu celku, tedy všech zaměstnanců nemocnice, kteří pracují poctivě a obětavě.

Po skandálu s miminky jste zavedli jistá opatření. Zdají se vám dostatečná?

Veškerá opatření, která jsme zavedli v souvislosti se záměnou novorozenců jsme konzultovali i s odborníky a myslím, že se ukazují jako správná. Samozřejmě vždy je zde riziko lidského faktoru. O tom, že se neustále snažíme zkvalitňovat postupy v nemocnici svědčí také certifikace podle norem ISO, kterou jsme úspěšně dokončili a také probíhající přípravy na akreditace nemocnice.

A co se naopak v loňském roce povedlo?

Na to není jednoduché odpovědět. Udělalo se toho hodně a řada věcí se opravdu podařila. Určitě to je rekonstrukce nevyužité budovy na centrální laboratoř a již zmíněné získání certifikátu. Přibylo parkoviště pro pacienty a zaměstnance. Dále je toho hodně, co není běžně vidět. Obměna zdravotnické techniky, výpočetní techniky a tak dále.

Měsíc fungují regulační poplatky. Jaké jsou první zkušenosti?
Zatím jsme nezaznamenali větší problémy s výběrem regulačních poplatků. Díky ukázněnému přístupu pacientů a zdravotnického personálu se daří výběr poplatků zvládat bez větších komplikací.

Už někdo odmítl zaplatit?

Setkali jsme se s několika případy, kdy lidé neměli na zaplacení. V takových případech dostávají naši pacienti fakturu, na jejíž úhradu mají podle zákona osm dnů.

Nemocnice je ztrátová. Pomohou poplatky zvýšit rozpočet?

Nemocnice hospodařila v loňském roce se ztrátou zhruba 30 milionů korun, ale je třeba zdůraznit, že za sebou máme jednu z největších investic - opravu pavilonu centrální laboratoře včetně nákupu moderního vybavení v hodnotě více než 70 milionů. Pokud bychom tuto investici neudělali, bylo by hospodaření nemocnice zcela jiné. Poplatky nemocnici určitě pomohou, ale problém financování nevyřeší.

Někteří pacienti si stěžují na stravu. Zlepší se teď, když za ni platí?

Poplatky, které vybereme a budou tak součástí rozpočtu nemocnice, budou určené na zvýšení kvality poskytované péče našim pacientům. Nepůjdou tedy pouze do stravy. To rozhodně ne.

Co čeká nemocnici v budoucnu?

Tradičně se budeme muset vypořádat s novou legislativou. V současné době je to výběr regulačních poplatků. Obecně lze říci, že letošní rok bude rokem úspor. I tak samozřejmě počítáme s obnovou zdravotnických přístrojů, např. dialyzační monitory, vybavení pro operační sály, lůžka pro intenzivní péči. Nakoupíme též nové matrace, zástěny na pokoje pacientů pro zvýšení soukromí a dokončíme orientační systém v areálu nemocnice. V současné době dokončujeme projektovou dokumentaci pro výstavbu "pavilonu pro matku a dítě". Se zahájením stavby počítáme v roce 2009.

V nemocnici má prý dojít k úsporám. Už víte. K jakým?

Podoba krajského zdravotního plánu není zatím konečná a schválená. Proto je předčasné mluvit o opatřeních, které bude nemocnice přijímat. Samozřejmě máme několik variant, jak po schválení zdravotního plánu budeme postupovat. Hodně napoví vyjednávání při uzavírání nových smluv se zdravotními pojišťovnami.

Petr Mayer
Narozený 8. prosince 1960
Vystudoval České vysoké učení technické v Praze
Třebíčskou nemocnici vede od 1. října 2003
Předtím působil jako ekonomický náměstek Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem

 

Autor: Marcela Nováčková

4.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lukáš Krpálek ve finále olympijských her v Riu porazil Elmara Gasimova.
9

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Zámek v Polici láká na noční prohlídky a chystá expozici historických motorek

Police – Letošní rok je pro zámek v Polici úspěšný. Poté, co se v polovině června na zámku otevřelo nové muzeum věnované letcům RAF, nyní čeká zámek další akce. Na víkend naplánovalo vedení hrané noční prohlídky. Muzeum i noční prohlídky jsou na zámku oblíbené, za červenec zámek a muzeum navštívilo skoro dvanáct set lidí. Přesto ale vedení neusíná na vavřínech a už připravuje novinky na příští rok.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Náměšť nad Oslavou - O řidičský průkaz přišla třiatřicetiletá žena z Třebíčska, která řídila vozidlo pod vlivem drog. Ve středu ji na Masarykově náměstí v Náměšti nad Oslavou zkontrolovala policejní hlídka.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení