Zloději při nich na poničeném vybavení a odcizených věcech způsobili škody za bezmála 40 tisíc korun. Další případy ale budou stejně jako každý rok pravděpodobně přibývat, a to v závislosti na tom, jak budou chalupáři postupně mířit do svých rekreačních objektů.

Za celý loňský rok strážci zákona řešili dokonce více než šest desítek případů vloupání do rekreačních chalup a chat ve žďárském regionu. „Zhruba tři desítky případů se ale povedlo policistům objasnit,“ informovala žďárská policejní mluvčí Jana Martincová s tím, že v roce 2010 mají pachatelé této trestné činnosti na svědomí škody za bezmála 700 tisíc korun.

Jedna z posledních událostí byla policistům oznámena v polovině letošního března. Majitel chaty v Sazomíně na Žďársku zjistil, že po dobu jeho nepřítomnosti navštívil rekreační objekt zloděj.

„Dovnitř se dostal po rozbití skleněné výplně zamčených dveří. Chatu prohledal a odnesl si elektrické nářadí, litinový gril, sekačku a další věci. Majiteli způsobil škodu za nejméně čtyři tisíce korun,“ popsala Jana Martincová.

Ještě vyšší škoda vznikla chataři z Milov na Novoměstsku. Do jeho nemovitosti se nenechavec dostal rovněž po rozbití okna a po prohledání budovy si odnesl motorovou pilu za asi 10 tisíc korun.

Elektronika i nářadí

Právě zahradní nářadí a elektronika patří mezi věci, které z rekreačních objektů na Žďársku mizí nejčastěji. Mezi zloději jsou ale populární také starožitnosti, alkohol nebo potraviny. Někteří pachatelé nepohrdnou ani oblečením a dalšími drobnostmi.

„Když se nám před lety vloupal do chaty u Sklenského rybníka poblíž Skleného nad Oslavou zloděj, nic se neztratilo. Pouze jsme měli výdaje s opravou vypáčené okenice a výměnou rozbitého okna. Zloděj asi neměl co vzít, přes zimu uvnitř raději kromě ložního prádla, nádobí a starého oblečení nic nenecháváme,“ prozradila své zážitky chatařka Jana Vávrová.

Nenechávat v rekreačních objektech cennosti, to radí i policie. Univerzální recept, jak vloupání jako takovému úplně zabránit, však podle nich neexistuje. Lze však riziko, že se chata stane cílem zloděje, alespoň minimalizovat.

„Majitelé chat a chalup by například měli svá letní sídla nepravidelně navštěvovat, a to pokud možno i během zimního období. Stopy po tom, že chatař objekt navštěvuje – například vyházený sníh, pohrabaná tráva a podobně, mohou zloděje odradit,“ poradila Jana Martincová.

Zamezit návštěvám nenechavců se snaží také sami policisté, kteří vytipované rekreační oblasti nepravidelně navštěvují.