VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vraždu Petry půjde Kisiov na 25 let do vězení

Brno, Jihlava - Tři mladíci obvinění z loňské brutální vraždy Petry půjdou do vězení. Tresty jsou od dvou do pětadvaceti let.

5.3.2014 1
SDÍLEJ:

Jakub Doležal (vlevo) a Michal Kisiov (vpravo).Foto: čtk

Vraždu patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku včera Krajský soud v Brně potrestal dvěma výjimečnými tresty. Michal Kisiov má jít do vězení na pětadvacet let, Tomáš Zavřel na dvaadvacet a Jakub Doležal odešel s dvouletým nepodmíněným trestem za pomáhání při odklízení těla zavražděné dívky. Kisiov a Zavřel by si měli trest odpykat v nejpřísnějším vězení se zvýšenou ostrahou.

Rozsudek zatím není pravomocný. Všichni tři zvažují odvolání. Případ se tak zřejmě ještě dostane na stůl Vrchnímu soudu v Olomouci.

Soudce Miloš Žďárský navíc pustil Jakuba Doležala z vazby, protože u něj podle soudce důvody vazby pominuly. Na svobodu se zatím nedostane. Žalobce Jiří Morava z jihlavské pobočky krajského státního zastupitelství si proti propuštění z vazby ihned podal stížnost. Rozhodnout o ní musí vyšší instance. Do té doby zůstane Jakub Doležal ve vězení. „Za dobu mé dvacetileté soudní praxe jde o nejdrastičtější případ vraždy. Tím, čím se liší od ostatních případů vražd, je bezcitnost, důraz a rozhodnost pachatelů, s jakou čin spáchali," upozornil v odůvodnění rozsudku soudce Miloš Žďárský a upozornil, že dívka musela před smrtí trpět dlouhé minuty. Žalobce Jiří Morava podotkl, že dívka musela vnímat obrovskou bolest, i to, jak se nad ní mladíci domlouvají, jakým způsobem ji zavraždí.

Dlouhé trýznění

Čin se stal loni v březnu v centru Jihlavy v Havířské ulici. Michal Kisiov nejprve Petru vyhodil z okna. Kisiov to vysvětlil tím, že zpanikařil poté, co mu Petra měla říct, že ho udá za znásilnění. Dívka pád z jedenácti a půl metru na beton přežila. Když k ní Kisiov přišel, stěžovala si, že ji bolí noha. Kisiov ji vzal na ramena a odnesl zpátky do bytu. Nevěděl, co dál, tak zavolal Zavřelovi, který mu slíbil, že za ním přijde. U telefonátu byl i Doležal, který šel do bytu se Zavřelem.

Kisiov a Zavřel se v bytě dohodli, že Petru zavraždí. Dívku střídavě škrtili a dupali jí po krku motorkářskou botou. Kolem krku jí omotali kabel od počítače a každý tahal za jeden konec. Po dalším škrcení pak dívka zemřela. Tělo odnesli do kontejneru před domem. Doležal podle obžaloby pomáhal s odklízením těla a celou dobu činu přihlížel. „Neudělal nic, aby jí pomohl. Místo toho Zavřela s Kisiovem hecoval, že nejsou schopni dívku zabít najednou," upozornil státní zástupce Morava.

Doležal byl na začátku stíhán pro trestný čin nadržování, za což mu hrozily maximálně čtyři roky. Později byl ale obviněn z napomáhání při vraždě, a i on skončil ve vazbě. Soudce ale včera čin překvalifikoval zpět na nadržování, a Doležal dostal pouze dva roky. Trest dostal i za krádeže, které už dříve spáchal v Jihlavě. „Těžko se dá hovořit o nějakém vítězství, když se to týká takto závažného případu," řekl po rozsudku obhájce Doležala, Jaroslav Homolka z Jihlavy.

Povzbuzoval je

Jakub Doležal tak bude čekat na rozhodnutí o stížnosti proti propuštění z vazby. Jasno by mohlo být během několika dnů. Pokud se Doležal dostane z vazby, byl by na svobodě do vynesení pravomocného rozsudku. Pokud by mu vrchní soud potvrdil dvouletý trest, musel by se Doležal do vězení zase vrátit. Na svobodu by mohl vyjít už po sedmi měsících, kdy by zřejmě požádal po polovině trestu o propuštění na svobodu.

Státní zástupce Jiří Morava pro Doležala v závěrečné řeči navrhoval patnáct let vězení. „Podle mého názoru bylo prokázáno, že obžalovaný Doležal své dva kamarády k vraždě hecoval a tím jim byl psychicky nápomocen," řekl Morava.

Zatímco Doležal od začátku popíral, že by kamarádům při vraždě pomáhal a hecoval je, Kisiov a Zavřel se k činu přiznali. Státní zástupce pro oba navrhl pětadvacetiletý výjimečný trest. „U obžalovaného Zavřela musíme zohlednit to, že s vyhozením dívky z okna neměl vůbec nic společného," podotkl soudce Miloš Žďárský. Zavřelovi přitěžuje trestní minulost.

Zdeněk Kratochvíl, obhájce Jakuba Doležala, v závěrečné řeči uvedl, že se výpovědi hlavních aktérů případu rozcházejí v tom, co přesně měl každý z nich udělat. Spekuloval, že za jistých okolností by mohli násilí na dívce páchat v době, kdy mohla zemřít po pádu z okna.

To ale vyloučili sami obžalovaní ve svých výpovědích, když popisují, že dívku nemohli zavraždit. Obhájce soudu předložil i dokument, z něhož vyplývá, že Zavřel po svém zadržení nadstandardně spolupracoval s kriminalisty a udal jim člověka, který se měl v Jihlavě pokusit zavraždit prodavačku v obchodě s výbavou pro děti. „Tuto skutečnost považuji za nejzásadnější ze všech polehčujících okolností," uvedl obhájce Kratochvíl.

Michal Kisiov před tím nikdy trestán nebyl a podle obhájkyně Kláry Long Slámové mu polehčuje, že se doznal, spolupracoval s policií na objasnění případu, vyjádřil lítost a v době činu byl, stejně jako ostatní, blízko věku mladistvého.

Úraz hlavy jako zdroj agresivity?

Obhájkyně Slámová také zmínila, že Kisiov v mládí utrpěl vážný úraz hlavy. Podle Kisiovovy matky, která včera u soudu svědčila, se úraz projevil na povaze jejího syna. „Byl nesoustředěný a měl občasné výbuchy hněvu. Vždy to ale zvládal, že si třeba vyšel ven se psem," řekla matka.

Včera u soudu svědčilo několik bývalých přítelkyň a kamarádek Michala Kisova. Ty jej vylíčily jako hodného kluka, a naopak Zavřela a Doležala tyto svědkyně označily za násilníky a opilce.

Státní zástupce Jiří Morava také upozornil na to, s jakým cynismem se po vraždě mladíci chovali. Například Zavřel chodil po Jihlavě vylepovat plakáty s informacemi o pohřešované dívce. „Když se druhý den po vraždě sešli v bytě, Zavřel se zmínil, že je potřeba vyhodit koš na odpadky, na což mu Kisiov odpověděl, že on tam nepůjde, protože by tam na něj něco mohlo vybafnout," nastínil Morava.

Podle dalších svědků se mladíci po vraždě chovali, jako by se nic nestalo. Obhájkyně Slámová řekla, že jim toto nelze přičítat k tíži, protože se snažili neprozradit se.

Naopak v rodině se Kisiov choval podezřele. „Byl na tom hodně špatně, chtěl se zabít," řekla nevlastní sestra Sára, která u soudu přiznala, že se jí Kisiov druhý den svěřil s tím, že vyhodil Petru z okna. „Nevěřila jsem tomu, protože jsem slyšela, že Petru potom někdo viděl na ulici nastupovat do auta," uvedla.

A proč vlastně musela Petra zemřít? Michal Kisov se chtěl dívky zbavit, protože mu hrozilo, že ho udá za znásilnění a vyhození z okna.

Motiv Zavřela a Doležala byl podle znalců malicherný v tom, že si chtěli udržet výhodný vztah s Kisiovem, u něhož oba dva v té době bydleli. Všichni tři včera u soudu řekli, že svého činu litují.

Autor: Roman Martínek

5.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení