Na venkově se krade hlavně nafta a díly ze zemědělských strojů a dřevo z lesa. Pozor na zloděje si musí dávat i na vinici pod hradem Sádek na Třebíčsku, jediné vinici v kraji. Třeba loni jim tam přes noc otrhali kolem 200 kilogramů stolních hroznů.

„Letos nám hrozny zatím netrhají, protože nejsou zralé,“ řekl majitel vinařství Lubomír Lampíř. Před vinobraním se však úroda hlídá. Čtyřhektarové vinohrady jsou součástí vinařského a kulturního centra Sádek, které navštěvují davy turistů.

Podle oslovených zemědělských podniků si lidé občas dojdou na cizí pole nakopat brambory. Pěstitelé máku se setkávají s tím, že mládež trhá zelené rostliny kvůli surovému opiu. „Občas se to objeví, ale tady se vesměs pěstují nízkomorfinové máky, na rozdíl třeba od Maďarů,“ poznamenal Josef Bulant, ředitel Zemědělského družstva Vysočina v obci Želiv na Pelhřimovsku. Z polí na Vysočině se však ztrácejí i zralé makovice.

„Dochází k tomu nepochybně každoročně, ale nespatřujeme v tom zásadní problém,“ shrnul Bulant. Želivské družstvo pěstuje mák zhruba na 150 hektarech polí. Lidé podle ředitele většinou chodí na pole až po sklizni a sbírají zbylé makovice. „Část porostů, které jsou polehlé, tam zůstane i při nejšetrnější sklizni,“ vysvětlil.

Pestřejší sortiment produkce mají ekofarmy v kraji, pěstuje se na nich i zelenina. Ani jejich majitelé si však na polní pych moc nestěžují. Podle farmáře Josefa Sklenáře ze Sasova na samém okraji Jihlavy to je tím, že zemědělské plodiny jsou v obchodech levné a zloději by za ně dostali málo peněz.„Nikdo se nebude dřít s tím, že by vyhrabával brambory, které stojí pětikorunu. To si raději jde utrhnout nějakou měděnou trubku,“ konstatoval Sklenář.