O kauze chce ve čtvrtek osobně mluvit předseda vysočinské ČSSD a krajský radní Petr Krčál s premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Téma rozhovoru bude jasné: Co s náměstkem hejtmana Liborem Jouklem (ČSSD) a šéfem krajských silničářů Janem Míkou (ČSSD), kteří byli minulý týden obviněni z porušování povinností při správě cizího majetku a pletichy při veřejné soutěži a dražby, za což jim hrozí dva až osm let vězení. „Nejedu za panem předsedou Sobotkou s nějakými jasnými návrhy, ale spíše se poradit, popřípadě sjednotit názor na to, jak vzniklou situaci řešit," řekl ve středu Deníku Petr Krčál.

Šéf silničářů Jan Míka byl obviněn z obou trestných činů, Libor Joukl jen z porušování povinností při správě cizího majetku. Oba mají přísnější paragraf kvůli značné škodě a Jan Míka se měl pletichy dopustit jako vyhlašovatel zakázky. Podle obvinění měl připravit podmínky veřejné zakázky tak, aby vyhovovaly dodavateli sypačů značky Iveco. „Domnívám se, že z této situace by měl pan Joukl i Míka vyvodit osobní závěry. Samozřejmě se to může stát, ale nemusí," nastínil řešení Petr Krčál.

Jak dále Krčál dodal, v opačném případě je to na kolektivní dohodu. „Oba jsou členy místních organizací ČSSD v okrese Havlíčkův Brod a bude na vedení organizace, jak se k tomu postaví," podotkl. Podle něj bude okresní vedení strany zasedat příští čtvrtek.

„Je pravděpodobné, že oběma obviněným pánům bude nabídnuto pozastavení členství ve straně," podotkl Petr Krčál. Co se týká setrvání na postu náměstka, o tom by mělo rozhodnout krajské zastupitelstvo. Podle informací Deníku se tento problém zatím nijak neřešil.

Odstoupení Joukla i Míky ze svých postů požaduje například vysočinský předseda TOP 09 Martin Sedlák. „Vyzývám hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, aby začal konat kroky, které zamezí jejich další činnosti v Kraji Vysočina, a to do vyšetření celého případu. Pokud se tedy Joukl a Míka nerozhodnou sami přijmout svoji osobní politickou odpovědnost. Byť uznávám presumpci neviny, do došetření případu není únosné, aby oba obvinění zůstávali na svých postech," napsal ve středu Martin Sedlák. Ten současně požaduje, aby hejtman Jiří Běhounek neprodleně informoval veřejnost o všech skutečnostech, které mu budou známy ohledně této kauzy i případných dalších nových zjištěních. „Očekávám, že pokud se naplní podezření Policie ČR, tak hejtman i všichni, kteří se obviněných zastávali, přijmou svoji politickou odpovědnost a nebudou čekat na voliče," dodal Sedlák.

Téhož názoru je i jihlavský sociolog Daniel Hanzl. Podle něj je sice nutné ctít presumpci neviny, ale ta má v tuto chvíli dvě roviny; jednu lidskou a druhou politickou. „Ta první nemá s tou druhou nic společného a pan Joukl by měl ihned odstoupit. Absolutně nechápu, na co čeká. Navíc kraj by k tomu měl zaujmout jasné stanovisko a nekoukat napravo či nalevo. Průměrně inteligentní člověk už by se dávno stáhl hodně hluboko," namítl Hanzl.

Zástupci Kraje Vysočina se ve středu k aktuální situaci oficiálně nevyjádřili. Mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová na dotaz Deníku uvedla, že se žádné prohlášení vydávat nechystají, protože nejsou v kauze nijak zainteresováni. V této souvislosti je nutné připomenout, že předražením zakázky měla Vysočině podle policie vzniknout škoda přes třiatřicet milionů korun.

„Věc je vážná a celá rada kraje by nyní měla říct, co bude dál, a ne dělat, že se jich to netýká," nechal se slyšet krajský zastupitel Ota Benc (ODS).