VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V souboji se solárníky zatím žalobce prohrává

Brno, Vysočina – Soud zamítl dvě žaloby nejvyššího státního zástupce proti rozhodnutím Energetického regulačního úřadu se sídlem v Jihlavě.

27.4.2015
SDÍLEJ:

Na snímku je vstup do prostor dislokovaného pracoviště ERÚ v Ostravě.Foto: ČTK

Krajský soud v Brně v pátek zamítl další dvě žaloby nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana proti udělení licencí na fotovoltaické elektrárny. Jeden případ se týkal Křenovic u Slavkova v Jihomoravském kraji a další elektrárny ve východočeských Svitavách. Ke zrušení licencí, které firmám udělil jihlavský Energetický regulační úřad (ERÚ), nebyl podle soudu důvod. Nejvyšší státní zástupce se bude zrušení těchto licencí solárním elektrárnám zřejmě dál domáhat u Nejvyššího správního soudu.

Delší dobu se soud zabýval licencí pro elektrárnu ve Svitavách. Jednání dvakrát odročil. Firma Signo solar PP 04, která licenci dostala, musela prokazovat mimo jiné dlouhodobou schopnost financování podnikatelského záměru. To se jí nakonec u soudu podařilo. „Také na toto rozhodnutí bude nejvyšší státní zástupce nejspíš reagovat kasační stížností," uvedl mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

V případě licence pro solární elektrárnu společnosti Enva v Křenovicích podle Malého nejvyšší státní zástupce přednesl soudu závažný důkaz o tom, že revizní zprávu vyhotovil někdo jiný. Tento důkaz soud nepřipustil a žalobu zamítl.

Nejvyšší státní zástupce Zeman zatím uspěl se dvěma z dvaadvaceti žalob, které podal proti udělení licencí fotovoltaickým elektrárnám Energetickým regulačním úřadem. Jde o elektrárnu firmy Solar CD v Českém Dubu na Liberecku a FVE III Tuchlovice, osm žalob soud zamítl.

Žalob je mnoho

Další dvě žaloby soud odmítl z procesních důvodů poté, co ERÚ zrušil původní licence pro elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun na Chomutovsku a v obnoveném řízení je nahradil novými. Proti novým rozhodnutím o licenci podal nejvyšší státní zástupce dvě nové žaloby, neboť je nadále přesvědčen, že důvod žalob nepominul totiž že v době udělení původní licence nebyly splněny technické předpoklady.

Všechny žaloby se týkají elektráren, které dostaly licenci před koncem roku 2010, a čerpají tak vyšší dotaci při prodeji vyráběné elektřiny. Od počátku roku 2011 se dotace podstatně snížila. Investoři proto usilovali o to, aby jim ERÚ povolení udělil do konce roku 2010.

Další žaloby u brněnského soudu jsou stále v běhu. Soud zatím nerozhodl ani v případě elektrárny Aneta-Sun ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. „Úřad ji neměl vydávat kvůli nejasnostem ohledně pozemků, na nichž elektrárna stojí. Stejně tak z důvodu nesrovnalostí ve výkonu zařízení," řekl mluvčí státního zastupitelství Petr Malý. Soudce David Raus odročil líčení v tomto případu na středu, kdy vynese rozsudek.

Boj o vyšší cenu

Nové solární elektrárny začaly v České republice ve velkém vznikat před začátkem roku 2011. Do konce předchozího roku si totiž mohly získáním licence zajistit mnohem výhodnější cenu, než kdyby ji dostaly v roce 2011 a později. Proto u některých elektráren vzniklo podezření, že si licenci opatřily dříve, než byly dostavěné, jen aby dosáhly lepší ceny.

Toto podezření se však elektrárny ve Veselí netýká. U ní Zeman odhalil jiné nedostatky. Podle něho v žádosti nebyly uvedené všechny pozemky, na kterých nyní elektrárna leží, a také nesouhlasí výkon. „V žádosti o udělení licence byl uvedený výkon elektrárny 4,680 megawatt. V licenci je však 4,707 megawatt," řekl soudce Raus.

Zaměstnankyně Energetického regulačního úřadu, která výkon vypočítala, u soudu vysvětlila, jak k uvedenému číslu dospěla. „Na internetu jsem si našla maximální možný výkon jednoho panelu a číslo vynásobila 25 441. Tedy celkovým počtem panelů," popsala metodu výpočtu.

Podle žalobce Pavla Svobody se však správní orgán musí řídit tím, co je uvedeno v žádosti. Nesmí rozhodnout nad rámec. „Pokud se objevují jiné údaje v rozhodnutí o licenci než v původní žádosti, tak se nám to nezdá v pořádku," doplnil Svoboda. Právní zástupce provozovatelů elektrárny ve Veselí Pavel Gazárek je však přesvědčený, že nepochybili a jednali v souladu se zákonem.

Autor: Lenka Grabcová, ČTK

27.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
13

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Muž volal o pomoc. Žena ho tloukla lahví od vína

Třebíčsko - Čtvrtek, jedna hodina v noci a na policejní služebně zvoní telefon. O pomoc volá zoufalý muž, kterého doma tluče žena lahví od vína.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení