VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebíčský soudce porušil ústavu

Třebíč - Důvěryhodnost třebíčského soudu je vážně ohrožena. Tamní soudce Vilém Machálek odmítl ve čtvrtek vyhlásit veřejně rozsudek nad primářem porodnického oddělení v Třebíči Václavem Žižlavským. Proč? To nedokázal vysvětlit.

30.11.2008
SDÍLEJ:

M. Hlavatý s dcerou Šárkou.Foto:

Podle nově jmenovaného prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka tím soudce zásadním způsobem porušil Ústavu České republiky.
„Jednání před soudem je ústní a veřejné; výjimky stanoví zákon. Rozsudek se vyhlašuje vždy veřejně a neexistuje v tom výjimka,“ citoval z ústavy Tomáš Lichovník. Ten byl informací o postupu soudce Machálka zaskočen, protože podobný případ za svou kariéru nepamatuje.


Proč soudce ústavu porušil, nedokázal Machálek během čtvrtka ani pátku vysvětlit. Na opakovanou žádost o vyjádření reagoval: „Udělám si na vás čas až v pondělí.“


Poškozená rodina Hlavatých z Myslibořic na Třebíčsku, která na primáře Žižlavského podala trestní oznámení kvůli úmrtí jejich příbuzné po porodu, se tak vůbec nedostala do soudní síně.


„Vůbec to nechápu. Celé to na mě dělalo dojem, že tam vůbec nejsme vítáni, všichni se chovali dost arogantně. Rozhodl jsem se, že na soudce Machálka podám příští týden stížnost,“ řekl Deníku Jaroslav Hlavatý. Ten se ve čtvrtek snažil soudce těsně před vyhlášením rozsudku ještě přemluvit, aby mohl s rodinou vyslechnout rozsudek přímo v soudní síni.


Pozůstalí museli čekat na chodbě


„Přestože jsem se takhle ponížil, tak mi soudce řekl, že bude vyhlášení neveřejné a vykázal mě ze soudní síně,“ dodává Hlavatý. On i jeho děti a rodiče tak stáli celou dobu hlavního líčení na chodbě, protože soudce vyloučil veřejnost na celé hlavní líčení kvůli projednávání citlivých údajů ze zdravotní dokumentace. Podle Hlavatého k tomu nebyl důvod, protože celá rodina tyto informace znala detailně z průběhu vyšetřování, které se táhlo dva roky. Proti tomu, aby bylo líčení veřejné, nikdo z nich nic neměl.


„Důvody, proč bylo hlavní líčení neveřejné, uvedu v písemném vyhotovení rozsudku,“ konstatoval soudce Machálek.
Rodina pošle stížnost předsedovi třebíčského soudu. Ten postup soudce vyhodnotí a vyvodí z toho závěry. Případ může skončit i kárnou žalobou. Deník se v pátek snažil získat i stanovisko předsedy soudu v Třebíči, ale ten byl mimo region.


U soudce Machálka to není první případ, kdy je podezříván z podjatosti. Vlastimil Ondrák, který byl v září odsouzen za napadení místostarosty Třebíče Miloše Maška, upozornil na to, že rozsudek byl vyhotoven o dva dny dříve, než ho soudce Machálek 4. září vynesl. Soudce tehdy jakoukoli podjatost odmítl. Chybu podle něj udělala úřednice při kopírování trestního příkazu z letošního roku. K doručení rozsudku s chybným datem došlo prý omylem.

Autor: Roman Martínek

30.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení