VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soudce neuspokojil šalamounským rozhodnutím nikoho

Zahrádka, Třebíč – Po více než roce padl ve sporu soukromého zemědělce Pavla Buriana ze Zahrádky na Třebíčsku a Zemědělského družstva ze sousedních Naloučan rozsudek. Třebíčský soudce Jan Kolba rozhodl šalamounsky a ani jedna ze stran tím není nadšena.

25.3.2017
SDÍLEJ:

Soud. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Jan Třeštík

Pavel Burian je vlastníkem mimo jiné čtyřiadvaceti hektarů polí u Zahrádky, naloučanské družstvo ve sporu vystupovalo jako nájemce, který na pozemcích hospodaří. Soukromý zemědělec tvrdí, že podnik s půdou jedná ledabyle a některé pozemky už svým jednáním nenávratně zničil. Představitelé družstva naopak tvrdí, že hospodaří správně.

Spor o to vyvrcholil v květnu 2014. Tehdy v okolí Zahrádky spadlo během dvaceti minut 55 milimetrů dešťových srážek. Po polích se valila padesátiletá voda a z několika pozemků Pavla Buriana smyla úrodnou ornici. Podle majitele to byla chyba nájemce, družstevníci však poukazovali na to, že při takovém dešti by erozi nezabránila žádná opatření.

To potvrdili úředníci z odboru životního prostředí v Náměšti nad Oslavou, proti se naopak postavil Státní zemědělský intervenční fond, který upozornil na to, že protierozní pás jiné plodiny, který měl ornici při splavu zastavit, byl o několik metrů užší, než být měl. Také znalec Jaroslav Čermák se ve svém posudku nad stylem hospodaření družstva s nelibostí pozastavil.

Jan Kolba rozhodl šalamounsky. Uznal, že družstvo hospodařilo špatně, avšak jen na asi pěti hektarech, tedy přibližně pětině z balíku pozemků Pavla Buriana. „Soud posuzoval pozemky jednotlivě, ke každému je třeba přistupovat samostatně,“ vysvětlil soudce rozsudek.
Dalších přibližně devatenáct hektarů ponechal naloučanským družstevníkům v nájmu. Ten vyprší až za tři roky. Podle nájemní smlouvy totiž nájemní vztah zanikne až po vypršení sedmileté výpovědní lhůty, která začala běžet před čtyřmi lety, kdy k tomu Pavel Burian podal podnět.
Ten po vyhlášení rozsudku působil rozpačitě. „Budu teď muset čekat, než budu moct na všech svých pozemcích hospodařit. Do té doby možná budou stejně zdevastované jako ty, které mi už družstvo zdevastovalo,“ mínil.

Jeho právní zástupce, Martin Urbášek řekl, že bude s klientem zvažovat odvolání ke krajskému soudu. „Je to zapeklitá situace. Mysleli jsme si, že pokud bude prokázáno a soudem potvrzeno, že družstvo na pozemcích hospodařilo špatně, tak tím zanikne nájemní smlouva celá, ne jen její část s několika pozemky,“ podotkl.

Nikdo z družstva se k vyhlášení rozsudku nedostavil. Předseda podniku Petr Širůček však po celou dobu řízení tvrdil, že družstvo hospodaří na pozemcích dobře, závěry znalce Jaroslava Čermáka jsou rozporuplné a škodě, která na polích při lijáku vznikla, nebylo možné zabránit. „Byla to vyšší moc. Valilo se to z lesů, přes pole až do vsi,“ zdůraznil.

Faktem je, že Pavel Burian všech čtyřiadvacet hektarů před čtyřmi lety koupil už pod nájemní smlouvou, kterou s družstvem uzavřely předchozí majitelky. Právní zástupce podniku, Petr Pařil proto Pavla Buriana nařkl z vypočítavosti. „On chce pozemky získat a teď jen hledá důvody, aby nájemní smlouva nebyla naplněna,“ řekl.

Jan Kolba rozhodl, že náklady řízení nebude hradit žádná ze stran sporu, jen o náklady na vypracování znaleckého posudku, což stálo přes 20 tisíc korun, se podělí rovnocenně.

Ve středu začala běžet třicetidenní lhůta, během níž by měl soudce vypracovat písemné znění rozsudku. Poté budou mít obě strany 15 dní na případné podání odvolání. Není vyloučeno, že této možnosti využijí obě.

Autor: Kamil Černý

25.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Muž volal o pomoc. Žena ho tloukla lahví od vína

Třebíčsko - Čtvrtek, jedna hodina v noci a na policejní služebně zvoní telefon. O pomoc volá zoufalý muž, kterého doma tluče žena lahví od vína.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení