VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud sestry s nemocnicí je u konce

Třebíč - Zdeňka Mládková se osm let soudila s Nemocnicí Třebíč o oprávněnost výpovědi, kterou dostala na konci roku 2007 po kauze záměny dětí. Na začátku letošního roku vrátil Nejvyšší soud její případ zpět k Okresnímu soudu v Třebíči. A vše mělo začít nanovo. Obě strany se však po letech soudních sporů rozhodly tento týden věc vyřešit dohodou.

19.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

„Bohužel jsme po osmi letech sporu opět na jeho začátku poté, co byl rozsudkem Nejvyššího soudu ČR zrušen rozsudek Krajského soudu v Brně z 27. listopadu 2013," konstatoval v úvodu úterního soudního jednání soudce Jan Tesař.

Zároveň vyzval obě strany, zda nechtějí najít společnou cestu ke smíru bez dalšího soudního řízení. Právní zástupkyně žalující Zdeňky Mládkové Milada Blumaierová navrhla, že kdyby nemocnice změnila výpověď z pracovního poměru na dohodou, nebude požadovat žádné finanční narovnání.

Na půli cesty

„Žalobkyně byla vystavena ve svém zaměstnání extrémní situaci. Věc byla řešena v době, kdy jí zbývaly dva měsíce do ukončení úspěšné kariéry. Byla vždy svědomitou pracovnicí a byla několikrát oceněna za svůj výkon. A pacientky s ní byly spokojeny, což zde bylo několikrát prokázáno," pronesla Blumaierová.

Zároveň dodala, že chápe, že nemocnice byla tlačena do řešení situace. „Jsme znovu na začátku. Stále trváme na tom, že výpověď nebyla v pořádku. Pokud znovu rozjedeme soudní spor, ani jedna strana nebude moci s určitostí říct, že na jeho konci to bude právě ona, která bude mít úspěch. Proto navrhujeme variantu, při které se strany setkají na půli cesty," vysvětlila advokátka Zdeňky Mládkové.

Do dalších let soudních sporů se nechtělo ani Nemocnici v Třebíči zastoupené Martinem Urbáškem. Proto s navrhovanou dohodou souhlasil.

„Určuje se, že pracovní poměr žalobkyně u žalovaného skončil dohodou ke dni 31. prosince 2007. Žalobkyně je povinna zaplatit žalovanému náhradu nákladů řízení ve výši dvanáct tisíc korun," uzavřel smírem po osmi letech spor soudce Jan Tesař.

Soudní spor odstartovala výpověď, kterou Zdeňka Mládková dostala na konci roku 2007. Dostala ji od třebíčské nemocnice za to, že údajně svojí nedbalostí měla zavinit záměnu dětí na novorozeneckém oddělení. K záměně novorozenců došlo v prosinci 2006. Rodiče jedné z dívek na ni přišli až o zhruba rok později, po celou dobu se tak starali o cizí dítě v domnění, že jde o jejich vlastního potomka. Druhá rodina neměla do té doby ani stín podezření. Genetické testy pak potvrdily, že malá Veronika a Nikola vyrůstají v nesprávných rodinách. Zdeňka Mládková se proti výpovědi bránila u třebíčského okresního soudu, který však v březnu 2009 dal za pravdu vedení nemocnice a výpověď potvrdil.

Kolotoč odvolání

Soud tehdy přihlédl k závažnosti celého případu zaměněných dětí a prohlásil, že si zdravotní sestra mohla všimnout nesrovnalostí na obou holčičkách i ve zdravotní dokumentaci.

Zdravotní sestra však byla rozhodnuta bojovat za očištění svého jména dál, a proti rozsudku se odvolala.

Krajský soud o dva roky později v červnu 2011 naopak rozsudek zrušil. Předseda odvolacího senátu Pavel Malý tehdy zdůraznil, že ve verdiktu třebíčského soudu je hned několik nejasností. Nezabýval se podle něj tím, že výpověď je nekonkrétní a důvody ukončení pracovního poměru v ní nejsou přesně popsány. Třebíčský soud dále nezjišťoval, zda nemocnice správně zhodnotila intenzitu porušení pracovní kázně ze strany Mládkové, tedy zda byla výpověď přiměřeným trestem. Po vynesení rozsudku krajského soudu se ke sporu navíc přidala další žaloba, ve které zdravotní sestra požadovala po bývalém zaměstnavateli náhradu ušlé mzdy.

Kolotoč soudních rozhodnutí a odvolání skončil až u Nejvyššího soudu, který celou kauzu poslal na začátku letošního roku opět k okresnímu soudu.

Vidina několika dalších let soudních sporů s nejasným výsledkem však tentokrát přivedla obě strany k dohodě ještě před vypuknutím dalšího kolotoče soudních jednání. A spor skončil dohodou.c

Autor: František Vondrák

19.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vodní zdroje jsou na historickém minimu

Starší dorostenci HFK Třebíč (v červeném) neproměňovali šance ani ve Velkém Meziříčí a opět prohráli.

Dorostenci opět doplatili na koncovku

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Vodaři usilují o propojení hlavních přivaděčů pitné vody

Třebíč - Vody ubývá. Podzemní zdroje jsou na historickém minimu a hladina den ode dne klesá i na Vranovské přehradě, která je zásobárnou pitné vody pro Třebíčsko. O vývoji situace Deník hovořil s ředitelem třebíčské vodárenské společnosti Jaroslavem Hedbávným.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Jihlava – Výsledek se opakoval. Hokejisté Jihlavy prohráli i na domácím ledě s Olomoucí 1:2. Stejné skóre se totiž v přípravě obou extraligových celků zrodilo i před třemi týdny na Hané. Dukla po bezbrankové první třetině vedla díky Zemanovi, ale o pět minut později srovnal Řípa a na začátku třetí periody udeřil Sundher.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení