Podle soudu je nutné, aby byla společnost před Orlovou chráněna v přísnějším zařízení vězeňského typu, protože běžný zdravotnický ústav nemůže stoprocentně zajistit její ostrahu. Pondělní rozhodnutí zatím není pravomocné. Orlová totiž s umístěním do detenčního ústavu nesouhlasí a zvažuje odvolání.

Barbora Orlová loni 14. října vtrhla do střední školy ve Žďáru nad Sázavou a napadla tamní studenty replikou vojenského bajonetu a pepřovým sprejem. Bodákem zavraždila Petra Vejvodu, vážně zranila jednu studentku, další pořezala. Policejního vyjednavače zranila na hlavě. Orlová potvrdila už dřívější informace, že si vzala rukojmí, protože chtěla, aby ji policisté zastřelili. Orlová byla nakonec uznána nepříčetnou a její trestní stíhání policie zastavila.

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová byla s rozhodnutím soudu spokojená. Odvolávat se nebude. „Barbora Orlová potřebuje dlouhodobou intenzivní péči, ale i důrazný dohled. Společnost před ní musí být dostatečně chráněna a to režim ústavní léčby v psychiatrické nemocnici, tak jak je v současné době nastaven, nedokáže zajistit," vysvětlila Doležalová, proč pro Orlovou navrhovala detenční ústav.

Sama Orlová před soudem řekla, že se v psychiatrické nemocnici cítí mnohem lépe. „Pokud budu umístěna do detenčního zařízení, bude to pro mne cesta zpět," řekla Orlová, která po celou dobu své výpovědi plakala. V soudní síni seděla i její matka.

„Pro dceru by bylo vhodnější, kdyby mohla být v psychiatrické nemocnici. Její stav se výrazně zlepšil. Má dcera se musí především léčit, proto je pro ni vhodnější psychiatrická nemocnice," míní matka Orlové. Ta může dceru v nemocnici pravidelně navštěvovat i si s ní denně telefonovat.

Rodiče zavražděného Petra Vejvody jsou zklamaní, že u soudu nemohli být. „Nikdo nám nedal vědět, že se bude soud konat. Hodně nás to jako poškozené mrzí. Určitě bychom si udělali čas. Chtěli jsme se podívat do očí člověku, který nám zabil syna," řekl Deníku otec studenta Kamil Vejvoda.

S uložením detence by souhlasil, pokud by byla doživotní. „Nevěřím, že tam bude dlouho," reagoval Kamil Vejvoda.

Žalobkyně Ludmila Doležalová uvedla, že o prodloužení v detenčním ústavu musí soud rozhodovat každý rok.

Matka Barbory Orlové se Deníku svěřila, že byla připravena setkat se u soudu s rodiči Petra Vejvody. „Nikdy předtím jsem je nekontaktovala, protože veškerá slova stejně nemohou napravit, co se stalo. Nyní to ale vidím jinak a na setkání s nimi jsem se připravovala a chtěla s nimi promluvit. I mě překvapilo, že tu nebyli," řekla Deníku matka Barbory Orlové.

Čtyři podmínky

Orlová podle soudu splňuje všechny čtyři podmínky pro uložení detence. Spáchala zvlášť závažný zločin vraždy, byla uznána nepříčetnou, její pobyt je podle znalců nebezpečný a její umístění v psychiatrické nemocnici není z hlediska ochrany společnosti dostatečné.

Soudce Martin Vrbík navíc upozornil, že Orlová něco podobného spáchala už v roce 2012 v Havířově, kde vtrhla do školy a pobodala učitelku. Skončila v psychiatrické léčebně, ale loni byla propuštěna do ambulantní léčby. Orlové se podařilo oklamat lékaře tím, že předstírala, že bere léky, což nebyla pravda.

„Tento případ ukázal i na nedostatečnou kontrolu podobně nemocných lidí. Je to podnět pro politiky, kteří by měli zajistit, aby byli podobně nemocní lidé lépe kontrolováni. V tomto směru by pomohly pravidelné odběry krve a následně testy, zda své léky užívají," upozornil soudce Vrbík.

Na útok ve škole se Orlová dopředu připravovala. Přes internet si koupila bajonet, na webu si našla i školu, kam šla vraždit. Do Žďáru přijela vlakem. Ubytovala se v hotelu Jehla.

„Celou noc jsem nespala. Koukala jsem do zdi a poslouchala písničky," řekla Orlová. Na dotaz soudce, proč někde v ústraní nespáchala sebevraždu, odpověděla, že chtěla upozornit na nebezpečí, které jí hrozí od aparátu, který ji pronásleduje. Střední školu si vybrala, protože si prý myslela, že tam bude méně dětí,než třeba na základní škole. Nožem útočila, protože chtěla, aby ji policie zastřelila.

Její běsy ji podle znalců stále ovládají a věří jim. Trpí totiž paranoidní schizofrenií a její pobyt na svobodě je pro ostatní nebezpečný. Orlová podle znalců dokáže s lékaři manipulovat. Sama sebe ale za nemocnou nepovažuje.