V pondělí to bez dalších podrobností řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

Důvodem odmítnutí dovolání byla nepřípustnost. Na posledním rozhodnutí olomouckého vrchního soudu z loňského ledna se tak nic nemění. Odůvodnění zatím NS nezveřejnil, musí verdikt nejprve doručit účastníkům řízení. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, existuje jen spíše teoretická možnost podat ústavní stížnost.

„Počkáme ještě na písemné zdůvodnění, ale předpokládám, že s největší pravděpodobností ústavní stížnost podávat nebudeme,“ řekl ČTK ředitel nemocnice Leoš Dostál. Nemocnice by podle něj musela doložit, čím byla ústava porušena, což by zřejmě bylo problematické. „Dovolání k Nejvyššímu soudu nemělo odkladný účinek, peníze jsme rodinám už loni v plné výši podle rozsudku vyplatili,“ řekl Dostál.

Třebíčská nemocnice, kde se záměna v prosinci 2006 stala, už dříve pochybení přiznala a lidé, kteří výměnu děvčátek zavinili, přišli o místa. Jako satisfakci nemocnice rodinám nabídla celkem 600.000 korun. Příbuzným dětí se to ale zdálo málo a žádali po nemocnici dohromady 12 milionů korun.

Nemocnice se v procesu bránila například tím, že po záměně dětí následovaly další chyby na straně rodičů a dětských lékařů, bez nichž by se na omyl přišlo mnohem dříve. Nemocnice také tvrdila, že za část negativních následků jsou zodpovědní sami rodiče, kteří případ medializovali.

Vrchní soud ale loni potvrdil, že se nemocnice zachovala nezodpovědně. „To, že dopady záměny byly velmi závažné, o tom svědčí zejména výpovědi rodičů, které jsou verifikovány i výsledky znaleckých zkoumání,“ zdůvodnil tehdy rozsudek předseda senátu Vojtěch Brhel. Nemocnice podle něj navíc důsledky svého jednání bagatelizovala. Působilo prý až nedůstojně, pokud se snažila částečně přenést zodpovědnost za utrpěnou újmu na některé z žalujících rodičů.

Záměnu dětí v porodnici odhalil jeden z rodičů tím, že nechal udělat testy DNA sobě a dceři. Když zjistil, že děvče není jeho, obviňoval partnerku z nevěry. Než se definitivně ukázalo, že chybovala nemocnice, rodiny k dětem přilnuly a následnou výměnou utrpěly citovou újmu. Už Krajský soud v Brně zdůraznil, že rodiče byli připraveni o první měsíce života s vlastním dítětem a těžce budou navazovat plnohodnotné vztahy se svým skutečným potomkem.

Rodina muže, který na záměnu přišel, získala celkem 1,1 milionu korun. Druhá rodina vysoudila 2,1 milionu korun.