VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silničním závodníkům budeme moci i odtáhnout auto

Třebíč – Od 1. srpna začala platit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, ve které je hned několik výraznějších změn. Rozebereme alespoň ty nejdůležitější, na otázky odpovídal zástupce vedoucího dopravního inspektorátu v Třebíči Jan Šrutka.

4.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ archiv

U některých řidičů převládá názor, že když je řízení pod vlivem alkoholu nyní bez bodů, tak si občas mohou dát jedno pivko. Je to pravda?

Nenechme se mýlit. Pořád je platná nulová tolerance. Řidič, který nadýchá do 0,3 promile, se stále dopustí přestupku, za který sice nepřijde o žádné body, ale je zde finanční postih ve správním řízení od 2500 do 20 000 korun, a navíc zákaz řízení na dobu od pěti měsíců až do jednoho roku. Jestliže pak nadýchá od 0,3 do 1 promile, pokuta ve správním řízení činí až 50 000 korun a navíc přijde o 7 bodů. Nadýchá-li řidič více jak 1 promile, dopouští se již trestného činu. “

Co říká nová úprava na zimní pneumatiky? Musíme jezdit celou zimu na zimních pneumatikách, a kde všude?

Povinnost použití zimních pneumatik je dána v zimním období od 1. listopadu do 31. března. Samotný dezén musí být nejméně 4 milimetry a u vozidel převyšujících 3 500 kilogramů je to dokonce 6 milimetrů. Tato povinnost je dána ve vztahu ke všem pozemním komunikacím, na kterých se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, anebo lze-li vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se během jízdy tato souvislá vrstva může vyskytovat.

Co užití reflexní vesty? Kdo ji musí mít?

Novela přikazuje řidičům mít reflexní vestu nejenom ve vozidle, ale přímo na sobě, a to v případě, že se řidič nachází mimo vozidlo na pozemní komunikaci mimo obec v souvislosti s nouzovým stáním. Použít reflexní vestu tedy musíme již na všech pozemních komunikacích mimo obec. Výjimku mají řidiči motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla, pro které toto pravidlo i nadále neplatí.

Jsou změny i ve vztahu k technickému stavu vozidel?

Ano, v případě, že technický stav vozidla neodpovídá stanoveným předpisům a bezpečnostním podmínkám, může policie nařídit okamžité provedení kontroly technického stavu vozidla v určeném zařízení. Omezení je pouze v tom, že celková vzdálenost do tohoto kontrolního zařízení nesmí být delší než osm kilometrů, upozorňuji, že včetně zpáteční jízdy.

Kdo bude tuto kontrolu hradit?

Jestliže je zjištěna vážná nebo nebezpečná závada na vozidle, náklady spojené s provedením technické kontroly hradí kontrolovaný řidič.

Zákon vyhlašuje i stop některým „závodníkům“.

Zákon v tomto směru pamatuje na řidiče, kteří se rádi účastnili na silnicích nepovolených sportovních akcí a ohrožovali tak bezpečnost silničního provozu. Těm odzvonilo. Nyní je policie v těchto případech oprávněna zabránit řidiči v jízdě použitím technického prostředku či dokonce odtažením vozidla, a to až na dobu 48 hodin.

V novele je ukotvena tak dlouho diskutovaná změna měření rychlosti ze strany obecních policií. Mohou nyní strážníci měřit kdekoli a kdykoli?

Novela zákona opravdu umožňuje měření rychlosti ze strany obecní policie bez použití informačních cedulí o probíhajícím měření. Rozhodně to však neznamená, že strážníci budou měřit doslova kdekoli. Jejich stanoviště pro měření musí výhradně určit policie.

Většina řidičů se také zajímá o to, o kolik bodů může za nejčastější přestupky přijít. Co můžeme ještě dodat ke změnám v bodovém systému? Snížilo se bodové hodnocení, nebo naopak zvýšilo?

Nový zákon v některých případech bodové hodnocení snižuje, v některých však zvyšuje. Řidiči budou například ohodnoceni nižším počtem bodů, jestliže budou za jízdy telefonovat. Místo dřívějších tří bodů přijdou pouze o dva. O žádný bod také nepřijdou, jestliže nebudou mít rozsvícená světla během dne. Naopak se zvýšeným počtem bodů musejí počítat za následující přestupky: ohrožení řidiče při přejíždění z pruhu do pruhu – to je za 5 bodů, porušení povinnosti mít dítě v autosedačce – sazba je 4 body, jízda bez připoutání se pásem nebo jízda bez přilby – sankce 3 body, předjíždění vozidel přes zákaz a dále vjíždění na železniční přejezd přes zákaz – velký postih 7 bodů.

4.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cvičení Ample Strike.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

Třebíč – Napůl úspěšní byli divizní dorostenci HFK Třebíč v derby Vysočiny proti Pelhřimovu. Starší fotbalisté v úvodním utkání nového soutěžního ročníku krajskému rivalovi nakonec podlehli. Mladší dorostenci si naopak otevřeli střelnici a soupeře vyprovodili dvanácti góly.

AKTUALIZOVÁNO

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

Znojemsko, Třebíčsko – Smrtí dvou lidí a velmi vážným zraněním dítěte skončila v pátek odpoledne srážka osobního auta a vlaku na přejezdu u Žerůtek. „Minutu před třetí hodinou odpoledne se u stanice Olbramkostel střetl osobní vlak jedoucí z Okříšek do Znojma s osobním autem. Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor. Podle prvotních informací zahynuli dva lidé, “ sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení