VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice na energie přispívat nebude. Šlo o podvodníky

Jihlava – I když je podomní a pouliční prodej v Jihavě od roku 2013 zakázán, přesto to obchodníci zkouší. Naposledy tento týden v úterý obcházeli sídliště.

27.1.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„Navštívila mě dvojice, muž se ženou, že město Jihlava dělá akce na výběr dodavatele energií do bytu, a chtěli po mně číslo faktury," popsal zkušenost Marek Řezáč. Nezdálo se mu to, a když odešli, tak na dvojici zavolal městské strážníky. Těm se podařilo prodejce poblíž plaveckého stanionu E. Rošického lapit přímo při činu. Nebyl to však jediný případ.

Ten den také dvojice prodejců úřadovala v jihlavské ulici Na Kopci. „Jedna žena volala na magistrát, že ji prodejce navštívil a tvrdil, že magistrát bude přispívat na energie. Nic takového jihlavská radnice ale nechystá," důrazně varuje před dalšími podvodníky mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Magistrát by v případě, že by nabízel například účast v aukci energií, občanům toto sděloval jinou formou. „Zveřejnili bychom to v měsíčníku jihlavské radnice, případně dopisem," popsal Tulis.

HROZÍ POKUTY

Na podomní prodejce si proto posvítila na základě oznámení od občanů městská policie. „V současné době sepisujeme oznámení správnímu orgánu na dva prodejce. Ti se v úterý pohybovali v lokalitě Na Kopci. Zajistili jsme jejich totožnost," informoval zástupce Městské policie v Jihlavě Stanislav Maštera.

Oznámení městská policie postupuje Živnostenskému úřadu v Jihlavě. Ten potom rozhoduje o tom, jestli udělí pokutu a v jaké výši.

Vedoucí jihlavského živnostenského úřadu Jan Kubišta popsal, jakým způsobem úřad postupuje, pokud dostane podnět k prošetření. Například právě od městské policie.

„Zahájíme správní řízenía v rámci toho provedeme dokazování, zda opravdu došlo k porušení tržního řádu města," přiblížil postup Kubišta.

Městská policie v řadě případů dodá například videozáznam z ulic, na kterých se prodejci pohybují. A dost často si úřad zve také ke svědectví lidi, u kterých prodejci byli a kteří jednání nahlásili.
„Svědectví získáváme ve většině případů," doplnil Kubišta.

Porušením tržního řádu krajského města se prodejci vystavují pokutě, která se může vyšplhat až ke dvěma stům tisícům korun. „V případě, že se činu dopustí fyzická osoba, tak jde o přestupek. Za ten je možné udělit sankci v přestupkovém řízení až do výše 30 tisíc korun. Pokud jde o podnikatele, tak je to správní delikt, který řešíme my, a můžeme udělit sankci do výše 200 tisíc korun," popsal vedoucí živnostenského úřadu.

NEBÁT SE ZAVOLAT

Ve většině případů podle něj jde o podnikatele s vlastním identifikačním číslem (IČO). Proto se na ně vztahuje druhý případ, jde tedy o podnikatele.

„Většinou udělujeme pokuty ve výši 10 tisíc korun. Od té doby, co toto řešíme, tedy někdy od toho roku 2014, tak jsme udělili pokuty za 250 tisíc korun," vypočítal Kubišta.

Jak Tulis, tak Kubišta se shodli v tom, že pokud se lidé v krajském městě setkají s podomními prodejci, mají volat ideálně na městskou policii. „Spolupráce s městkou policií funguje a je to nejspolehlivější způsob, jak takové prodejce zadržet," dodal závěrem vedoucí úřadu Kubišta.

Autor: Jana Kodysová

27.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení