VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibývá podvodů. I s tím si ale policie umí poradit stále lépe

Třebíč - Trestných činů na Třebíčsku ubylo, zároveň se policistům daří řadu případů objasnit. „K výraznému poklesu počtu spáchaných trestných činů, a to o 69 skutků, došlo v oblasti majetkové trestné činnosti. K nárůstu došlo u násilné trestné činnosti, kde se zvýšil počet spáchaných trestných činů o 11," spočítala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

10.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Michaela Hasíková

V této kategorii se kriminalistům ale podařilo zvýšit objasněnost na 77,17 procenta. Výrazně zvýšit objasněnost se kriminalistům podařilo také u hospodářské a mravnostní trestné činnosti.

V prvním pololetí letošního roku kriminalisté trestně stíhali celkem 425 osob (vloni jich bylo 437). „Z tohoto počtu je 201 recidivistů, 69 žen a 23 osob mladších osmnácti let. U 164 trestných činů policisté zjistili, že se jich pachatel dopustil pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. V prvních šesti měsících spáchaly osoby mladší osmnácti let celkem 29 trestných činů, což je o pět méně než ve stejném období vloni," popsala mluvčí.

Násilí a mravnost

V prvním pololetí došlo na Třebíčsku k 92 násilným trestným činům, z nich kriminalisté objasnili 77,17 procenta případů. Ve 41 případech policisté zjistili, že skutek spáchal recidivista, a v 11 se ho dopustila žena, celkově policisté pro spáchání násilného trestného činu trestně stíhají 79 osob. U 41 násilných činů kriminalisté zjistili, že je pachatel spáchal pod vlivem alkoholu, u dvou byl pachatel pod vlivem drog. Ve 13 případech se v prvním pololetí jednalo o mravnostní trestné činy, z nich kriminalisté do současnosti objasnili 84,62 procenta případů. V souvislosti s objasněnými mravnostními trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem pěti osob.

Hospodářská kriminalita

V první polovině letošního roku došlo k 127 hospodářským trestným činům. Objasnit se policistům do současné doby podařilo 64,57 procenta (vloni došlo k 120 hospodářským trestným činům s objasněností 44,17 procenta). V souvislosti se spácháním hospodářského trestného činu zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem 35 lidí, z tohoto počtu je 10 recidivistů a 14 žen. Z hospodářských trestných činů patří mezi nejčastěji páchané činy podvod (47 případů), úvěrový podvod (32 případů) a zpronevěra (10 případů). „K výraznějšímu nárůstu počtu spáchaných skutků, a to o 13 trestných činů, došlo u podvodů, u úvěrových podvodů se zvýšil počet v porovnání s loňskem o 11 skutků. Počet zpronevěr se meziročně snížil na polovinu. Dále se zvýšil počet případů krácení daně, a to ze 12 vloni na 17 letos," podotkla mluvčí.

Mezi zbývající majetkové trestné činy patří podvody, kterých bylo v první polovině letošního roku spácháno 41, což je o 14 více než ve stejném období vloni. Dále byly časté přečiny poškození cizí věci, kterých bylo spácháno 22.

„V souvislosti s letošními objasněnými majetkovými trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání nebo sdělili podezření ze spáchání trestného činu celkem 80 pachatelům, z tohoto počtu je 49 recidivistů, tři mladiství, 15 žen a čtyři nezletilí," řekla mluvčí Jana Kroutilová.

Autor: Luděk Mahel

10.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Jedna z mnoha podobizen Matyáše Žďárského, kterou najdeme v jeho muzeu.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení