VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přestupek, který je „v módě": odmítnutí odběru krve

Třebíčsko - Hádka, vyhrožování, facky a pěsti. Tak by se dal ve stručnosti popsat nejčastěji páchaný přestupek, kterých úřady na Třebíčsku ročně projednají stovky. Lidé se ale zřejmě stávají lepšími. Přestupků totiž, zejména v malých městech v okrese, rok od roku ubývá.

14.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Michaela Hasíková

Dokazují to čísla z Náměště nad Oslavou. Zatímco ještě v roce 2010 tam radniční úředníci zaznamenali 102 přestupků na úseku občanského soužití a veřejného pořádku, v roce 2013 už jich bylo osmdesát a loni dokonce jen 62.

To ovšem ještě neznamená, že vyřízení přestupku je snadnou záležitostí. „Nejméně příjemné jsou přestupky mezi osobami blízkými rodiči, dětmi a sourozenci. V poslední době jsme takových návrhových přestupků řešili několik, vesměs se jednalo o přestupky proti občanskému soužití ve formě urážek na cti a schválností," řekla tajemnice Městského úřadu v Náměšti nad Oslavou Jaromíra Moudrá.

V pozadí přestupků stojí často rodinné spory trvající měsíce i roky. A rozhádaní lidé od úřadu někdy očekávají, že spor rozetne a vyřeší za ně. Což je nemožné. Přestupková komise se zabývá vždy jen konkrétním spáchaným přestupkem. „Navrhovatel a obviněný to ale většinou vnímají jinak, berou to jako spor, který my máme vyřešit, a chtějí nám vypovědět historii vztahů ze svého úhlu pohledu za několik let zpět. Usměrnit je, aby se neustále nevraceli do minulosti a vzájemně se nenapadali, že ten druhý lže a že to co říká, není pravda, je nesmírně těžké a vyčerpávající," popsala Jaromíra Moudrá.

Facky a pěsti

Fyzické napadení bývá nejčastějším přestupkem v Moravských Budějovicích. „Typicky jde o konflikty, kdy pachatel fyzicky zaútočí na napadeného, buď údery pěstí, fackami, případně povalením na zem, často v souběhu se slovním napadením a případně vyhrožováním," zmínila Pavlína Prokešová z organizačního odboru moravskobudějovické radnice.

Loni přestupků na úseku veřejného pořádku v Moravských Budějovicích projednali rovných sto, v roce 2013 jich bylo 118 a loni jen 75.

Výrazně vyšší jsou čísla v Třebíči. Loni úředníci přestupkového oddělení dostali k řešení 546 občanských přestupků.

Prakticky neměnné bylo číslo i v předchozích dvou letech. A popis konfliktů? „Úmyslné narušení občanského soužití, vyhrožováním újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním. Konkrétně jde nejčastěji o fyzické napadení v rámci rodiny nebo mezi sousedy, facky, tahání za vlasy a tak dále," zmínila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Vymáhání pokut bývá obtížné

Samostatnou kapitolou jsou dopravní přestupky. U nich lze ze statistik vyčíst soustavný nárůst. Konkrétně v Třebíči z 556 v roce 2013 na loňských 677. Podobné je to i v Náměšti nad Oslavou. Rok 2013 přinesl 87 dopravních přestupků, ten loňský 120.

Typickým scénářem bývá zejména alkohol a dopravní nehoda. V posledních měsících úředníci zaznamenávají značný nárůst jakoby přes kopírák psaného přestupku odmítnutí se podrobit lékařskému vyšetření a odběru krve v případě pozitivního testu na návykové látky.

Typický případ: Mladík kolem 20 let, požívá návykové látky, nejčastěji o víkendu, po pozitivní orientační zkoušce na návykovou látku je policisty vyzván k lékařskému vyšetření a odběru krve, což odmítne. „Neboť v případě vyšších hodnot se jedná o trestný čin, tedy je pro něj schůdnější být potrestán v rámci přestupku, byť sankce jsou od 25 do 50 tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel od jednoho do dvou let," vysvětluje Jaromíra Moudrá z náměšťského městského úřadu. Jedním dechem dodává, že vymáhání pokut bývá v takových případech značně problematické. „Úřadu raketově stoupají pohledávky a narůstá agenda související s jejich vymáháním," doplňuje.

Autor: Luděk Mahel

14.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Ředitel třebíčské vodárenské společnosti Jaroslav Hedbávný ukazuje na mapě vodní zdroje na Třebíčsku.

Vodaři usilují o propojení hlavních přivaděčů pitné vody

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Jihlava – Výsledek se opakoval. Hokejisté Jihlavy prohráli i na domácím ledě s Olomoucí 1:2. Stejné skóre se totiž v přípravě obou extraligových celků zrodilo i před třemi týdny na Hané. Dukla po bezbrankové první třetině vedla díky Zemanovi, ale o pět minut později srovnal Řípa a na začátku třetí periody udeřil Sundher.

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení