VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokutu 1,5 milionu korun Třebíč platit nemusí. Pojistila se

Třebíč - Jeden a půl milionovou pokutu za výběr provozovatele městské dopravy třebíčská radnice platit nehodlá. Podává žalobu a požádá o odklad. A kdyby ani to nepomohlo, nic se neděje. Pokutu zaplatí pojišťovna.

7.4.2017
SDÍLEJ:

Nové autobusy v Třebíči.Foto: Deník/František Vondrák

„Při přípravě zakázky jsme postupovali s maximální obezřetností. Za podmínky - tak, aby byly plně v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek - ručí administrátor, odborně způsobilá osoba s pojištěním odpovědnosti. Pokud by žádný opravný prostředek ze strany města nebyl úspěšný, bude pokuta uhrazena z tohoto pojištění,“ řekl vedoucí odboru dopravy a komunálních služeb Aleš Kratina.

Radnice se svými právníky v tuto chvíli chystá správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Hodlá zároveň požádat o odklad vykonatelnosti rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterým 1,5 milionovou pokutu pro Třebíč potvrdil.

„Podle našeho názoru rozhodnutí předsedy ÚOHS nepřináší žádnou novou zásadní právní ani faktickou argumentací týkající se merita věci, a z velké části pouze rozpracovává nesprávnou a nezákonnou argumentaci uvedenou v prvostupňovém rozhodnutí,“ naznal advokát Jan Pechman z advokátní kanceláře Kruták & Partners.

Předseda ÚOHS Petr Rafaj ve svém rozhodnutí zopakoval, že se město dopustilo správního deliktu, když do podmínek výběrového řízení na dopravce zahrnulo požadavek na krytá stání pro používané autobusy. Závazek krytého stání podle stanoviska ÚOHS zvýhodňoval ty dodavatele, kteří již kryté parkovací stání měli zajištěno, a naopak diskriminoval ty, kteří krytým stáním nedisponovali. „Zadavatel se dopustil skryté diskriminace. Jeho postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvýhodnější nabídky,“ napsal předseda ÚOHS.

Soutěže na provozování MAD v Třebíči se účastnil jediný, současný provozovatel Trado MAD a zakázku také získal. ÚOHS uložil městu za zakázku pokutu, vedení radnice podalo proti rozhodnutí úřadu rozklad. Předseda ÚOHS Petr Rafaj následně rozklad zamítl, a pokutu potvrdil. Její výši označil za přiměřenou okolnostem případu, správní delikt Třebíče podle něj dosahuje vyššího stupně závažnosti. „Neboť byl spáchán ve formě skryté diskriminace, což je nutno hodnotit jako způsob spáchání velmi závažný, který současně může být obtížnější odhalit,“ uvedl.

Právníci radnice označili určení výše sankce za nesprávné. „Rozhodnutí předsedy ÚOHS se nedostatečně vypořádalo s argumentací uvedenou v našem rozkladu,“ podotkl Jan Pechman.

Autor: Luděk Mahel

7.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Jedna z mnoha podobizen Matyáše Žďárského, kterou najdeme v jeho muzeu.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení