Detektivové musí rozplétat tok milionových dotací putujících z účtu na účet různých firem. A není vyloučeno, že vyšetřovatelé během pátrání narazili na mnohem závažnější podvod obřích rozměrů s penězi na různé projekty po celé republice.

V usnesení o obstavení majetku kriminalisté uvedli, že objevili firmu s podezřelý- mi přesuny peněz, na jejichž konci je jediná společnost, z níž bylo jen v průběhu loňského roku vybráno na 95 milionů korun v hotovosti.

Podnikatele z Holubí Zho- ře kriminalisté podezřívají ze zvlášť závažného zločinu dotačního podvodu a zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie.

Škoda, kterou měl podle dosavadního zjištění podnika- tel způsobit, je nejméně osm milionů korun. Ovšem koneč-ná škoda může být až dvojnásobná. Podnikatel je podezřelý, že v žádosti o dotace neuvedl pravdivé údaje.

Policie ani státní zastupitelství zatím nechtějí případ nijak komentovat. „Zatím nemůžeme k případu uvolnit žádné informace. Jde o kauzu, která je v stádiu prověřová- ní, a zatím nebyl nikdo obviněn," konstatoval žalobce Jan Adam z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně.

Celkový rozpočet na rekonstrukci objektu v Holubí Zhoři byl vypočítán na 32 milio- nů korun. Podnikatel požádal o dotaci EU i stát. Unie mu ze strukturálních fondů schválila 13,6 milionu korun.

Od státu dostal 2,4 milionu korun. Zbylých šestnáct milionů korun pochází ze soukromých zdrojů. „Nejsem si vědom žádného podvodu. Všechny peníze byly investovány na to, na co byly určeny. Měli jsme kontrolu z finančního úřadu a těm se nezdála cena, za niž jsme nakupovali stroje. Jejich cena byla údajně nadhodnocena. Už mají být hotové znalec- ké posudky. Ještě je nemám k dispozici, ale věřím, že i díky nim se všechno vysvětlí," uvedl pro Deník manažer projektu Rekonstrukce objektu Holubí Zhoř Tomáš Kopeč- ný.

Ministerstvo průmyslu a ob-chodu ČR ze schválené dota- ce proplatilo podnikateli 8,1 milionu korun. Kriminalisté z bankovních výpisů zjistili, že podnikatel okamžitě po obdržení částky převedl peníze na účet firmy Straka a Straka s.r.o. odkud bylo 5,7 milionu korun dál převedeno na účet firmy Dromia s.r.o., odkud byly peníze obratem vyzvednuty v hotovosti. „Od firmy Straka a Straka jsme nakupovali stroje. Firmu Dromia vůbec neznám," vysvětlil Tomáš Kopečný.

Kriminalisté současně vyšetřují i další linii případu. Z bankovních výpisů ještě zjistili další podezřelé transakce a nestandardní převody peněz přes účty jednotlivých zapojených firem a lidí. Podnikatel prostřednictvím těchto lidí Ministerstvu průmyslu a obchodu dokladoval proinvestované peníze podle schváleného projektu. Policie ale zjistila opakující se oběh peněz z účtu podnikatele přes dalších několik účtů. Peníze pak byly vybírány z účtů dvou firem.

Jednatelem jedné z nich je Čech, té druhé Angličan z Londýna. Za loňský rok bylo jen z účtu jedné z těchto firem vybráno 95 milionů korun.

Škoda, kterou měl podnikatel z Holubí Zhoře podle policie způsobit, je nejméně 8,1 milionu korun. O tuto částku se měl obohatit. Policie ale nemůže tyto peníze na účtech podnikatele zajistit, proto mu obstavila pět nemovitostí.