VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma láká do pasti na webu

Třebíčsko - Už čtyři zoufalí lidé se obrátili na Policii České republiky v Třebíči s velkým problémem: Dorazily jim faktury na částky okolo 100 euro od slovenské firmy BIB Services. Chce po nich zaplatit prý proto, že se zaregistrovali na webových stránkách se sportovními zápasy. Stránky se však tvářily jako bezplatné.

29.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Michal Mikulenka

„Mezi těmi, kteří u nás celou věc oznámili, je i muž z Hrotovic nebo rodiče desetiletého dítěte. My tady na oddělení fakturu oskenujeme a celou věc posíláme Interpolu, který se tím už zabývá,” říká vedoucí obvodního oddělení PČR Třebíč Martin Husa.

O co jde? Konkrétně muž z Hrotovic před časem na internetu prohlížel výsledky fotbalových utkání, mezi jinými vstoupil i na stránky BIB Services. Po rozkliknutí mu bylo nabídnuto, aby se zúčastnil soutěže o televizor, kterou sponzoroval slovenský řetězec NAY. Přičemž byl upozorněn, že vše je zcela zdarma. Jedinou podmínkou bylo vyplnit osobní údaje.

Po dvou měsících byl e-mailem vyzván, ať zaplatí poplatek. Poté ještě třikrát. On ovšem nereagoval. Když mu došla trpělivost, věc oznámil policii v Třebíči. Společnost zdůvodňuje své požadavky na zaplacení tím, že uživatelé registrací souhlasili se všeobecnými obchodními podmínkami a uzavřeli tak s provozovatelem smlouvu, v níž se zavázali částku zaplatit.

„Jsme přesvědčeni, že v drtivé většině případů nedošlo k uzavření platné smlouvy a tedy spotřebitelům nevznikl závazek k jakékoli platbě,” upozorňuje Evropské spotřebitelské centrum (ESC). Má za to, že obsah webových stránek, prostřednictvím kterých měly být dle tvrzení provozovatele uzavírány s uživateli smlouvy, je tvořen záměrně klamavým způsobem.

Záležitostí, které odborníci přezdívají „webová past”, se nezabývá Česká obchodní inspekce, ale právě Evropské spotřebitelské centrum (ESC). A to proto, že jde o praktiky zahraniční firmy vůči českým spotřebitelům. „Lze je považovat za takzvané nekalé obchodní praktiky, které zakazuje zákon o ochraně spotřebitele. Stejný názor publikovala Slovenská obchodní inspekce,” uvádí v reakci na vzniklou situaci ESC.

Stačí si jméno společnosti BIB Services zadat do internetového vyhledávače a z diskuzí je okamžitě jasné, že podobné ataky a psychologický nátlak, aby lidi zaplatili, prožívají stovky, ne-li tisíce Čechů. Určitě bude podobně zoufalých lidí mnohem víc i na Třebíčsku.

ESC radí spotřebitelům, co dělat

*Doporučujeme spotřebitelům, aby na zasílané faktury nereagovali a další kroky podnikli pouze v případě, že obdrží žalobu od soudu.

*Podle našeho názoru je nepravděpodobné, že dojde k podání žalob na jednotlivé spotřebitele. Pokud se tak stane, doporučujeme spotřebitelům bránit se před soudem.

*Z hlediska občanskoprávního nemůže dle našeho přesvědčení zákonem zakázaná nekalá obchodní praktika zakládat platný návrh k uzavření smlouvy, neboť právní úkon, který odporuje zákonu, je ve smyslu § 39 občanského zákoníku neplatný. Zároveň lze usuzovat, že rovněž přijetí takového návrhu ve většině případů nesplňovalo náležitosti platného právního úkonu, a to vzhledem k tomu, že uživatel neprojevil dostatek skutečného, vážně míněného a omylu prostého projevu vůle k uzavření smlouvy za daných podmínek.

*ESC důrazně upozorňuje spotřebitele, že o zahájení případného soudního řízení informuje žalovaného zásadně sám soud. Platební rozkaz nikdy nedoručuje žalobce a nedoručuje se e-mailovou zprávou.

*Varujeme spotřebitele před neuváženým poskytováním osobních údajů na internetu. (podrobně k tématu na stránkách www.coi.cz v sekci ESC)

Autor: Hana Jakubcová

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Vysočina /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení