Od sedmdesátiletého důchodce ze Žďáru nad Sázavou dostal před časem dopis plný vulgarit, výhružek ublížením na zdraví a zabitím. Důchodce nebyl spokojen s exekučním řízením, které proti němu soudce vedl.

„Výhružky nesouvisely s tím, že jsem předsedou soudu, ale s výkonem exekučního soudce. Výhružky beru spíše jako útok proti justici jako takové než proti mé osobě," řekl Deníku předseda Roman Švaňhal. Situaci se nesnaží nijak zveličovat. Podle něj se autor dopisu rozhodl bránit proti exekuci, ale nezvolil příliš šťastný způsob.

Důchodce dopis poslal na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminalisty do Prahy. Proč právě tam, není známo. Kriminalisté nakonec důchodce obvinili z přečinu vyhrožování úřední osobě. Není totiž přípustné, aby soudci podobné výhružky beztrestně dostávali. Za to mu hrozí trest až tři roky vězení.

Deník mluvil s obhájkyní obviněného důchodce a podle ní jde pouze o trochu ostřejší způsob vyjadřování, který je jejímu klientovi vlastní. Státní zástupce se domnívá, že by měl být duševní stav obviněného podroben důkladnějšímu zkoumání. Podle informací Deníku důchodce dříve podnikal v pohostinství.

Případ ze Žďáru nad Sázavou je ojedinělý. S podobnými výhružkami se soudci na Vysočině prakticky nesetkávají. Deníku to potvrdili sami předsedové soudů. „Musím to zaklepat, ale zatím se mi podobné záležitosti vyhýbají," uvedla předsedkyně soudu v Havlíčkově Brodě Jana Panská.

Před mnoha lety dostal výhrožný dopis předseda Okresního soudu v Jihlavě Vladimír Sova. „Byl to dopis od odsouzeného z vězení k Vánocům. Psal, že to jsou moje poslední Vánoce. Bylo to asi před dvaceti lety," zavzpomínal včera Vladimír Sova.

S výhružkami se setkávají také obhájci. Například Jan Herout z Jihlavy si zažil své, když se ujal obhajoby heparinového vraha Petra Zelenky.

„Dostal jsem hodně nevybíravých dopisů, a to ještě dlouho po pravomocném rozsudku. Dokonce mě zastavovali lidi na ulici a vyčítali mi, jak mohu obhajovat takového vraha," vzpomíná Jan Herout. Někteří lidé se dokonce odhodlali k mnohem radikálnějším činům.

Obhájce Zelenky má prostřelené okno

„Někdo mi v kuchyni prostřelil okno. Musela to být malá ráže, protože jde o malou dírku. Okno jsem nově nezasklíval, takže je tam ten průstřel dodnes," popsal Jan Herout.

Čas od času se někteří jedinci rozhodnout i k ohlášení bomb. Před mnoha lety se to stalo například pracovníkům Okresního soudu v Pelhřimově.

„Už je to hodně dávno a ani si nepamatuji, zda byl dotyčný dopaden. Od té doby se ale nic podobného neopakovalo," uvedla předsedkyně pelhřimovského soudu Lenka Jiříková.

Vyklízení soudní budovy zažili před třemi lety i v Jihlavě. Nejprve v únoru někdo ohlásil bombu z veřejné telefonní budky na ulici Královský vršek. Mužský hlas tehdy tvrdil, že v budově vybuchne bomba, což má být pomsta za to, že byl odsouzen. Dodal, že kvůli tomu přišel o rodinu, práci i přátele.

„Případ se dosud nepodařilo objasnit," informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Něco podobného se v Jihlavě opakovalo o dva měsíce později téhož roku. Tehdy opět mužský hlas zavolal na tísňovou linku a ohlásil bombu na jihlavském soudě. Policie šla tehdy najisto a zadržela muže, který měl v krvi přes dvě a půl promile alkoholu. Volal ze svého mobilního telefonu. Nakonec skončil na záchytce a u soudu mu k jeho předešlým průšvihům přidali ještě rok nepodmíněně za šíření poplašné zprávy.