71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

Soud má indicie o nezákonných praktikách Toxi týmu

Osmkrát soudně trestaný. Josef Šamko dostal za výrobu a poskytování pervitinu čtyři a půl roku nepodmíněně.

Osmkrát soudně trestaný. Josef Šamko dostal za výrobu a poskytování pervitinu čtyři a půl roku nepodmíněně. Autor: Deník/ Roman Martínek

22.2.2012 06:00

Jihlava -Justice rozdala další nepodmíněné tresty za výrobu pervitinu ve vesnici Šimanov v jihlavském okrese.

Jihlavský okresní soudce Zdeněk Chalupa včera vyslovil podezření, že policisté Toxi týmu z Jihlavy používají nezákonné praktiky při odhalování drogové kriminality. Aby dosáhli doznání podezřelých, slibují jim, že pokud budou vypovídat, jak policie potřebuje, nepůjdou do vazby.

„Jsou určité indicie, nikoli jasné důkazy, že ne vždy jsou postupy policie v souladu s trestním řádem. Obžalovaní pak u soudu své původní doznání odvolají a vymlouvají se, že k němu byli policií donuceni,“ upozornil na problém soudce Chalupa. Ten proto včera doporučil státní zástupkyni Mileně Smetanové, aby zvážila intenzivnější dohled nad prací policie.

„Já si myslím, že to není zapotřebí,“ reagovala Milena Smetanová. Podezření z úst soudce Chalupy si včera vyslechli i policisté z Toxi týmu. Ani jeden z nich se ale nechtěl k nařčení vyjádřit.

Na tentýž problém narážejí jihlavští soudci prakticky u každého případu, který se týká drogové kriminality. Výrazně na údajné nezákonné policejní praktiky ale upozornil případ Josefa Šamka, obžalovaného z výroby pervitinu v Šimanově na Jihlavsku. Prostory na výrobu mu poskytli loni od února do března Martin Piskura a Petra Nováková. Za to od Šamka dostávali vyrobený pervitin.

Šamko měl ve dvou případech vyrobit minimálně dvanáct gramů tvrdé drogy. Všichni tři už byli několikrát soudně trestáni. Šamka včera soud poslal na čtyři a půl roku do věznice s ostrahou. Piskura dostal dvacet měsíců v ostraze a Nováková, která je v jiném stavu, patnáct měsíců ve věznici s dozorem. Rozsudek zatím není pravomocný. Šamko se na místě odvolal a Piskura s Novákovou si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Změnili výpovědi

Všichni tři se nejprve ke všemu přiznali, ale Šamko a Nováková u soudu změnili výpovědi a řekli, že je k přiznání donutili policisté. „Zatím vším stojí spiknutí policajtů. Já jsem nic neudělal. Je to jejich pomsta za to, že vím, kdo od nich vynáší informace a nechci jim to říct,“ řekl Šamko po rozsudku.

Pouze Piskura výpověď nezměnil a po celou dobu tvrdil, že Šamko drogy v Šimanově vařil a prodával. Kromě toho vzal soud v potaz i původní doznání Šamka a Novákové. K dispozici měl i telefonní odposlechy mezi Šamkem a Zuzanou Novotnou, která mu nakupovala léky na výrobu pervitinu. Šamko navíc podrobně popsal výrobu pervitinu a všichni tři na policii uvedli takové informace, které mohli znát jen oni.

Pro soud ale nebylo dokazování jednoduché. Piskura hlavní líčení protahoval, protože se skrýval. Nakonec skončil ve vazbě. Nyní je zase na svobodě. Rozsudek si včera vyslechnout nepřišel. Kvůli výmluvám o vynuceném doznání musel soudce předvolat k výslechu i policisty z Toxi týmu. Odstranit rozdílná tvrzení se nepovedlo ani při osobní konfrontaci mezi policisty a obžalovanými. Z očí do očí si přeříkali své verze.

Soudce navíc upozornil na to, že policisté porušili zákon, když svědkyni Martinu Balounovou vyslýchali jako svědka v době, kdy byla zadržená, a také jí údajně vyhrožovali vazbou. Balounová původně tvrdila, že jí Šamko prodal pervitin patnáctkrát. U soudu to popřela. Tohoto obvinění byl Šamko nakonec zproštěn.

Podle soudce je zarážející, že i Piskura, který se ke všemu doznal a nezměnil svou výpověď, v jiné kauze tvrdil, že i jeho policisté tlačili ke svědectví, které potřebovali. Šlo o případ Ladislava Baráka.

Soudce Chalupa upozornil i na to, že policisté neodebrali ze zajištěných věcí, na nichž měl Šamko v Šimanově vyrábět pervitin, daktyloskopické stopy. Dodatečně už odebrat nešly. Podle Piskury totiž Šamko „vařil“ bez rukavic.

„Oceňuji snahu policie o potírání drogové kriminality, ale pokud bude postupovat nezákonně, tak to může její práci devalvovat,“ řekl Chalupa.

Autor: Roman Martínek

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

!!
jesterka 27.3.2012 19:04 213.226.232.*
Jo Pepo máš pravdu já tomu verim.... o Rozehnalovi jsem slysela i videla hodne !! A to mi stacilo ...
nejsem andilek ale byl jsem odsouzen nespravedlive
josef samko 6.3.2012 14:00 178.216.149.*
jsem clovek ktery ve svem zivote toho udelal spoustu spatnych veci.to za co jsem odsouzen jsem neudelal. je to jen pomsta a zaujatost urcitych policistu z jihlavsky policie. me doznani vzniklo ze strachu,a to ze stratim svou malou dcerku a rodinu.pod prislibem a psichyckem tlaku jsem podepsal vypoved ktera byla z fantazie a hlavy policajta Rozehnala.ja od prvniho dne zatceni ¨jsem zadal o sejmuti daktiloskopickych stop,adresovany k statnimu zastupitelstvi…
V diskusi je celkem 3 příspěvky, poslední byl vložen 27. 3. 2012, 19:04 vstup do diskuse

CELEBRITY

David Rath

David Rath

Sledujte kauzu Rath online na Blesk.cz. Více o zatčení Davida Ratha a aktuálních informací ohledně celé… celý článek ›

Hvězdy Primy se porvaly v písku a vyhrály nad ČT

Hvězdy Primy se porvaly v písku a vyhrály nad ČT

Moderátoři zpráv FTV Prima si v pátek změřili své síly v beach volejbalu. I přes nepříznivé a chladné… celý článek ›

Směšné tresty v kauze Janoušek: Policistům snížili platy

Směšné tresty v kauze Janoušek: Policistům snížili platy

Za zbabraný zásah v případu nehody lobbisty Romana Janouška rozdělilo policejní vedení tresty… celý článek ›

Kapitánův synek je jako táta: Hodnej kluk po mně, hlásil Plekanec

Kapitánův synek je jako táta: Hodnej kluk po mně, hlásil Plekanec

FOTO | VIDEO | Poslušně ležel na klíně maminky, táta na ně zamilovaně koukal. Když bylo třeba, kapitán… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz