O čtyřnohého přítele tam o předposledním dni loňského roku přišla Anna Hrnčířová. Ta šla ve čtvrtek 29. prosince na procházku se svými dvěma jorkšírskými teriéry. „Měla jsem dva jorkšíry, fenku a pejska. Psa jsem vedla na vodítku, fenku jsem nechala běhat volně. Tehdy na procházce čenichala okolo myčky, a když jsme přišli domů, začala být ospalá,“ líčila Hrnčířová.

Ta se domnívala, že je fenka unavená, a nechala ji spát až do rána. „Jen se probudila, byla malátná a začala zvracet. I přes lékařskou pomoc mi fenka druhý den umřela,“ pokračovala smutně majitelka, která už má pouze jednoho pejska. „Ten si lízl fenčiných zvratků, než jsem je stačila uklidit, a tři dny potom byl ospalý. Takže určitě musela sníst nějaký hodně silný jed,“ domnívá se Hrnčířová.

Tato chovatelka pravděpodobně není jediná, komu v poslední době v Pelhřimově na otravu pošel pes. „Slyšela jsem, že v Táborské ulici se stalo už asi osm případů. Je to hrozné. Jestli někdo psy úmyslně tráví, měl by se stydět. Zabíjí nevinná zvířata a jejich páníčkům působí spoustu bolesti. A to ani radši nepomýšlím na to, co by se mohlo stát, kdyby se nastraženého jedu zmocnilo malé dítě,“ poznamenala Anna Hrnčířová.

Ta nabádá ostatní pejskaře, aby se měli na pozoru. Na majitele psů stejným způsobem apeluje i Kynologický klub Pelhřimov. „Na naše webové stránky i informační nástěnku v centru města jsme umístili varování, aby lidé byli opatrní, nepouštěli psy z vodítka a raději jim na vycházkách nasazovali náhubek,“ poradil předseda pelhřimovských kynologů Jiří Samek. Policisté se případem zatím nezabývají. „Dosud jsme nedostali žádné trestní oznámení. Pokud někdo přijde a věc nahlásí, budeme případ řešit,“ ujistila tisková mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková.

O údajném traviči už slyšela i pelhřimovská veterinářka Petra Souchová. „Vím od pejskařů, kteří ke mně chodí do ordinace, že se něco takového v Pelhřimově děje, ale v poslední době jsem žádný případ otravy neošetřovala,“ sdělila Souchová. Ta vzápětí doplnila, že úmyslná otrava se velice těžko prokazuje. „Každý jed působí jinak a napadá jiné orgány. Není tedy snadné určit, čím se pes otrávil,“ dodala Souchová. Míra otravy také vždy záleží na velikosti psa, množství a druhu jedu, který pozře.

Jak uvedl další z pelhřimovských zvěrolékařů Petr Vondrák, pokud se pejsek začne chovat nezvykle, zvracet, slinit, nebo se dusit, je důležité okamžitě vyhledat odbornou pomoc. „Například kontaktní jedy začnou působit během několika minut po tom, co je zvíře pozře. Tady zpravidla platí, že by se pes měl dostat k veterináři nejpozději do půl hodiny, jinak už může být pozdě,“ popsal Vondrák.

Pomalejší nástup mají jedy na hubení hlodavců, které se dostávají do krve a jejichž účinky se projeví až za několik dní. Pokud někdo na pelhřimovském sídlišti tráví psy, může k tomu používat vysoce nebezpečné a dokonce zakázané jedy, herbicidy nebo pesticidy, ale třeba i docela obyčejný prací prášek, který je pro psy také jedovatý.