Počet lidí, kteří strávili v prvním pololetí letošního roku noc na záchytné stanici v Jihlavě, se oproti loňsku opět zvýšil. Za prvního půl roku zde strávilo noc 650 osob. Pokud porostou čísla stejným způsobem i v dalších šesti měsících, trhne jihlavské zařízení rekord v počtu zachycených za posledních pět let.

Již v březnu zaznamenala záchytka absolutní rekord. Během jednoho měsíce sem bylo odvezeno 126 lidí. „To bylo měsíčně nejvíce za celou existenci stanice,“ informoval Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které záchytnou stanici provozují.

Vyspal se zde již devětapadesátkrát

Opakovaně zachycených bylo 210 osob. Jeden člověk zde strávil noc již devětapadesátkrát. Další muž zase třiapadesátkrát. Tyto počty se zaznamenávají od roku 2004, kdy byl nainstalován počítačový program, jenž tuto statistiku zaznamenává.

Všech 650 lidí bylo na záchytku umístěno na žádost Policie ČR nebo městské policie.

Značně převažovali muži nad ženami. Jednalo se o 587 mužů a 63 žen. Tento trend se nicméně pomalu mění a zachycených žen přibývá.

Nejvíce zachycených osob bylo ve věku od 21 do 30 let. Průměrný věk zachycených osob na jihlavské protialkoholní záchytné stanici, která má celokrajskou působnost, je nicméně 41 let.

Mezi klienty, kteří se na záchytce objevili, byli také cizí státní příslušníci. Do Jihlavy za tímto účelem směřovalo 42 cizinců. Převládali mezi nimi Slováci, kterých bylo dvacet. Přespalo zde také devět Ukrajinců, tři Poláci nebo dva Britové.

Z pracovního zařazení zachycených osob vyplývá, že alkohol neměli pod kontrolou především lidé bez stálého pracovního poměru. Celkem 193 lidí bylo hlášeno na úřadu práce, 97 bylo bez pracovního poměru a bez evidence na úřadu práce. Dále sem bylo převezeno 133 lidí v zaměstnaneckém poměru, 22 studentů, 39 důchodců a 65 invalidních důchodců. Bylo zde také 42 živnostníků, dva vojáci z povolání a dva soukromí podnikatelé.

Podle lékařského garanta Miroslava Černého, jenž pracuje pro jihlavskou záchytnou stanici, jsou chování a reakce zadržených lidí různé. „Roli zde hraje povaha, věk, pohlaví, ale i zkušenosti s alkoholem. Časté je, že se lidé dožadují pod různými záminkami propuštění ještě předtím, než zcela vystřízliví,“ informoval Černý.

Na základě změny v zákoně už neplatí, že doba záchytu musí být minimálně osm hodin. Nově se v zákoně uvádí, že člověk smí být propuštěn „po odeznění klinických příznaků opilosti.“ To znamená, že tato doba může být kratší než osm hodin, pokud už zachycená osoba nejeví známky opilosti. Maximální délka záchytu 24 hodin však nadále zůstává.

Poplatky většina vůbec nezaplatí

Průměrně si opilci na záchytce pobyli přibližně 12,5 hodiny. Nejméně si zde pobyl člověk osm hodin, Nejdéle pak strávil v cele jeden klient téměř čtyřiadvacet hodin.

Cena za nocleh není nízká. Svými čtyřmi tisíci korunami předčí nejdražší hotely v krajském městě. Že by tuto částku někdo zaplatil na místě a celou, je zcela ojedinělé. Nejčastěji opilci za své vystřízlivění zaplatili 1 000 korun, a to v 35 případech. Přes pět set lidí ale neuhradilo poplatek vůbec žádný.

MICHAL FOHL + ČTK