I s ohledem na to a na sníženou cenu sadby se teď rozhodovali, jakou plochu této plodině vymezí. Asi o deset procent méně brambor zasázeli letos pracovníci Výrobně-obchodního družstva v Kámeni.

„Sadbu už jsme ukončili, konzumní a  sadbové brambory máme zasázené na 155 hektarech," informoval předseda družstva  Josef Houček. Ten doufá, že letošní rok snad bude lepší než loňský.

„Brambory pro nás loni byly nejhorší komoditou. Sice jsme je všechny zužitkovali, ale jejich realizační cena byla špatná," zavzpomínal Houček.

Kámen je oproti jiným zemědělským družstvům v trochu jiné pozici. Má totiž vlastní loupárnu brambor, takže „zlato Vysočiny" může zákazníkům nabídnout buď ve slupce, nebo oloupané. „Máme už stálou klientelu. A co neprodáme, zužitkujeme v naší bioplynové stanici," uzavřel Houček.

Testovací políčko

Jak upozorňuje obchodní manažer senožatské firmy Brop František Hovorka, vývoj ceny brambor lze těžko hodnotit podle jednoho roku. „Pěstování brambor je dlouhodobá záležitost, ceny se pohybují ve vlnách, a bylo by krátkozraké usuzovat podle jediného roku," dodává Hovorka naději pěstitelům.

Stejně dlouhodobý je podle něj i vývoj nových odrůd brambor, které Brop ve spolupráci se Senagrem pěstuje na zkušebním políčku. „Každoročně testujeme třicet nových odrůd různých raností a varných typů. Je to ale běh na dlouhou trať. Aby odrůda ukázala, co umí, potřebuje tak tři až pět let," říká Hovorka.

V příznivější rok ohledně pěstování brambor doufají i v Agropodniku v Košeticích, kde jsou jarní práce v plném proudu.

„Na sadbě brambor stále pracujeme. Už jsme je vysázeli na sto devadesáti hektarech, sto hektarů nám ještě zbývá," nastínil Jindřich Štyx z košetického Agropodniku s tím, že letošní sadba bude na stejné ploše jako ta loňská.

„Jen doufáme, že letošní rok bude pěstitelům brambor více nakloněn než ten loňský, kdy byl brambor přebytek, a  proto byly i nízké výkupní ceny," dodal Štyx.