VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Závoru na cestě u přehrady cykloturisté objíždějí křovím

Dalečín – Kovová závora ve směru od Dalečína na účelové pravobřežní komunikaci kolem přehrady ve Víru překáží projíždějícím cykloturistům 
i chodcům. Zejména cyklisté zábranu na cestě vnímají jako zdraví a životu nebezpečnou.

23.6.2015
SDÍLEJ:

Závora přes celou šířku cesty, která je určena i pro pohyb osob na jízdních kolech, může leckterého situace neznalého cykloturistu ve směru od Dalečína ohrozit. Foto: Deník/Lenka Mašová

„Stačil jsem zastavit na poslední chvíli. Jel jsem od Dalečína ráno, do očí mi svítilo vycházející sluníčko, vyšlapal jsem kopeček, kde se cesta začíná svažovat, a najednou jsem před sebou uviděl závoru přes celou cestu,“ prohlásil Bohuslav Novotný z Brna. „Jednou je to snad naučná stezka 
a je tam oficiálně povolen pohyb chodců i cyklistů, takže nechápu, proč někdo nechá někde cestu přehrazenou napříč. To čekají, až se tam někdo opravdu zmrzačí?“ rozhořčil se cyklista.

Závora je na cestě umístěna léta, dávno předtím, než byla před dvěma lety stanovena nová ochranná pásma vodního zdroje. Tato změna cestu kolem pravé strany přehrady, která byla otevřena v roce 2002 – původně ve zkušebním režimu jen na rok – konečně zlegalizovala.

„Rozhodnutím o změně ochranných pásem vodárenské nádrže Vír v roce 2013 byl umožněn průchod osob a průjezd cyklistů po účelové 
lesní komunikaci,“ potvrdila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Závora má zamezit vjezdu motoristů do prvního pásma ochrany vodního zdroje. „Stížnosti cyklistů nejsou oprávněné, neboť každý musí předpokládat možnou nenadálou překážku a i s ohledem na chodce přizpůsobit svou jízdu provozu na komunikaci, což se v současné době mnohdy neděje,“ uvedla Tomíčková. Dodala, že povodí chce závoru nechat přemístit asi 
o 150 metrů dál. „V současné době se snažíme přemístit závoru na vhodnější místo, ale řízení se s ohledem na majetkoprávní vztahy dosud nepodařilo dovést do úspěšného konce,“ řekla mluvčí. Pokud se to podle jejích slov letos nezdaří, Povodí Moravy kolem stávající závory vybuduje bezpečný průchod.

Nyní chodci i cyklisté závoru obcházejí vyšlapanou cestičkou v křoví. Závora se nezamlouvá ani okolním obcím, které se s Povodím Moravy coby správcem přehrady 
o uvolnění přísného režimu kolem vodní nádrže dohadují řadu let. „Je to přehnané,“ namítl starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska. 
„I z jiných přehrad se bere pitná voda, a tak přísná pravidla jako ve Víru tam neplatí,“ dodal.⋌

Vyhláška stanovující nová ochranná pásma zpřísňuje podle starostů podmínky více než ta předchozí. Sice byl „zlegalizován" pohyb chodců a cyklistů na pravobřežní komunikaci, ale naopak přibyly další závory v lesích nad přehradou. Zájem obcí o povolení omezené rekreace, díky čemuž by se lidé mohli v přehradě za teplých dní vykoupat, projet se na lodičce či rybařit, Povodí Moravy odmítlo s ohledem na riziko znečištění vody. „Rozhodně s tím nesouhlasíme. Ozývají se nám i politici s tím, že by to tak být nemělo, ale režim u přehrady se tím nezmění," sdělil vírský starosta Ladislav Stalmach.

Autor: Lenka Mašová

23.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení