VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Podyjí se bude opravovat Papírna i náhon

Podyjí - Zpřístupnit trosky bývalé Papírny u Devíti mlýnů pod vinicí Šobes se rozhodli správci Národního parku Podyjí. Oprav se dočká také nedaleký náhon. Stavební práce začnou v těchto dnech. Značenou cestu v této lokalitě najdou návštěvníci i nadále otevřenou.

5.8.2014
SDÍLEJ:

Vinice ŠobesFoto: Letecké foto: David Molík

Dělníci začnou na náhonu pracovat už v polovině srpna. „Práce jsme načasovali tak, aby co nejméně rušily a ohrozily zvířata a rostliny, které na místě žijí," uvedla referentka pro vodní hospodářství Správy Národního parku Podyjí Martina Kosová. Jak doplnila, lokalitu obývají například užovky stromové. V ruině Papírny zase zimují netopýři. „Stávající částečně rozpadlé stěny náhonu dělníci vybourají a znovu vystaví z lomového kamene. Na železobetonové dno vyskládají kameny na štět s vyklínováním. Trasa náhonu zůstane stejná," popsala Kosová.

Okolo náhonu bude návštěvníky chránit nové zábradlí. Přístup do prostoru mezi náhonem a řekou nově umožní jednoduchá lávka. „Výzkumy, které plánujeme po opravě, umožní získat další informace o migraci vodních živočichů," doufala Kosová.

S přípravnými pracemi začalo Povodí Moravy již v pátek 1. srpna.

Bezpečí i poučení

„Práce jsou součástí mezinárodního projektu Vranovská Dyje. Úprava náhonu umožní pilotní ověření biologického potenciálu ramen řeky Dyje v úseku Vranov Znojmo," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková s tím, že samotnou stavbu za bezmála šest milionů korun pokryjí z devadesáti procent dotace a deset procent zaplatí Povodí Moravy.

S příchodem podzimních měsíců se pustí správa parku do sanace zdí bývalé Papírny. „Na některých místech necháme zdi snížit tak, aby byly pro návštěvníky bezpečnější. Na několika panelech by se zde lidé měli dozvědět bližší informace o tomto místě. Díky opravě zůstane zachovaný i místní sklep, který je významným zimovištěm několika druhů netopýrů," uvedl mluvčí Správy parku David Grossmann.

Lokalita Devíti mlýnů, jejíž centrum se rozprostírá na širokých loukách pod vinicí Šobes, byla před více než pětašedesáti lety živé místo, kam v létě mířili výletníci z Brna i Vídně.

Během válek zde lidé pekli chleba pro rakouskou armádu a vyráběli papír na zatemňování oken pro celé Znojemsko.

Papírna je posledním alespoň částečně zachovaným mlýnem v údolí řeky Dyje. Z ruiny Papírny je stále patrný původní tvar a velikost hlavní obytné budovy.

Zhruba před čtvrt rokem se správci parku rozhodli opravit Fládnitzskou chatu. V bývalé myslivecké chatě, ze které je jedinečný výhled ke Hnanicím a na nově zrekonstruovaný hotel nedaleko známé vinice Šobes, chtějí mít strážci parku terénní stanici.

Chata stojí na zajímavém místě a za dob totality byla pod přísnou kontrolou strážců hranic. Byla totiž v takzvaném hraničním pásmu. Podle starosty Hnanic Jiřího Musila si chata opravy zaslouží. „Před dvěma třemi roky tam ještě ochránci parku bývali, dnes je opuštěná. Kdysi patřila vnitru a využívali ji vojáci a policisté," řekl před časem Musil.

Autor: Ilona Pergrová

5.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kastelán zámku v Náměšti nad oslavou Marek Buš.

Noc na zámku nabídne tolik lákadel, že návštěvníci nebudou stíhat

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Havlíčkův Brod – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Letní kina promítají na náměstích, v parcích, na hřišti i v pivovaru

Třebíčsko - Blíží se léto a s ním i sezona letních kin. Ačkoli běžných biografů na Třebíčsku v posledních letech ubylo, v některých městech se lidé mohou těšit na velké plátno alespoň v letních měsících, a to pod širým nebem. Mezi tato místa se řadí Třebíč, Moravské Budějovice, Okříšky, Dukovany, Dalešice a Náměšť nad Oslavou.

Podívejte se na další miminka narozená na Třebíčsku

Třebíč - Díky vstřícnosti třebíčské porodnice Vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel. Každý týden naši spolupracovníci objíždí porodnice a fotí nově narozená miminka.

Karel Gott rozezpíval všechny věkové kategorie

Humpolec - V sobotu 25. června vyvrcholil třídenní multižánrový hudební festival Bernard fest. Dopoledne patřilo Jaroslavu Uhlířovi a kapele Slza. Po obědě se pak představili Mňága a Žďrob a O5 a Radeček. Nejočekávanější koncert festivalu ale přišel až v 16 hodin, kdy tady zazpíval několikanásobný Zlatý slavík Karel Gott.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies