Událost se stala už v roce 2005. Přesně od toho roku Česká školní inspekce (ČŠI) sleduje počet úrazů ve školách. Pro Vysočinu jde o nelichotivou statistiku. Šest let už se drží na druhém místě v největším počtu úrazů na školách hned za Pardubickým krajem. Nejinak tomu bylo i v loňském školním roce.

Pravděpodobnost, že se ve školách na Vysočině dítě zraní, je podle ročního indexu úrazovosti několikanásobně vyšší než například v Praze. Zatímco index pro Vysočinu je 4,09, v Praze činí jen 1,54. Loni školští inspektoři v Kraji Vysočina zaevidovali 3 510 úrazů. Počty zranění navíc každým rokem stoupají. „Škola je třetím nejčastějším místem, kde se dítě zraní," konstatoval mluvčí České pojišťovny Jan Marek.

V loňském roce pojišťovna vydala interaktivní preventivní publikaci pro učitele i rodiče pod názvem Prevence rizikového chování dětí a mládeže aneb Jak prožít šťastné dětství. „Dostalo ji už dvě stě škol a do konce letošního roku počítáme s tím, že se tento počet navýší až na osm set," upozornil Jan Marek.

Loni naštěstí nedošlo k žádnému smrtelnému zranění. Nejohroženější skupinou jsou chlapci. V devětasedmdesáti procentech je nejčastějším úrazem zlomenina ruky či nohy. Hlavní příčinou je v třiadvaceti procentech neopatrnost. Jen osm a půl procenta případů je zaviněno jinou osobou.

Nejvíc při tělocviku

„Nejčastější jsou zlomeniny, ale výjimkou nejsou úrazy hlavy, otřesy mozku, zhmožděniny, naraženiny nebo kožní rány, které v důsledku infekce začnou hnisat," upozornil primář dětského oddělení Nemocnice Jihlava Milan Svojsík.

Důvody, proč mají školy na Vysočině druhou největší úrazovost, nikdo nezná. „Nikdo neví proč, ale je to tak," konstatovala mluvčí ČŠI Martina Ježková. Podle ČŠI k tomu neexistují žádné analýzy.

Problém překvapil také vedoucího odboru školství na krajském úřadě v Jihlavě Miroslava Pecha. „Je to pro mne novinka. Když o tom tak přemýšlím, tak asi máme aktivnější děti než jinde. Může to souviset i s tím, že máme největší počet vesnických škol, a děti tak tráví víc času venku," zmínil Miroslav Pech.

Jenže podle statistik ČŠI se většina úrazů stane v tělocvičně. Loni to bylo až čtyřicet procent ze všech úrazů. Podle Pecha je to podnět k důkladnější analýze a prověrce bezpečnosti na školách. „Měli bychom zjistit, jestli se dá něco v tomto směru udělat lépe," řekl Deníku Miroslav Pech.