VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trojiční sloup na náměstí je opravený

Žďár nad Sázavou - Restaurováním spodní části barokního sloupu na náměstí Republiky ve Žďáře skončily hlavní práce na jeho obnově. „Týkalo se to architektonické části sloupu, tedy soklu, schodů, dlažby, balustrády s mřížemi a obvodových sloupků s řetězy," uvedla Zuzana Vostrejšová z městského odboru rozvoje a územního plánování.

30.8.2016
SDÍLEJ:

Restaurátoři dokončili obnovu trojičního sloupu na žďárském náměstí Republiky. Letošní, závěrečnou etapou prací byla oprava jeho spodní části. Foto: Deník/Martina Lorencová

Obnova měla dvě etapy, loni se řemeslníci věnovali horní části sloupu se sousoším. Výsledkem jejich práce se lidé mohou kochat od soboty, kdy od sloupu zmizela ochranná páska.

„Je opravená balustráda, zpátky jsou i mříže a řetězy očištěné, zrepasované, natřené a opatřené antikorozní úpravou," řekl Martin Kovařík, svratecký sochař a restaurátor, jenž se od loňska obnovou sloupu zabývá. Kromě balustrády bylo potřeba upravit také obvodové sloupky, které řetězy nesou.

Starší vysprávky sloupu, co už byly „vyžilé", nahradili řemeslníci novými. Především pak museli sjednotit celkový ráz balustrády. „Bylo třeba docílit toho, aby působila kompaktně. Od doby baroka po dvacáté století tam proběhla už řada druhotných výměn pískovcových částí, každý kámen je jinak barevný, jsou tam už i doplňky v umělém kameni, prostě je to časem poznamenané. Na konečném vzhledu se podílelo už mnoho lidí a každý tam přinesl něco jiného," přiblížil restaurátor Kovařík.

Nejvíce vyměněných dílů je právě na kuželkách, pilířích a madlech balustrády. Sochy jsou až na hlavu svatého Floriána původní.

Náklady na letošní restaurování sloupu jsou podobné jako loňské kolem 230 tisíc korun. Na první část prací poskytla jako dar 122 tisíc žďárská firma Satt.

Sousoší Nejsvětější Trojice stojí ve Žďáře od roku 1706. Vytvořil ho kamenosochař Jakub Staenhübel, původem z Tyrolska. První z předchozích restaurátorských zásahů na sloupu byl zaznamenán v roce 1739.

Sloup je vysoký téměř 11 metrů. V podstavci je jeskyně se svatou Rozálií, na římse sochy svatých Jana Nepomuckého, Šebestiána a Floriána, na trojbokém hranolu tři andělé, na vrcholu postava Boha Otce držícího kříž s Kristem a nad ním holubice (Duch svatý).

Sloup znají všichni jako morový, podle historiků je ale správněji sloupem trojičním. „Jeho funkcí není jen ochránit město před morem. Je vlastně komplexní ochranou i před dalšími pohromami," vysvětlil Stanislav Mikule, muzejník z Regionálního muzea města Žďár nad Sázavou.

Autor: Redakce

30.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení