VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studánkám pomohou tři miliony Díky dotaci bude upraveno 38 pramenů

Bystřice nad Pernštejnem - Bezmála tři miliony korun od Státního zemědělského intervenčního fondu se podařilo získat Bystřickým na projekt s názvem Znám křišťálovou studánku.

8.11.2013
SDÍLEJ:

Jedna ze studánek je přímo v Bystřici v lokalitě Pod Horou. Renovace vyjde na 38 418 korun.Foto: Deník/Lenka Mašová

Jeho podstatou je nalezení a následná obnova celkem 38 studánek, spolupracuje na něm Místní akční skupina (MAS) Zubří země s Místní akční skupinou Rokytná z Moravskobudějovicka.

„V zimních měsících se budou dělat projekční a přípravné práce. Je třeba vypracovat projekty obnovy na těch devatenáct studánek, které už známe, aby se na jaře mohlo začít," informoval bystřický místostarosta Josef Vojta s tím, že tipy na zbývající studánky, jež se také dočkají opravy, očekávají prostřednictvím výzvy určené veřejnosti.

„Výzva bude oficiálně vyhlášena v březnu, ale už nyní nám mohou lidé posílat svoje tipy," poznamenal starosta Bystřice Karel Pačiska.

Projekt má kromě znovuobnovení některých zapomenutých či chátrajících pramenů napomoci ke zvýšení turistického ruchu na Bystřicku i Moravskobudějovicku. „Na území MAS Rokytná bude upraveno osm studánek, o kterých víme, a devět studánek, které objeví veřejnost nebo žáci základních škol, kteří jsou partnery projektu," uvádí manažer MAS Rokytná Robert Kubala.

U každé opravené studánky bude umístěn takzvaný QR kód, který prostřednictvím mobilního telefonu návštěvníka propojí s webovou stránkou studánky, aby se o ní dozvěděl více informací. Stejně tak u každého pramene bude uschována „keška", takže se zájemci mohou zapojit do geocachingové hry Hledej Vodomila. O vodní zdroje budou pečovat žáci ze základních škol v katastrálním území, kde se studánka nachází.

„U každé studánky bude také umístěna informační tabulka s rozborem vody k určitému datu, tedy zda je pitná či nepitná, případně jaké má konkrétní parametry," sdělil Karel Pačiska.

Obnova některých studánek podle předběžného vyčíslení vyjde na tři až čtyři desítky tisíc korun. Jiné, zejména historické, budou několikanásobně dražší.

„Jde například o dvě historické studánky v Nedvědici, která rovněž patří do MAS Zubří země. Renovace zděné Císařské studánky z roku 1879 je naceněna na 130 tisíc korun, oprava studánky Slovanka, která pochází z roku 1839, vyjde na 125 tisíc," popsal Josef Vojta.

Opravena bude rovněž studánka v Bystřici nad Pernštejnem v lokalitě Pod Horou. Dnes teče voda z kovové trubky, nad kterou je umístěný betonový překlad. Kromě vyčistění pramene a vybudování suchého kamenného základu se pramen v rámci obnovy dočká doplnění dřevěnou stříškou, lavičkou, infotabulí a plechovým hrnkem na řetízku, což je vyčísleno na 38 418 korun.

S projektem budou spojeny i některé doprovodné akce, jako je například slavnostní otevírání obnovených pramenů a podobně. „Chystáme také dětskou výtvarnou soutěž na téma studánky," poznamenal Karel Pačiska.

Projekt Znám křišťálovou studánku… je společným počinem místních akčních skupin Zubří země (Bystřicko) a Rokytná (Moravskobudějovicko) při němž dojde k vytipování a obnově celkem 38 studánek v obou lokalitách. Devatenáct z nich už je vybráno, zbytek vzejde z tipů veřejnosti.

Obnova studánek a další aktivity s projektem spojené vyjdou na zhruba tři miliony korun, z toho devadesát procent činí dotace.

Autor: Lenka Mašová

8.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení