„Mnozí vlastníci pozemků bohužel stále zapomínají na to, že by sklizeň měli podle zákona předem oznámit příslušnému mysliveckému sdružení," uvedl Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou. Podle jeho slov už tak někteří zemědělci učinili, například Agro Měřín. „Mnozí další to ale bohužel stále zanedbávají, stejně jako používání plašících zařízení na zemědělských strojích," podotkl Oldřich Sedlář.

Stejně jako vlastníci luk a polí mají však i myslivci zákonnou povinnost, a to v případě ohlášení senosečí na uvedených pozemcích učinit co nejvíce pro minimalizaci škod na zvěři. Členové mysliveckých sdružení pak mohou travní porost projít například s loveckými psy. „Pokud se o sklizni dozvíme alespoň dva dny předem, můžeme k pozemku instalovat pachové ohradníky či plašící zařízení. Je pak velká pravděpodobnost, že srna odtud svá mláďata odvede," řekl Sedlář.

Právě na srnčatech obvykle nadělá těžká technika největší škody. Jedno srnče má podle oficiálního ceníku hodnotu bezmála čtrnáct tisíc korun. Posekáni ale často bývají také zajíci, koroptve, bažanti a další ptáci, kteří hnízdí na zemi.