VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhledna na Fajtově kopci se veřejnosti otevře v sobotu

Vysočina - Už v sobotu se pro veřejnost otevře nová šestatřicetimetrová rozhledna ve tvaru dvojité šroubovice na Fajtově kopci nad Velkým Meziříčím. Její provozní doba bude v letním období denně od 8 do 21 hodin; vstupné vyjde na dvacet korun.

19.6.2015
SDÍLEJ:

Rozhledna na Fajtově kopci byla postavena podle návrhu renomovaného architekta Václava Hlaváčka. Foto: Petr Zezula

Ještě předtím, v pátek v 18 hodin, se uskuteční slavnostní otevření nové dominanty pro zvané hosty, a to i pro ty, již se zapojili do veřejné sbírky na výstavbu rozhledny, kterou na kopci nechal vystavět meziříčský Ski klub.

„Jedná se o lidi, kteří přispívali od dvou set korun do několikatisícových částek, a zároveň i o firmy, které nám také přispěly," uvedl předseda Ski klubu Jiří Novotný. Meziříčští lyžaři už na „Fajťáku" provozují sjezdovku, restauraci s ubytováním a v létě bike park.

Náklady na stavbu rozhledny se přiblížily k devíti milionům korun, přičemž evropská dotace pokryje šedesát procent uznatelných nákladů. Zbývající peníze uhradí velkomeziříčští lyžaři, kteří si za tímto účelem vzali úvěr. Ve veřejné sbírce, která byla vyhlášena loni na jaře a potrvá až do podzimu, je zatím více než tři sta tisíc korun.

Schod se jménem

Ski klub v souvislosti se sbírkou rovněž nabídl, že lidé, kteří dají aspoň dva tisíce korun, budou mít tabulku se svým jménem na jednom ze schodů nové rozhledny. Svého sponzora už má všech 160 schodů. Některé firmy si zase na vyhlídkové věži zaplatily reklamní panely.

„Volná místa jsou ještě na vyhlídkové plošině, kam také můžeme umístit jména dárců," řekl Jiří Novotný s tím, že podrobnosti klub uvádí na webu www.skivm.cz. S finančním darem od pěti set korun výše je zase spojen volný vstup na rozhlednu na deset let.

Hotovou projektovou dokumentaci ke stavbě Ski klubu věnovala meziříčská radnice, která se zpočátku ve věci hodlala angažovat sama. Nakonec se však věci s ohledem na financování stavby vyvinuly jinak.

„Myšlenka stavby rozhledny pochází ze Ski klubu, ale město zadalo studii a projekt pro územní řízení. Později však vyšlo najevo, že bude praktičtější a finančně výhodnější v souvislosti s výší možné dotace, když rozhlednu bude stavět Ski klub, takže jsme lyžařům dokumentaci darovali," popsal peripetie spojené se záměrem výstavby rozhledny starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

Netypickou rozhlednu na Fajtově kopci ve tvaru dvojité šroubovice, která bude v nočních hodinách osvětlená, navrhl Velkému Meziříčí přímo „na míru" renomovaný architekt Václav Hlaváček. Návrh netradiční stavby sklidil úspěchy na mnoha místech Evropy a autorovi přinesl několik nabídek; zájem vyhlídková věž vzbudila třeba i v Rotterdamu. Architekt ale projekt jinde neuplatnil, když se ujistil, že zájem Meziříčských trvá, i když se jednalo o několik let čekání, než ke stavbě rozhledny vůbec došlo.

Výhled na most

Stavba je koncipovaná tak, aby z ní bylo vidět i na další výraznou dominantu Velkého Meziříčí dálniční most Vysočina z roku 1978 překlenující údolí řeky Oslavy, přičemž se jedná o nejvyšší most na dálnici D1.

„Předpokládáme, že atraktivní rozhledna, která je nyní novou dominantou Velkého Meziříčí, může přivést do města další návštěvníky, a to i mimo lyžařskou sezonu," dodal meziříčský starosta Radovan Necid.

Autor: Lenka Mašová

19.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení