VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První KnihoBudka v kraji stojí na náměstí v Bystřici

Bystřice nad Pernštejnem – Takzvaná KnihoBudka začala jako první v Kraji Vysočina sloužit poblíž kašny v atriu ve spodní části bystřického Masarykova náměstí. Jedná se o upravenou starou telefonní budku, ve které jsou volně umístěny knihy všech žánrů. Lidé si je mohou číst či odnést domů a přečtené pak zase vrátit. Anebo třeba i nevrátit, to je už jenom na nich.

30.7.2014
SDÍLEJ:

KnihoBudka stojí na bystřickém Masarykově náměstí.Foto: Deník/Lenka Mašová

 „Příjemně mě překvapilo, že ve městě vůbec něco takového je. Zatím jsem podobné budky viděl jenom v Praze, ale vždycky uvnitř nějakého objektu, nikdy ne venku," prohlásil Pavel Šimek z Bystřice nad Pernštejnem. „Zajímavý je i obsah knihovničky – našel jsem tam třeba jak úplně nová ekonomická vysokoškolská skripta, tak i Deník z Hirošimy, který jsem četl před nějakými pětadvaceti lety u babičky na prázdninách. Ten bych si docela rád přečetl znovu," dodal muž.

Do regálů KnihoBudky svazky postupně přibývají. „Za pár týdnů se stěhuji do menšího bytu a přebývá mi nějakých třicet svazků, které jsem vyřadila z knihovny. Od pohádek po detektivky. Je mi líto je hodit do kontejneru na starý papír, protože někdo by si je třeba ještě rád přečetl. Jak budu mít cestu na náměstí, tak je do KnihoBudky odnesu," plánuje Jaroslava Machová z Bystřice nad Pernštejnem. Impulsem ke vzniku KnihoBudky a vstupu města do stejnojmenného neziskového projektu bylo množství neevidovaných svazků v městské knihovně.

„Lidé knihy nosili do knihovny, protože se jich chtěli z nějakého důvodu zbavit, ale zároveň je nechtěli vyhodit či dát do sběru. Projekt KnihoBudka se nám zalíbil, a pokud vím, jsme první v kraji, kde KnihoBudku mají," uvedl bystřický starosta Karel Pačiska. Chvíli trvalo, než se podařilo objevit vhodnou budku. „Byl to trochu problém, protože všechny budky, které se nám nabízely, byly nekryté bez dveří, a my jsme ji chtěli postavit na náměstí. Nakonec jsme nepoužívanou dřevěnou telefonní budku s dveřmi objevili za vrátnicí v dolech. Patřila mezi nepotřebný majetek, takže se nám ji podařilo získat," upřesnil starosta.

Vysloužilá budka byla poté zrekonstruována do podoby KnihoBudky. Dostala nový nátěr, logo a uvnitř ní byly instalovány dřevěné police na knihy. Bystřici KnihoBudka celkově vyšla přibližně na dvacet tisíc korun. „O KnihoBudku se starají zaměstnankyně knihovny, která je hned vedle, a zatím se žádné problémy neobjevily. Musíme doufat, že se lidé budou ke knihám chovat slušně a že se KnihoBudka nestane cílem vandalských útoků," dodal starosta.

Někteří čtenáři, již si na bystřickém náměstí prohlížejí znovicírovanou budku, by přivítali drobná vylepšení. „Docela by se hodilo nějaké osvětlení v budce, aby se tam dalo číst třeba i večer.  V létě je sice dlouho světlo, ale v září nebo začátkem října ještě bývá pěkné počasí, ale dny se už krátí," napadlo Lubomíra Stejskala z Bystřice nad Pernštejnem.

KnihoBudka je neziskový projekt, který vznikl v létě roku 2013. Zrekonstruované vysloužilé telefonní budky slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih. Použití KnihoBudky je zdarma, není potřeba žádná evidence či registrace. Knihu si čtenář může půjčit, věnovat, vzít nebo vyměnit za jinou, ale také vracet nebo přemisťovat do libovolných KnihoBudek, jejichž seznam je na webových stránkách projektu KnihoBudka.cz.

Autor: Lenka Mašová

30.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení