Odkrytí pohledů na skalní útvary v okruhu třiceti až padesáti metrů podpořilo prozatím 472 z 663 lidí, což je 72 procent ze všech hlasujících. Dalších sedm procent se vyslovilo pro variantu spíše ano. Proti odlesnění je 125 a pro spíše ne 20 osob. „Vyvolalo to docela širokou diskusi a myslím, že je to dobře. Tady není kam chvátat," poznamenal vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Veřejnou debatu v této věci zahájili ochránci přírody koncem května a potrvá až do 24. září, kdy se v Křižánkách uskuteční otevřené setkání veřejnosti s odborníky.

Žďárské vrchy se řadí mezi nejrozlehlejší chráněné krajinné oblasti v Česku, skalní vrcholy jsou jedním z hlavních přírodních fenoménů tohoto území. V první polovině minulého století to byly na dálku viditelné dominanty v krajině, pak ovšem zmizely v okolních, převážně smrkových porostech. Myšlenku opětovného zatraktivnění lze realizovat po dohodě s vlastníky lesů. Pomohlo by to dle ochranářů i některým druhům živočichů, již se z vrchů v minulosti vytratili, třeba sokolu stěhovavému.

Podle Hlaváče anketa odráží hlavně názor veřejnosti na vzhled krajiny. Důležitý bude rovněž pohled biologů na to, co bude na odlesněných pozemcích růst a žít a pro jaké druhy živočichů a rostlin by se tím změnily podmínky. „Snažíme se získat podklady k historickému vývoji krajiny, jaký obraz měla v minulých stoletích," doplnil vedoucí správy.

Zvážit je dále potřeba ekonomický dopad případného odlesnění. Pokud se ochránci rozhodnou některé skály odlesnit, budou je zřejmě odkrývat postupně v dalších letech. Jako první by mohla přijít na řadu Malinská skála u Blatin.