VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práci máme, ale brigádníky ne, hlásí část zaměstnavatelů

Vysočina – Poměr mezi nabídkou a poptávkou se po letech zcela otočil. Zatímco dříve bývalo obtížné najít dobrou letní brigádu, protože místa byla dlouho dopředu obsazená, nyní je situace mnohdy zcela obrácená. Studenti či nezaměstnaní, kteří by byli ochotni přes léto pracovat, se teď shánějí horko těžko.

4.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Problém zajistit letní provoz ve svých provozovnách bude mít nejspíš i Jana Vyhnálková, která je majitelkou cukrárny, samoobsluhy a obchodu s ovocem a zeleninou v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. „Když porovnám zájem o letní brigády s minulými roky, tak letos je to na bodu mrazu,“ potvrdila.

Doposud se jí žádný nový zájemce nepřihlásil. „Zatím máme domluvené dvě brigádnice do samoobsluhy a dvě do cukrárny. Jedná se ale o holky, které nám tu pomáhají pravidelně,“ dodala Vyhnálková. Dříve se na sezonní práci ve zmíněných provozovnách ptali mladí sami. Teď se naopak musí snažit shánět pomocné pracovní síly sama majitelka. „V cukrárně mámě vyvěšený plakát a brigádníky sháníme i na Facebooku,“ řekla Vyhnálková.

Aby provoz v jejích třech provozovnách v Kamenici přes léto bez problémů zvládli, je obvykle potřeba asi sedm až osm brigádníků. Pokud ale už do kamenické cukrárny, samoobsluhy a zeleniny další brigádníky neseženou, budou muset letní provoz zajistit vlastními silami. „Budeme si muset natáhnout směny. Předem naplánované dovolené rušit nemůžu,“ nastínila možné řešení Vyhnálková.

V různých provozech se poslední dobou dost často setkávají s tím, že studujícím se nabízená finanční odměna za brigádu zdá příliš nízká. „Všude jim radí, o jaký plat by si měli říct – aspoň sto dvacet korun za hodinu práce. Ale jejich představy není často možné naplnit. My teď máme pár stálých brigádníků, takže jsme asi tři poslední roky nemuseli nikoho shánět,“ řekl Jiří Drápa ze žďárské restaurace Tálský mlýn.

S údajně přemrštěnými požadavky potenciálních brigádníků se setkávají také ve žďárské organizaci Sportis, která spravuje rekreační areál Pilák i kemp u žďárské vodní nádrže Pilská. „Sezonní provoz třeba v kempu zajišťujeme především zaměstnáváním brigádníků. Zatím se je daří sehnat bez větších potíží, ale s některými jsme se prostě nedohodli, protože jejich požadavky byly pro nás skutečně nereálné, například vzhledem k tomu, že to není práce tak těžká jako jiné,“ zmínila Ladislava Procházková ze Sportisu.

Podobnou zkušenost mají i v autokempu Sykovec ve Třech Studních na Žďársku. „Taky se s tím setkáváme, dokonce si někteří zájemci představovali sto padesát korun na hodinu, ale to pro nás není schůdné. Ale i tak jsme zatím nakonec vždy brigádníky sehnali, někdo se k nám vrací i několik let po sobě,“ řekla Vlasta Petrová z kempu Sykovec.

Krajská pobočka Úřadu práce (ÚP) České republiky v Jihlavě eviduje na Vysočině několik desítek nabídek brigád. Je to ovšem pouhý zlomek, většina firem totiž hledá lidi jinou formou než pomocí ÚP. „Řada zaměstnavatelů hledá brigádníky především prostřednictvím internetové inzerce či vlastních zaměstnanců. Stejně tak mladí lidé hledají brigády spíše přes pracovní portály,“ uvedla Jarmila Klejzarová, ředitelka odboru zaměstnanosti jihlavské rajské pobočky ÚP. Z toho důvodu se objevují krátkodobé pracovní poměry v evidenci ÚP pouze v menší míře. Jde většinou o rozmanité pomocné práce.

Například na Havlíčkobrodsku nyní zaměstnavatelé nabízejí prostřednictvím ÚP asi 27 pracovních míst. Jde o pozice skladník, prodavačka, dělník, kuchařka či uklízečka. „Na Jihlavsku evidujeme asi třicet pracovních míst. Například právě na noční třídění pošty, prodavače, pomocnou sílu v kuchyni, pomocné dělníky a podobně,“ dodala Klejzarová. Na Žďársku ÚP nabízí asi patnáct brigádnických míst.

„V meziročním srovnání je nabídka nižší než loni. Je to dáno tím, že pracovníky na tyto práce si firmy hledají jinou formou a informace o letních brigádách dostanou zájemci i v personálních agenturách či na pracovních portálech,“ poukázala Klejzarová. Malé nabídce také napomáhá nízká nezaměstnanost. Ta byla byla na Vysočině minulý měsíc na hodnotě 3,8 procenta.

O nezaměstnané v evidenci ÚP mají například zájem v městské organizaci spravující kulturní zařízení. „Předem si pokaždé žádáme o výčet lidí, kteří jsou na pracovním úřadu, a ty si pak sami obvoláme,“ uvedla k osvědčené praxi Vlasta Vlčková z organizace Kulturní zařízení města Pelhřimova. Dodala, že tato místa není problém obsadit, je o ně totiž zájem. „Jedná se o tři pracovníky, kteří obvykle nastupují už v dubnu,“ doplnila.

Sehnat brigádníky na víkendy v červenci a srpnu se podle Vlčkové daří. Horší je pak ale červen. „To většinou potencionální zájemci ještě chodí do školy a víkendy tak chtějí mít volné,“ vysvětlila.

Během léta se právě na těchto místech v Pelhřimově vystřídá klidně i patnáct brigádníků. „Záleží ale na tom, jak se domluvíme, jak mají brigádníci čas a zájem. Na letošek ještě nějaké víkendy zaplnit potřebuji,“ poznamenala Vlčková.

Na Křemešníku na Pelhřimovsku, kde je během léta poměrně dost turistů, zatím prý nemají o brigádníky nouzi. „Máme hodně stálých brigádníků, kteří se k nám vracejí, takže obsadit brigádnická místa většinou nemáme problém,“ prozradila Magda Vaňková, provozovatelka sjezdovky a hotelu na Křemešníku.

Nedostatek brigádníků tedy na nejvyšším kopci Pelhřimovska nemají. „Jde ale o to, že chceme šikovné brigádníky. V našem provozu, jak na adrenalinových stanovištích, tak v restauraci. To není o tom si to odstát, ale opravdu odpracovat a být komunikativní. Je to práce s lidmi, takže ne každému sedí,“ podotkla Vaňková.

Na Křemešníku zajišťují brigádníci letní sezonu od května do října. O brigádu na Křemešníku se většinou zájemci zajímají i na základě doporučení od jiných sezonních pracovníků. „Zájemci se průběžně hlásí a jak jsem říkala, stane se také, že se někdo neosvědčí, takže nábor brigádníků a jejich obměna tak u nás prakticky probíhá po celou sezonu,“ zmínila Vaňková.

Autor: Redakce

4.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení