Důvodem je nutnost likvidovat odpad jinak než skládkováním, jinak hrozí městu pokuty.

„Je potřeba, abychom začali plnit plán odpadového hospodářství, kdy bude třeba od roku 2013 aspoň padesát procent odpadů zlikvidovat jiným způsobem," přiblížil nutnost řešit problém s odpady mluvčí Služeb města Jihlava (SMJ) Martin Málek.

Kapacita henčovské skládky vystačí do roku 2018, poté měla podle původních plánů začít fungovat krajská spalovna odpadů, která by skládce ulehčila. „Původní termín výstavby krajské spalovny a její fungování bylo plánováno kolem roku 2018, ale nyní to vypadá nejdříve na rok 2020," doplnil pro úplnost náměstek jihlavského primátora Rudolf Chloupek. Při tomto tempu by ovšem henčovská skládka už na odpady nestačila. Nehledě na to, že by se nedařilo plnit plány odpadového hospodářství.

Překladiště jako dočasné řešení

Už v letošním roce by proto mělo v areálu v Hruškových Dvorech vedle třídicí linky vznikat překladiště, odkud se odpad bude vozit do spalovny v Brně. Překladiště by mělo mít kapacitu dvaceti tisíc tun ročně, přičemž Jihlava by chtěla nechat vyvážet do spalovny sedm a půl tisíce tun odpadu. „V tuto chvíli nelze říct, kdy se bude překladiště realizovat. Investice do něj by byla kolem jedenácti milionů," dodal Málek s tím, že náklady na likvidaci odpadků tímto způsobem by ročně stouply asi o 1,3 milionu korun.

Překladiště by fungovalo hned vedle třídicí linky a v případě, že by se podařilo na Vysočině spalovnu realizovat, dala by se postavená hala využít na další třídění odpadů. „Překladiště si lze představit jako takovou velkou halu, v níž by se odpad dotřiďoval a zavíral do speciálních barelů, ty by se potom převážely do Brna," vysvětlil Málek. Vznik haly na překládání odpadů je podle něj otázkou několika měsíců.