VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší ohaři budou soutěžit na Vysočině

Vysočina /ROZHOVOR/ – Začátkem září se sjedou nejlepší ohaři a jejich vůdci z celé České republiky do Štoků, aby v přilehlých mysliveckých honitbách zabojovali ve vrcholné soutěži a získali titul Všestranný vítěz České republiky 2017.

26.7.2017
SDÍLEJ:

Josef Prokeš je předsedou Okresního mysliveckého spolku Jihlava, zároveň je také ředitelem 43. ročníku Memoriálu Richarda Knolla.Foto: Deník / Kodysová Jana

Okresní myslivecký spolek v Jihlavě totiž bude ve dnech 2. a 3. září pořádat 43. ročník Memoriálu Richarda Knolla, což je nejvyšší domácí soutěž, takové pomyslné mistrovství České republiky ohařů. Ředitelem akce je Josef Prokeš, předseda okresního mysliveckého spolku v Jihlavě.

Kdo to byl Richard Knoll a co je to za soutěž?
Richard Knoll byl významný kynolog, rodák z Rouchovan, jehož největší láskou bylo plemeno německý krátkosrstý ohař. Odchoval hodně jedinců, kteří uspěli v mnoha soutěžích. Českomoravská myslivecká jednota na jeho počest pořádá od roku 1975 tuto soutěž. Jde vlastně o porovnání všestrannosti soutěžících ohařů a každý rok má pořádání na starosti některý okresní myslivecký spolek z působnosti Českomoravské myslivecké jednoty. Těch je u nás 81. Nyní jsme dostali důvěru my, je to pro nás velká čest, projev důvěry a ocenění naší práce.

Kdy a kde se akce koná?
Hlavní soutěže budou probíhat v sobotu 2. a v neděli 3. září. Scházet se však začneme už v pátek odpoledne. Centrum memoriálu bude ve Staré hospodě ve Štokách. Je tam velký sál a přísálí, což je pro organizaci soutěže důležité. V pátek se zde sejdou vůdci se svými psy, sbor rozhodčích a bude se dělat veterinární přejímka psů, focení, porada rozhodčích, rozlosování psů a další nutné a potřebné organizační a administrativní činnosti.

Kde se bude konat samotné zahájení soutěže?
Slavnostní zahájení je naplánováno na sobotu 2. září. Uskuteční se na zámku v Polné. Starosta Jindřich Skočdopole nám vyšel vstříc, bude nám k dispozici celý areál i s přilehlým parkovištěm. Slavnostní zahájení začne v půl deváté dopoledne, potrvá nejpozději do deseti hodin. Pak už se musí soutěžit, a proto se všichni účastníci rozjedou do honiteb.

Do kterých míst soutěže zavítají?
Bude to několik honiteb, záleží podle podmínek. Soutěžící se budou pohybovat v honitbách Smrčná, Štoky Petrovice, Kamenná, Nové Dvory a Dobronín. Sice se budeme částečně pohybovat v honitbách z působnosti okresního mysliveckého spolku Havlíčkův Brod, ale to u takto významné akce nevadí a nic tomu nebrání. Ve vybraných honitbách jsou vhodné polní kultury a plodiny, je tu potřebný lesní porost, rozsáhlá pole i vodní plocha. A právě takové prostředí k soutěžení potřebujeme.

Jaké to budou disciplíny?
Na poli bude jedenáct disciplín, v lese deset disciplín, ve vodě čtyři a dále ještě tři disciplíny přinášení. Přinášení pernaté zvěře, srstnaté zvěře a lišky. Celá soutěž se tedy sestává z 28 disciplín.

Kteří psi se do soutěže dostali?
Celkem bude soutěžit dvacet psů. Podle výsledků všestranných zkoušek z minulého roku se 40 psů utkalo v nominační soutěži a nejlepších 20 psů se tím na memoriál kvalifikovalo. Memoriál Richarda Konolla je zároveň nominací pro 10 nejlepších psů k postupu na Memoriál Karla Podhajského – nejvyšší kynologickou mezinárodní soutěž pořádanou Českomoravskou mysliveckou jednotou.

Takže Memoriál Richarda Knolla je tedy takový republikový šampionát?
Ano, dá se to tak říci. Jde o nejvyšší republikovou soutěž. Budou zde ti nejlepší z nejlepších. Vítěz memoriálu získá titul Všestranný vítěz České republiky 2017. Tím titulem dokazuje, že je všestranně schopný pracovat myslivecky v lese, na poli i ve vodě.

Představí se také psi z Vysočiny?
Ano, nominovaní jsou dva psi majitelů z Třebíčska – z Jemnice a Mohelna. Uzávěrka přihlášek na memoriál je do konce července. Pokud se z nominovaných dvaceti nejlepších někdo nepřihlásí, tak stav dvaceti soutěžících doplníme z náhradníků.

Když budu chtít jako návštěvník přijet, kam mám dorazit?
Pustíme vás všude. Doporučuji slavnostní zahájení na zámku v Polné, kde by měl být ministr zemědělství, hejtman Kraje Vysočina, primátor Jihlavy a zástupci významných firem, kteří nám přispěli na akci. Dále také starostové obcí, kterých se soutěž týká, zástupci mysliveckých spolků z daných lokalit, trubači a tak dále. Chtěl bych poděkovat především Kraji Vysočina, který se podílí velkou měrou na tom, že můžeme soutěž uskutečnit.

A potom ty samotné soutěže?
Ty už budou v jednotlivých honitbách. Velice atraktivní, náročná a dosti důležitá je disciplína přinášení lišky přes překážku. Mnohdy i rozhoduje o tom, zda pes uspěje, či nikoli. Pokud tuto disciplínu nesplní, už nemůže zvítězit. V soutěži však bude moci dále pokračovat, už ale spíše v tréninkovém duchu. Překážkou je takzvaná ohrádka o rozměrech čtyři krát čtyři metry s osmdesáticentimetrovou výškou ohrazení ze tří stran. Ze strany, kde je volno, je příkop široký osmdesát a hluboký šedesát centimetrů. Vůdce odloží psa, vhodí do prostoru ohrádky lišku a úkolem psa je na povel vůdce lišku přinést a náležitě vůdci předat.

A co další disciplíny?
V lese jde například o práci na pobarvené stopě spárkaté zvěře, takzvanou barvu, kdy se pomocí vepřové krve nakape stopní dráha dlouhá asi 500 kroků a na konci se uloží ulovený srnec. Pes musí vypracovat stopu, najít ulovenou zvěř a nález zvěře vůdcem předem oznámeným způsobem předvést. Na vodě psi předvádějí ochotu práce v tomto mokrém prostředí a vůdci zase dokazují, že dokážou psa regulovat na hladině. Každá ze soutěžních disciplín má své kouzlo.

Kdy se soutěžící a veřejnost dozví výsledky?
Bude záležet na tom, jak rychle bude soutěž ukončena. Průběžně budou pro účastníky memoriálu zveřejňovány dílčí výsledky z jednotlivých absolvovaných disciplín. Vyhlášení výsledků je naplánováno na nedělní 17. hodinu ve Staré hospodě ve Štokách. Vyhraje ten pes, který získá nejvíce bodů. Maximum je 500 bodů z 28 disciplín.

Autor: Jana Kodysová

26.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Veronika Hana Konvalinková (uprostřed) při předvolební debatě Deníku v Brzkově.

Politika není kamenolom, aby ji museli dělat jen muži, říká jednička Zelených

Jednoznačný průběh mělo utkání 11. kola okresního přeboru mezi týmy z opačných pólů tabulky. Blatnice (v modrém) doma Studenec vůbec nešetřila a vyprovodila jej osmi góly.

Lipník zvítězil už popáté v řadě

OD SOUSEDŮ: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení