Oblečení pro děti, několik párů bot, tašky se zdravotnickým materiálem, igelitky s pláštěnkami, ponožkami, hygienickými potřebami a několik spacáků. To všechno včera večer nasoukala Michaela Čeřovská z Telče do auta a spolu s dalšími třemi českými dobrovolníky vyrazila směr Chorvatsko. Nejede tam ale na dovolenou. Jede pomáhat uprchlíkům na chorvatsko-srbskou hranici.

„Situaci tam už nějakou dobu sleduji. Žila jsem s pocitem bezmoci, že se na to všechno dívám z gauče a nemůžu vůbec nic udělat," řekla matka dvou dětí Čeřovská. Věděla, že uprchlíci pomoc potřebují, ale nevěděla, jak se do ní zapojit.

Pak ale na sociální síti Facebook narazila na lidi, kteří se na na pomoc uprchlíkům na Balkán vydali. „Viděla jsem, že oni to cítí podobně a něco pro to udělali," reflektovala. Její vnitřní hlas jí ale znovu odporoval. „Říkala jsem si, že nemůžu, protože mám děti a práci. Pak jsem si ale uvědomila, že každý hledá důvody, proč nemůžu, a tak jsem začala hledat způsoby, jak by to mohlo jít," vysvětlila Čeřovká.

Nejsou v tom sami

Potom, co se rozhodla, že pomoci skutečně vyjede, už to šlo rychle. Na sociální síti se začala pídit po dalších informacích a na Facebooku se přidala do skupiny Jedu pomáhat uprchlíkům do Maďarska, Srbska či Chorvatska, čítající přes tisíc sto členů. Tam se dobrovolníci sdružují a předávají si informace, zážitky a zkušenosti. „Vznikla tam síť podobně smýšlejících lidí. Někteří jsou již v cizině a pomáhají a předávají informace těm, kteří se chtějí přidat. Je jich spousta. Mnoho Čechů se do pomoci zapojuje," řekla Čeřovská. Ta se pak domluvila s dalšími třemi dobrovolníky a společně naplánovali termín výjezdu.

Než se členové skupiny vydali na cestu, vyhlásili na svých facebookových profilech sbírku. „Nikoho konkrétně jsem neoslovovala. Postoje některých k imigrantské krizi jsou dosti rozdílné než ty moje, a nechtěla jsem vyvolat žádné negativní reakce," opatrně vysvětlila dobrovolnice z Telče. O svém záměru vyjet a pomoci proto napsala pouze veřejný status na sociální síti. „Překvapilo mě, kolik lidí se mi ozvalo a přivezlo nějaké věci. Nesetkala jsem se zatím s žádnými negativními reakcemi. Lidé přispěli i finančně. Peníze využijeme na nákup jídla a dalších věcí na místě," dodala. Peníze se hodí, protože věci nakoupené zde už by se jim nevešly do osobního auta, kterým se na hranice chystají dopravit.

Na aktivitu, kterou dobrovolnice zveřejnila na svém Facebooku, zareagovala také ředitelka Oblastní charity Pelhřimov Martina Kábelová. Ta je s Čeřovskou na sociální stíti ve spojení. „O plánovaném odjezdu dobrovolníků jsem se dozvěděla minulý čtvrtek. Michaelu Čeřovskou znám profesně i osobně a v obou rovinách si jí velice vážím," uvedla Kábelová. Neváhala proto a vyhlásila na začátek tohoto týdne veřejnou sbírku. „Nejčastěji lidé nosili zubní pasty, kartáčky na zuby, mýdla, dětské pleny a dámské vložky," doplnila Kábelová. Aktivitu charity podpořil i pelhřimovský městský úřad.

Materiál recyklují

Kde přesně skupina, čítající tři členy z Vysočiny, konkrétně z Telčska a dívku z východních Čech, postaví svůj stan, ani několik hodin před jejím odjezdem nebylo zcela zřejmé. „Ty tábory se mění každou chvíli. Migranti stále putují. Jsme ve spojení s dobrovolníky, kteří jsou na chorvatsko-srbské hranici, a ti nás mají navést, kam přesně máme jet," prozradila Čeřovská.

Spacáky, stany a další věci z charity, které uprchlíci nebudou schopni pobrat s sebou, se dobrovolníci na místě budou snažit jako vždy recyklovat. „Většinou se kontaktují místní prádelny, spacáky se nechají vyčistit a půjčují se dalším. Četla jsem několik článků o tom, jak se tam mrhá materiálem, ale není to tak. Občas se stane, že se spacáky musí kvůli nějaké viróze spálit, ale rozhodně to není pravidlo," vypověděla Čeřovská. Doplnila také, že výpovědi lidí, kteří na místě skutečně byli či jsou, se dosti liší od oficiálních zpráv z médií.

K čemu konkrétně budou dobrovolníci užiteční, uvidí až na místě. Zjednodušeně bývá jejich úkolem rozdělat tábor a vytvořit v něm jakési zázemí pro uprchlíky, kde bude pitná voda, hygienické potřeby přikrývky a podobně. S cizinci se pomocníci snaží komunikovat převážně anglicky či německy. Čtyřčlenná skupina má dorazit na místo již dnes a vrátí se v neděli. O tom, co zažijí, se dočtete v Jihlavském deníku příští týden.

Ivana Holzbauerová