Ve spolupráci s telčským pracovištěm Národního památkového ústavu (NPÚ) ji připravuje společnost Zámek Brtnice. Na Vysočině podobná expozice není, v Česku se objevují jen výjimečně.

"Expozice by se měla otevřít začátkem června v nejcennější renesanční části zámku," řekla Veselá. Návštěvníci by měli najít texty, obrazy a instalace vypovídající o morových epidemiích v evropském měřítku, ale i přímo v Brtnici.

Historické prameny vypovídají, že v roce 1679 zanechal císař Leopold I. při svém útěku před morem z Vídně do Prahy v městském špitále nakaženého dvořana. Tak byl do města zavlečen mor. Největší epidemie ve městě řádila několik měsíců v roce 1715. Zemřely při ní desítky lidí. Mor ustal na den sv. Rocha, k jehož úctě se dodnes slouží mše a chodí procesí. "Zatím se uvažuje o tom, zda expozice bude stálá, nebo sezonní, v případě zájmu by se mohla i zapůjčovat," řekl ředitel společnosti Zámek Brtnice Lukáš Kružík.

Brtnický zámek je dominantní stavbou města. Původně gotický hrad založili Valdštejnové kolem roku 1430. Současnou podobu se třemi nádvořími dostal v období renesance. Po Bílé hoře se stal majetkem italského rodu Collaltů, kteří pokračovali v jeho úpravách. V roce 1958 byl zámek prohlášen kulturní památkou, ale již v té době nebyl využíván a chátral. Tato situace i kvůli nevyjasněným majetkovým vztahům pokračuje i po roce 1989.

Zámek je v současnosti v havarijním stavu, pomalu se však začíná s jeho postupnou obnovou. Letos se na jeho údržbě za přispění dotací z ministerstva kultury investovalo přibližně 1,8 milionu korun. Práce se týkaly hlavně oprav střech a komínů na druhém nádvoří a části vstupní brány do zámeckého parku.

K částečnému zlepšení stavu památky přispěly letos také řemeslnické kurzy pořádané NPÚ v Telči. Přímo na zámku se uskutečnila praktická část výuky řemeslníků, kteří pod vedením odborníků pracovali na obnově různých objektů v celém areálu zámku a podíleli se i na sanaci některých havarijních stavů, které vznikly dlouhou absencí údržby. "Nějaké zásadní zlepšení technického stavu by si žádalo podstatně vyšší náklady, ale snažíme se, aby se co nejvíce dostalo do povědomí lidí, že brtnický zámek je živou památkou," řekla Veselá.

K tomu přispějí i vánoční prohlídky zámku, které začnou 27. prosince a potrvají do 31. prosince. Bližší informace zájemci zjistí na webu.