VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrdinku ze Žďáru navštívil izraelský velvyslanec, aby jí poděkoval

Žďár nad Sázavou – „Je to spousta let zpátky, o vašem příběhu jsem se ale dozvěděl až nyní. A proto jsem také tu, abych vám poděkoval. To, co jste udělala, je z mého pohledu velký akt kuráže. Moc za to děkuji jménem celé Izraele,“ pronesl izraelský velvyslanec Daniel Meron k dvaadevadesátileté Jaroslavě Doležalové, kterou v pondělí dopoledne navštívil v jejím domě ve žďárské Bezručově ulici.

24.7.2017
SDÍLEJ:

Izraelský velvyslanec Daniel Meron navštívil paní Doležalovou, zachránkyni pětileté židovské dívky v roce 1944.Foto: Deník / Loskot Jaroslav

Příběh Jaroslavy Doležalové byl veřejnosti dlouho neznámý. Psal se rok 1944 a tehdy devatenáctiletá Doležalová se svým manželem ukrývala u sebe doma pětiletou židovskou holčičku Jarmilu Wilhelmovou z Prostějova. Mladá žena značně riskovala, protože nedaleký zámek byl obsazen německou posádkou, která prováděla i časté namátkové kontroly v okolí. Jarušce, jak malé Jarmilce žena říkala, zajistila u světnovského starosty i falešnou policejní přihlášku pro případ prozrazení.

Maminka dítěte byla Židovka, a ještě v posledním roce války musela nastoupit do jednoho z posledních transportů z Prahy do Terezína. Stejný osud hrozil i holčičce ze smíšeného manželství. „Otec Vladimír Wilhelm zajížděl v roce 1944 coby obchodník pravidelně do Žďáru. Zde také hledal někoho, kdo by dcerku ukryl,“ přiblížil události, ke kterým došlo před více než sedmdesáti lety koordinátor Židovské obce v Praze Martin Růžička. „Jarmila Wilhelmová se poté odstěhovala do Německa, měla dvě děti a před dvěma lety zemřela,“ doplnil Růžička.

Za to, že Jaroslava Doležalová převzala na sebe odpovědnost za život malého děvčátka, obdržela letos v květnu Cenu města Žďáru nad Sázavou. A nyní se dočkala rovněž návštěvy izraelského velvyslance. „Nepřipadám si tak důležitá, že bych měla být takto poctěna. Udělala jsem to ráda,“ řekla skromně vitální seniorka, která vychovala tři syny, má šest vnuků a jedenáct pravnuků. „Měla jsem to jako svoje tajemství, ani moje děti to nevěděly“ dodala hostitelka. Prozradila, že je v kontaktu s dcerou Jarmilky, Astrid, která žije v Německu. V září by se obě ženy měly potkat ve Žďáře nad Sázavou.

Izraelský velvyslanec si společně s Doležalovou prohlédl fotografie zachycující Jarmilku Wilhelmovou na maturitním plese, školním lyžařském výcviku a nechyběl ani snímek z její první svatby.

Návštěvy se zúčastnila i Meronova manželka Jill, jejíž příbuzní žili po mnoho generací na Moravě, poté ale byli transportováni do Terezína. Odtud se už nevrátili. „Je pro mě pocta poznat někoho, kdo ve čtyřicátých letech dokázal něco tak statečného, přinesl světlo do temných časů. Přestože jste věděla, že je to hodně nebezpečné, pomohla jste někomu cizímu,“ podotkl dále na adresu Doležalové velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron. 

Připustil, že pokud se dohledají podrobnosti zmiňovaného příběhu, mohla by Žďáranka získat ocenění Spravedlivá mezi národy, které uděluje izraelská Komise pro rozpoznávání spravedlivých lidem nežidovského původu, již přispěli k záchraně Židů před holokaustem. Na závěr setkání pak ještě vyslovil přání se s Jaroslavou Doležalovou vyfotografovat.

Kromě Žďáru nad Sázavou zavítal izraelský velvyslanec do Polné, kde si prohlédl synagogu a rabínský dům, dále zamířil do Jihlavy a Třebíče. „Večer pak odjíždí do Luhačovic, kde bude přespávat. V úterý jede do Vizovic, kde si prohlédne likérku a pak do Holešova,“ nastínil další program Daniela Merona koordinátor Židovské obce v Praze Martin Růžička. V Holešově velvyslanec zahájí Festival židovské kultury Ha-Makon, jde o nejstarší festival židovské kultury v České republice.

Autor: Zlata Ptáčková

24.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení