VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čejky z krajiny dlouhodobě ubývají

Vysočina - Čejka chocholatá patřila vždy k běžným ptačím druhům českého venkova, ale za posledních třicet let se stav její populace prudce snížil o devadesát procent.

15.5.2013
SDÍLEJ:

Přerovští ornitologové v těchto dnech zaznamenali první přílet jarních druhů ptáků. Mezi nimi jsou i čejky chocholaté (na snímku).Foto: Adolf Goebel

Čejky hnízdí i na Žďársku. Hnízdišť může být kolem čtyřiceti, ovšem jejich přesný počet znám není. „Ani konkrétní počty ptáků neevidujeme, ale o hnízdních lokalitách víme, takže je sledujeme," řekl Jaromír Čejka, zoolog ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy (CHKO).

Nyní vylíhlá mláďata čejek se naučí létat zhruba za sedm týdnů. Ohrožují je predátoři a stroje. „Čejky hnízdí na zemi, tak je ničí i zemědělská technika," popsal Čejka. „Nejsem moc optimista, zemědělec pole kvůli ptákům ‚ležet' nenechá," dodal zoolog.

Výskyt čejky na území Česka mapuje Česká společnost ornitologická (ČSO) a pravidelně vyzývá veřejnost, aby se také do mapování míst výskytu čejky chocholaté zapojila.

Tento krásný pták s typickou chocholkou z naší krajiny dlouhodobě mizí. „Úbytek čejek způsobuje řada faktorů mizení vhodných hnízdišť kvůli úbytku vody v krajině, dál pak jarní zemědělské práce a ničení hnízd i mláďat divokými prasaty a krkavcovitými ptáky," uvedl Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku (MOS), středomoravské pobočky ČSO.

ČSO chce s pomocí veřejnosti získat informace o hnízdištích a na nejvýznamnějších lokalitách podpořit přežívání čejčích mláďat úpravou zemědělského hospodaření novým agroenvironmentálním opatřením. „Cílem je vytvořit na části pole, kde čejky umisťují svá hnízda, optimální hnízdní podmínky, a umožnit jim úspěšné vyvedení mláďat," sdělil Václav Zámečník, zemědělský koordinátor ČSO .

Podle Čejky se například v Nizozemsku místa hnízd ptáků označují, při pracích na polích se na ně bere zřetel. „Pole tam také častěji tvoří velké plochy, kde se drobné šelmy víc bojí pohybovat, neohrožují proto ptáky v takové míře," řekl Jaromír Čejka.

Do mapování čejčích hnízdišť se může zapojit každý. Informace jsou k dispozici na webových stránkách www.birdlife.cz/cejka.html.

---------------

Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) je pták přibližně velikosti holuba, patří mezi bahňáky. Hnízdí na vlhkých loukách, na podmáčených polích a na bahnitých dnech vypuštěných rybníků. Preferuje spíše otevřená prostranství s nepříliš hustou vegetací. Snáší většinou čtyři vejce, která jsou zelenavě skvrnitá.

Mláďata se líhnou po 23 dnech, takřka ihned opouštějí hnízdo a následují své rodiče při hledání potravy. Živí se hmyzem a jeho larvami. Létat začínají 7 až 8 týdnů od narození. Přestože čejka chocholatá dosud nebyla zařazena mezi zvláště chráněné druhy, určitě si zvýšenou pozornost zaslouží.

Autor: Redakce

15.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbaření v okolí Vojnova Městce.
11

Už rostou. Vysočina se stává rájem pro všechny houbaře

Ilustrační foto

Úvěrového podvodníka z Jihlavy poslal soud do vězení na šest let

Začíná čas václavek, rostou ke konci září

Vysočina – Houbaři už domů nosí také václavky, oblíbené houby se světlehnědými kloboučky, které si většina lidí spojuje právě s koncem září. Kolem svátku svatého Václava totiž rostou nejhojněji.

Jestli se nestihne včas opravit hlavní bazén na Polance, bude muset areál zavřít

Třebíč – Unikátní plavecký areál pro letní oddych v údolí řeky Jihlavy. To je třebíčská Polanka. V poslední době se ukazuje, že pokud město zavčas nezainvestuje do generální opravy hlavního padesátimetrového bazénu, bude Polanka na zavření. Jedná se o investici v desítkách milionů korun.

OBRAZEM: Brtničtí poutníci došli do Santiaga de Compostela

Brtnice - Odkud jsi? Tuto otázku na té cestě uslyšíte velmi často. A odpovědi se různí. Ze Španělska. Z USA. Z Francie. Z Filipín. Ze Švýcarska. A mnoha a mnoha dalších zemí. A občas také zazní: Z České republiky. I am from the Czech Republic. Soy de la República Checa. Ale ať už je odpověď jakákoli, vždy na ni uslyšíte kouzelnou formulku: „Buen camino!“ „Buen camino!“

Nováček zaspal úvod, obrana Dukly byla až příliš prostupná

Pardubice, Jihlava - Další obrat se nepovedl. Jihlavští hokejisté doplatili v dalším extraligovém kole v Pardubicích na tragický vstup do utkání. Během sedmi minut inkasovali čtyři branky, a i když dokázali tříbrankové manko v úvodu třetí třetiny vymazat, psychické výhody nad protivníkem nedokázali využít a po opakovaných selháních v obraně odjížděli domů bez bodu po porážce 5:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení