VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čejky z krajiny dlouhodobě ubývají

Vysočina - Čejka chocholatá patřila vždy k běžným ptačím druhům českého venkova, ale za posledních třicet let se stav její populace prudce snížil o devadesát procent.

15.5.2013
SDÍLEJ:

Přerovští ornitologové v těchto dnech zaznamenali první přílet jarních druhů ptáků. Mezi nimi jsou i čejky chocholaté (na snímku).Foto: Adolf Goebel

Čejky hnízdí i na Žďársku. Hnízdišť může být kolem čtyřiceti, ovšem jejich přesný počet znám není. „Ani konkrétní počty ptáků neevidujeme, ale o hnízdních lokalitách víme, takže je sledujeme," řekl Jaromír Čejka, zoolog ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy (CHKO).

Nyní vylíhlá mláďata čejek se naučí létat zhruba za sedm týdnů. Ohrožují je predátoři a stroje. „Čejky hnízdí na zemi, tak je ničí i zemědělská technika," popsal Čejka. „Nejsem moc optimista, zemědělec pole kvůli ptákům ‚ležet' nenechá," dodal zoolog.

Výskyt čejky na území Česka mapuje Česká společnost ornitologická (ČSO) a pravidelně vyzývá veřejnost, aby se také do mapování míst výskytu čejky chocholaté zapojila.

Tento krásný pták s typickou chocholkou z naší krajiny dlouhodobě mizí. „Úbytek čejek způsobuje řada faktorů mizení vhodných hnízdišť kvůli úbytku vody v krajině, dál pak jarní zemědělské práce a ničení hnízd i mláďat divokými prasaty a krkavcovitými ptáky," uvedl Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku (MOS), středomoravské pobočky ČSO.

ČSO chce s pomocí veřejnosti získat informace o hnízdištích a na nejvýznamnějších lokalitách podpořit přežívání čejčích mláďat úpravou zemědělského hospodaření novým agroenvironmentálním opatřením. „Cílem je vytvořit na části pole, kde čejky umisťují svá hnízda, optimální hnízdní podmínky, a umožnit jim úspěšné vyvedení mláďat," sdělil Václav Zámečník, zemědělský koordinátor ČSO .

Podle Čejky se například v Nizozemsku místa hnízd ptáků označují, při pracích na polích se na ně bere zřetel. „Pole tam také častěji tvoří velké plochy, kde se drobné šelmy víc bojí pohybovat, neohrožují proto ptáky v takové míře," řekl Jaromír Čejka.

Do mapování čejčích hnízdišť se může zapojit každý. Informace jsou k dispozici na webových stránkách www.birdlife.cz/cejka.html.

---------------

Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) je pták přibližně velikosti holuba, patří mezi bahňáky. Hnízdí na vlhkých loukách, na podmáčených polích a na bahnitých dnech vypuštěných rybníků. Preferuje spíše otevřená prostranství s nepříliš hustou vegetací. Snáší většinou čtyři vejce, která jsou zelenavě skvrnitá.

Mláďata se líhnou po 23 dnech, takřka ihned opouštějí hnízdo a následují své rodiče při hledání potravy. Živí se hmyzem a jeho larvami. Létat začínají 7 až 8 týdnů od narození. Přestože čejka chocholatá dosud nebyla zařazena mezi zvláště chráněné druhy, určitě si zvýšenou pozornost zaslouží.

Autor: Redakce

15.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Muž volal o pomoc. Žena ho tloukla lahví od vína

Třebíčsko - Čtvrtek, jedna hodina v noci a na policejní služebně zvoní telefon. O pomoc volá zoufalý muž, kterého doma tluče žena lahví od vína.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení