Krajský radní pro životní prostředí Zdeněk Chlád (ČSSD) ji převzal od zástupce ekologického sdružení Arnika.

Lidé skrze petici požadují zejména zavedení spravedlivých plateb za odpad. Ten, kdo hodně třídí a málo plní popelnici, by za odpady měl platit méně. Dále požadují také ambicióznější cíle pro recyklaci, než jak je tomu v předkládaném plánu odpadového hospodářství kraje.

„Petici jsme dnes na Vysočině předali také kvůli tomu, že nový odpadový plán Vysočiny stále obsahuje variantu výstavby velké spalovny odpadů v Jihlavě, nebo několika malých spaloven roztroušených po celém kraji. Předmětem petice je nastavení lepšího cíle pro recyklaci, který by potřebu spalovny a riziko jejího postavení na Vysočině nejspíš odstranil," řekl konzultant kampaně Nespaluj, recykluj Matěj Man z Arniky.

Petice je adresována nejen zastupitelstvům krajů, ale také vládě České republiky a Parlamentu České republiky a mohou ji podepisovat lidé z celého Česka.

Veřejné jednání

Petice byla předána vůbec poprvé právě v Kraji Vysočina jako apel na úředníky a politiky, kteří právě pracují na novém plánu odpadového hospodářství kraje. Ten nastaví pomyslnou osnovu odpadového hospodářství na dalších deset let, proto by podle Arniky měl být co nejlepší a obsahovat ambiciózní cíle.

Proces tvorby krajského plánu odpadového hospodářství je otevřen připomínkám široké veřejnosti. Dokumentace je dostupná na webových stránkách Kraje Vysočina a už dnes od 15 hodin proběhne v sídle Kraje Vysočina veřejné projednání plánu odpadového hospodářství.

Poslední připomínky bude možné podávat v pondělí 26. října. Po schválení krajského plánu bude následovat tvorba plánů ve všech obcích, které nastaví konkrétní podobu nakládání s odpady v daném regionu.