VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Revizní rychlokvašky si účtují vetší poplatky za kontrolu komínů

Vysočina – Období topné sezóny již začalo a skončí až 31. května následujícího roku. Stejně jako vloni, tak i letos se v této souvislosti objevují, a to nejen na Havlíčkobrodsku kominíci, kteří nabízejí své služby za přemrštěnou cenu. Ta v žádném případě neodpovídá kvalitě odvedené práce.

29.9.2014 3
SDÍLEJ:

Kontroly komínů nepodeňovat, následky mohou být tragickéFoto: Ilustrační foto: HZS Kraje Vysočina

Do poštovní schránky chodí lidem reklamní letáky, které obsahují klamavou reklamu. Na papíru je vždy uvedena cenová sazba, která v realitě neodpovídá provedeným službám a může se stát, že zákazník tuto sazbu přeplatí až několikrát. Podobným způsobem chodí kominíci od jednoho domu ke druhému a nabízejí své služby především starším lidem, kteří se jich následně jen těžko zbavují, pokud chtějí odmítnout jejich služby.

„Konkurence je v dnešní době vysoká a každý se snaží nějakým způsobem dostat do podvědomí veřejnosti a prodat své služby za jakoukoliv cenu," uvedl přibyslavský kominík Jaroslav Voda.

Nedostatečná legislativa

„Právní legislativa je bohužel na tyto obchodníky krátká, jelikož dle zákona splňují všechny kritéria pro povolání kominíka. Stačí jim úspěšně absolvovaný rekvalifikační kurz, který je opravňuje vykonávat toto povolání na živnostenský list," přidal kominík Martin Vydra. Ten dodal, že jejich služby zákazník přeplatí až několikrát. „Běžná sazba za kontrolu komína, spalinové cesty a zařízení se pohybuje v rozmezí tří set až pěti set korun bez daně a zákazníci, kteří jim naletí, mohou tuto částku několikanásobně převýšit," dodal Vydra.

Jako problematická se v tomto směru jeví například rodina Javorských z Pelhřimova, která nabízí své služby v celém Kraji Vysočina včetně Havlíčkova Brodu. Na rodinu Javorských se množí desítky stížností, o čemž své vědí pracovníci živnostenského úřadu v Pelhřimově. „Já jsem ale kvalifikovaný kominík a provádím standardní kominické práce, kromě revizních kontrol. Nejsem si vědom, že by na mě, nebo mou rodinu, byly vedeny nějaké stížnosti," hájil se Kamil Javorský.

Neexistující závady

Množí se také případy, kdy si kominík vymyslel neexistující závadu na topném zařízení a požadoval za své služby nadstandardní finanční ohodnocení, či dokonce vydal zákazníkovi papírové prohlášení o tom, že nesmí své zařízení používat.

„Tito kominíci jsou často velmi neodbytní. Nejen že vám doslova prolezou celý dům, ale pak si ještě dovolí účtovat nehorázné poplatky za své služby. Cech kominíků o tom ví, ale jsou na ně bohužel krátcí," uvedl kominík Jiří Půža z Havlíčkova Brodu.

„Často slyším různé stížnosti především od starších lidí a žen, že zaplatili vysokou částku za kontrolu komína a topného zařízení. Takoví kominíci škodí především celému řemeslu a vrhají na ně špatné světlo. Chovají se doslova jako nájezdníci," řekl havlíčkobrodský revizní technik komínů a spalinových cest Stanislav Bareš.

Jak se mohou zákazníci bránit

Odbytá a špatně provedená kontrola může mít tragické následky. U kotlů na pevná paliva je největším nebezpečím požár, v případě plynových zařízení hrozí otravy oxidem uhelnatým.

Profesionála od falešného kominíka pozná laik jen těžko. Existují vodítka, kterých se zákazník v případě nejistot může chytit. Obecně lze říci, že se kontrola nedá stihnout za dvě tři minuty pouhým okem.

„Především je důležité na takové osoby upozorňovat a bránit se. Vždy si na kontrolu komína pozvěte ověřené odborníky, kteří mají dlouholetou praxi a zkušenosti. Stejně tak si předem domluvte podmínky o kontrole a seznamte se základní sazbou, za kterou si kominík účtuje své služby," shodli se kominíci.

„V České republice je v dnešní době asi osm školských zařízení, které poskytují učební obor kominík. V minulosti to byla pouze dvě. Naproti tomu rekvalifikačních kurzů je u nás nespočet a každým rokem přibývá více než pět set lidí, kteří jsou kvalifikovaní a tedy oprávněni vykonávat řemeslo kominíka," podotkl Bareš. „Za týden školení se nemůže člověk stát kvalitním kominíkem, který rozumí řemeslu stejně, jako vyučení kominíci," zdůraznil Bareš.

V České republice jsou evidovány nové případy, kdy se kominíci vydávají za revizní techniky a vystavují oficiální potvrzení o tom, že zařízení a komín jsou v pořádku.

Připomeňme, že bez těchto dokumentů v případě nehody topného zařízení, nemá zákazník nárok požadovat finanční odškodnění od pojišťovny. Z toho vyplývá, že i v případě revizních kontrol je nutné prověřit si kontrolora, má-li oprávnění vykonávat profesi revizního technika komínů a spalinových cest.

Podle kominíků lidé často na pravidelnou údržbu kontrolu svých komínů doslova kašlou. Podle nařízení vlády o podmínkách bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, by měli lidé provádět kontroly u pevných paliv třikrát do roka a dvakrát ročně v topné sezóně. U zařízení na plyn se kontrola dle vyhlášky provádí jedenkrát ročně.

Filip Brož

Autor: Redakce

29.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Muž volal o pomoc. Žena ho tloukla lahví od vína

Třebíčsko - Čtvrtek, jedna hodina v noci a na policejní služebně zvoní telefon. O pomoc volá zoufalý muž, kterého doma tluče žena lahví od vína.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení