VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Klenoty třebíčských garáží

Civilnější verze činí Hummer pohodlným vozem

Třebíč - V jednom z minulých čísel jsme si představili americké armádní víceúčelové vozidlo Hummer, ze kterého mírnými úpravami vznikla i jeho civilní verze H1. Že to bylo zásluhou rakouského rodáka Arnolda Schwarzeneggera, je dnes už známou věcí. A tak se z původně vojenského vozidla stala módní záležitost těch, kdo neměli hluboko do kapsy a chtěli být více než výjimeční.

Svižná Lada 1300 vezla párek dobrodruhů do Afriky

Třebíčsko - Dnešním dílem náš seriál o Ladě klasické koncepce ukončíme. Tentokrát se budeme věnovat zajímavostem, které všeobecně nejsou známy. Na místě je připomenout úspěchy na ostatních světových trzích, o kterých jsme se zmínili už na počátku.

OBRAZEM: V roce 1974 byla představena další verze Žigulíka

Třebíčsko - Máme tu další pokračování seriálu o populárním sovětském automobilu. Sedmdesátá léta minulého století byla ve znamení největšího rozmachu jak v objemu výroby, tak i v uvádění nových modelů. Rok 1974 byl rokem představení další verze Žigulíka.

Žigulík vozil i dopravní hlídky Veřejné bezpečnosti

Třebíč – V minulém díle jsme nahlédli do historie jednoho z nejoblíbenějších sovětských automobilů, jehož základem byl Fiat 124, auto roku 1966.

Žigulík byl velmi žádaný dokonce i na Západě

Třebíč – Když se řekne „žigulík", většina dnešních motoristů si představí jeden z obstarožních symbolů totalitní éry. Pamětníci si však vybaví dlouhé fronty před Mototechnou, martýria s úplatky a protekcemi, zkrátka všechna ta úskalí, která vedla k získání tehdy velice módního a nedostatkového zboží – ruského automobilu.

OBRAZEM: Dějiny luxusních cestovních vozů píše Jaguar

Třebíčsko - V roce 1968 se začaly psát nové dějiny luxusních cestovních vozů. Revoluci odstartoval nový sedan britské automobilky Jaguar řady XJ. Poprvé v historii byly v tomto voze skloubeny naprosto rozdílné vlastnosti zcela odlišných druhů automobilů. Jaguar XJ v sobě skrýval jak pohodlí a luxus, tak i sportovní jízdní vlastnosti, sílu a dravost.

OBRAZEM: Jeep Wrangler zůstává žijící legendou

Třebíč - Asi pouze jeden jediný z dnes vyráběných Jeepů o sobě může říci, že je přímým potomkem legendárního a prapůvodního Willyse (o kterém jsme si mohli přečíst v jenom z dřívějších čísel). Typ Wrangler nahradil v roce 1987 dosavadní typ CJ, který jako jediný z výrobní palety nesl znaky původního Jeepu. V tomto roce také převzal a začlenil značku Jeep do svého programu Chrysler, který odkoupil akcie tehdejšího vlastníka Jeepu firmy AMC.

OBRAZEM: Škoda 100 hrála roli ve filmu. A to se počítá

Myslibořice - Někdejší hit československého automobilismu, sen mnoha rodin, to byla Škoda 100 a její varianty. Škodovky řady 100/110 (podle obsahu motoru) začaly vyjíždět z bran AZNP v roce 1969 jako nástupci povedené Škody 1000 MB.

OBRAZEM: Ford Mustang jde neúnavně s dobou

Třebíč - Kdo by ho neznal! Ford Mustang už asi navždy zůstane ikonou pro americká auta. Historie legendy zvané Mustang se začala psát v roce 1964. Pomyslným otcem Mustanga byl vicepresident automobilky Ford Lee Iaccoca, který tak dal světu automobil kategorie pony-car.

Ford Fairline je vysněný vůz z pohádky

Třebíč - Na světě se každodenně odehrává nespočet různých příběhů. Ty o automobilech nás v této rubrice zajímají nejvíce. Mám tady pro vás jeden, který zní trochu jako pohádka.

Wartburg byl ve své době velmi vyspělý a oblíbený vůz

Častotice - Automobilka ve východoněmeckém Eisenachu, která před druhou světovou válkou produkovala vozy BMW, vyráběla po válce stejné automobily přejmenované na EMW. Po vládním nařízení, které upřednostnilo výrobu lidových vozů, se v továrně začaly vyrábět dvoudveřové automobily s dvoutaktními motory pod označením IFA F9.

OBRAZEM: Majitel Priusu dává najevo ekologické smýšlení

Třebíč - Toyota Prius. Určitě jste o ní už slyšeli. Bylo to jistě v souvislosti s alternativními pohony automobilů. Možná jste ji i viděli někde na silnici nebo ve filmu. Zcela jistě ji ale mnoho motoristů, jak se říká, nebere moc vážně. Obzvláště v našich končinách, kde slovo „ekologie" moc v módě není, a města se hemží dieselovými automobily, vypouštějícími ze svých výfuků černá oblaka sazí.

Retro vůz je atraktivní, stejně jako jeho majitelka

Třebíč – Před pár lety zažil motoristický svět vlnu takzvaného retro stylu. Automobilky se totiž designem některých svých modelů vrátily o několik desítek let zpět a nechaly se inspirovat tvarem karoserií již dříve vyráběných automobilů. Pro příklad uveďme VW Beetle (Brouk), Mini (Cooper), Chevrolet HHR, Ford Thunderbird, Chevrolet Camaro, Ford Mustang a další.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies