VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

17. listopad na Třebíčsku

V roce 1999 zamířilo Bopo do konkurzu

Třebíč /SERIÁL/ - V roce 1999 si Třebíčané, stejně jako celá republika, užili uprostřed léta zatmění slunce. V listopadu pak zamířila společnost Bopo do konkurzu.

Třebíč měla v roce 1998 nového starostu a rekordmana

Třebíč /SERIÁL/ - V roce 1991 slavilo třebíčské muzeum sto let, Jan Benda se stal rekordmanem a Třebíčí se prohnala vichřice, která utrhla střechu panelového domu.

Do Třebíče v roce 1997 dorazili Klaus a svatý Vojtěch

Třebíč /SERIÁL/ - Rok 1997 si pravděpodobně všichni pamětníci budou pamatovat kvůli ničivým povodním. Ty tenkrát sice nepostihly Třebíč, ale i přesto život ve městě zásadně ovlivnily.

V roce 1996 se opravovala věž i židovská čtvrť

Třebíč /SERIÁL/ - Třebíč v roce 1996 znovu o něco zkrásněla. Opravila se fasáda městské věže a do židovské čtvrti vedla z Karlova náměstí nová lávka.

V roce 1995 Třebíč navštívil Havel i Karel IV.

Třebíč /SERIÁL/ - Rok 1995 byl dobou velkých oslav a návštěv. V září se konaly oslavy 660. výročí od povýšení Třebíče na město. Zavítal k nám prezident Václav Havel, předseda Parlamentu ČR Milan Uhde a několik ministrů tehdejší vlády. A podle některých svědků možná i návštěvníci z vesmíru na přelomu roku.

Třebíč v roce 1994 přivítala ostatky svatého Václava

Třebíč - Také rok 1994 byl v Třebíči plný zajímavých událostí a výročí. Řešilo se, co s Památníkem osvobození před gymnáziem, vyzkoušeli jsme si bungee jumping a přivítali ostatky sv. Václava.

V Třebíči se narodilo první dítě nového státu

Třebíč - Od roku 1993 se i Třebíčané stali občany pouze České republiky. První dítě nové republiky se narodilo v Třebíči. Město získalo moderní telefonní budky, novou vlajku i prodejnu vozů Mazda.

V roce 1992 se Třebíč naplno vrátila do Evropy

Třebíč /SERIÁL/ - Zraky celé Evropy se v létě 1992 soustředily do Třebíče kvůli televizní soutěži Hry bez hranic. Z Třebíče se stávalo velmi pěkné město díky opraveným domům na náměstí. Počet obyvatel se přehoupl přes významnou hranici a v horkém létě jsme se mohli svlažit desítkou za pět korun a čtyřicet haléřů.

V roce 1991 mizely z Třebíče sochy a měnily se názvy ulic

Třebíč - Také v roce 1991 pokračovala v Třebíči řada změn zapříčiněných událostmi ze 17. listopadu 1989. Z veřejných míst mizely sochy komunistických prominentů, měnily se názvy ulic, v aukcích se prodávaly obchody, provozovny či hotely. Třebíčané mohly vybírat peníze z bankomatu, začít třídit odpad a v ulicích potkávat městské strážníky.

V roce 1990 mohla Třebíč svobodně volit

Třebíč /SERIÁL/ - Rok 1990 byl rokem prvních svobodných voleb po více než čtyřiceti letech. Volili se i noví městští zastupitelé. Začalo se rovněž rozvíjet soukromé podnikání, byl otevřen krytý bazén a na dovolenou se začalo jezdit do Benátek.

Od roku 1989 mohla Třebíč volat svobodně

Třebíč /SERIÁL/ - Rok 1989 se díky 17. listopadu a Sametové revoluci stal jedním z nejvýznamnějších v novodobých dějinách. Byl to však zároveň rok, kdy do Třebíče přijel mongolský vyslanec, zemědělce a zahrádkáře trápilo sucho, na dovolenou se jezdilo do Jugoslávie a začala se prodávat Škoda Favorit.

Lidé na náměstí diskutovali a zapalovali svíčky

Třebíč-  Sedmnáctý listopad 1989 je jedním z nejdůležitějších dat v moderní historii země. „Takovéto události se k zápisu naskýtají snad jednou za sto let. Atmosféra těchto dnů byla neopakovatelná," vzpomínal kronikář Vlastimil Cabejšek na své zápisy listopadových událostí.

Svátek 17. listopadu bude plný světel z lampionů

Třebíčsko – Světlo pro 17. listopad. To je název pro akci chystanou v Třebíči na pondělí 17. listopadu. Děti si budou moci od 15.30 vyrobit lampion v DDM Hrádek.

  • 1
  • 2

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení