VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělské stavení zachvátí požár, tentokrát však cvičně

Hroznatín - V Hroznatíně vypukne v pátek v podvečer požár zemědělského stavení, vanout bude severozápadní vítr a požářiště bude silně zakouřeno. Zásah na nečisto si vyzkouší několik jednotek dobrovolných hasičů, i s plynovými maskami.

11.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Attila Racek

Taktického cvičení se zúčastní jednotky dobrovolných hasičů z osmi obcí, které jsou součástí rudíkovského okrsku. Ke cvičnému požáru tak před páteční osmnáctou hodinou vyjedou zásahové jednotky z Rudíkova, Trnavy, Přeckova, Nového Telečkova, Horních Heřmanic, Vlčatína, Oslavičky a Hroznatína, kde na oko vzplane jedna ze stodol s technikou místních zemědělců.

„Cvičením budeme ověřovat připravenost jednotek na ostrý zásah. Budeme pracovat přesně podle plánu cvičení, včetně použití plynových masek," upozornil starosta rudíkovského okrsku Jiří Dvořák.

Přípravu hasičů vítá Jana Uchytilová, starostka Hroznatína. „Určitě to bude pro všechny zúčastněné obce a jejich hasičské jednotky přínosem. Při opravdovém požáru se pak všichni budou moci řídit podle nacvičeného univerzálního postupu," řekla Uchytilová.

Podobná cvičení pořádá výbor rudíkovského okrsku každoročně. „Nic nechceme ponechat náhodě, na ostrý výjezd musí být připraveny všechny naše jednotky. Jde také o to, aby si hasiči vyzkoušeli techniku, která musí být v případě zásahu plně funkční," řekl Dvořák. „Dnes už jsou podobná cvičení dobrovolná, narozdíl od dob před revolucí, kdy to byla povinnost," poznamenal.

Obyvatele by cvičení nemělo nijak omezit, v Hroznatíně kvůli tomu proběhla informační kampaň. „Už předem jsme museli občany upozornit, že půjde pouze o cvičení. Navíc jsme lidem roznesli lístečky, kde je uveden jeho časový harmonogram," přiblížila Uchytilová. „Lidé se tak nebudou muset zbytečně znepokojovat nebo se shlukovat někde venku. Jsou předem informováni," doplnila.

Právě spolupráci s obcemi si Dvořák pochvaluje. „Všichni starostové a starostky nám vyšli vstříc a své jednotky na vlastní náklady na cvičení vyšlou," pochlubil se a jeho slova potvrdila Uchytilová. „Není to nic nákladného a obce taková záležitost finančně nepoloží. Určitě se to v budoucnu vyplatí," poznamenala.

Od posledního požáru v Hroznatíně uplynulo již pět let, zemědělské družstvo Zepas tehdy přišlo o jednu ze svých hospodářských budov. Jeho jednatel Pavel Kratochvíl tak podobná cvičení vítá: „Určitě ano. Podobným situacím by se mělo předcházet i vhodnou přípravou hasičů. Takové snahy vítám," doplnil Kratochvíl.

Plán taktického cvičení, 12. října

Požár zemědělské kolny s technikou v obci Hroznatín.

17.25 vznik požáru.

17.30 zpozorování požáru zaměstnancem.

17.30 hlášení požáru sirénami v obcích.

17.42 příjezd SDH Rudíkov a SDH Hroznatín na místo.

17.58 příjezd dalších šesti jednotek SDH na místo.

18.06 jsou vytvořeny útočné proudy, probíhá hašení a dálková doprava vody z místního rybníku.

18.16 hašení pokračuje přívodním vedením z místního rybníku.

18.30 nejsou patrná další ohniska požáru.

18.45 jednotky jsou připraveny k odjezdu.

KAMIL ČERNÝ

Autor: Redakce

11.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Jedna z mnoha podobizen Matyáše Žďárského, kterou najdeme v jeho muzeu.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení