VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranáře v Jihlavě otestovaly cvičné výjezdy

Jihlava - Angličtina i znaková řeč. Takové znalosti ve středu krajští záchranáři při cvičení ocenili. Nejlépe si vedla posádka z Jihlavy.

7.10.2015
SDÍLEJ:

Cvičení zdravotnických záchranářů v Jihlavě 2015Foto: Deník/Libor Plíhal

Městské nádraží, katakomby, věž kostela svatého Jakuba, obchodní dům City Park a firma Moravské kovárny. Těchto pět míst si vybrali krajští záchranáři pro druhý ročník metodického cvičení zdravotnických záchranářů. Pětice soutěžních posádek z pěti okresních výjezdových oblastí Kraje Vysočina měla za úkol na každém stanovišti v Jihlavě vyřešit zadaný úkol.

Posádka z pelhřimovské oblasti ve složení řidič Václav Kadlec a záchranáři Petra Kosová a Tomáš Trnka stejně jako jejich kolegové na začátku dne netušili, co je čeká. Vše pro ně bylo do poslední chvíle utajené. První pokyn, který dostali do vysílačky, bylo hlášení o zraněné ženě v jedné prodejně jihlavského City Parku. „Zvedla krabici a ruplo ji v zádech. Už je u ní doktor. Jinak nevíme, co se tam odehrává," přiblížil první úkol cestou na místo záchranář Tomáš Trnka. Podle něj musí být zvyklí na cokoli, protože pokaždé, když někam jedou, tak neví, co je přesně čeká. Už cestou si ovšem s kolegy přehrávali varianty, které mohou nastat. „Klidně by to mohl být infarkt, jestli je ročník 95, tak může být třeba těhotná a může jít o potrat," přemýšlel nahlas se svou kolegyní Trnka. „Musíš se na všechno vyptat," nabádal kolegyni Petru. Jeden ze záchranářů byl totiž vždy v roli pozorovatele. Aktivně úkol řešili pouze řidič a jeden záchranář, tak jak jsou zvyklí z praxe.

Komplikace navíc
Při příjezdu na místo ale bylo všechno jinak. Na místě sice byla zraněná žena, ale zároveň se vyskytla další komplikace. „Simulujeme zásah, kdy dispečink v první chvíli nemá volnou posádku, proto na místo vyšle nejprve doktora v takzvaném systému randez-vous. Později, až se uvolní posádka, posílá na místo záchranáře, kteří mají pacientku odvézt. Jenže se to celé zkomplikuje," uvedl Jan Petr, jeden z organizátorů cvičení, který na místě dohlíží na správnost postupu posádky.

Posádka s lékařem bude mít při příjezdu na místo dopravní nehodu. Řidič sanitního vozu proto zůstane na místě a řeší nehodu, lékař se vydává do obchodu za zraněnou pacientkou. Jenže než dojde na místo, zkolabuje a člen ochranky obchodního domu ho oživuje. „Na místě záchranáři zjistí, že lékař zkolaboval, a musí na vzniklou situaci reagovat. Po celou dobu cvičení mají na sobě sporttestery, které jim měří tepovou frekvenci, a zjišťuje se zátěž při zásahu," dodal Petr.

Tříčlenný tým zvládl úkol vyřešit do patnácti minut a hodnoticí komise je spokojená. K jediné ženské zástupkyni v soutěži, Petře Kosové, nemají organizátoři větších výhrad. Snad jen, že se mohla zeptat řidiče lékařského vozu, zda si lékař předtím nestěžoval na nějaké problémy.

Poté posádka odjíždí a čeká na další pokyny z dispečinku. Před sebou mají ještě další čtyři úkoly.
Na městském nádraží například přijedou k bezdomovci, který nemůže najít svého kamaráda Vojtu. Figurant, který měl za úkol hrát bezdomovce, se role zhostil na výbornou. Náhodný kolemjdoucí si tak jednoduše mohl myslet, že jde o skutečného bezdomovce.

Zásah proudem
Zde měli záchranáři úkol ztížený tím, že šlo o záchranu života z vagonu, nad kterém bylo elektrické vedení. V případě, že se posádka pustila do prozkoumání vagonu předtím, než si zajistila odpojení vedení od elektřiny, vyřadila se předčasně ze soutěže.
Když se jim podařilo ztraceného bezdomovce najít, zjistili, že lezl na vagon a dostal zásah elektrickým proudem.
Další úkol čekal na záchranáře na věži svatého Jakuba. Jednomu z hluchoněmých návštěvníků se udělalo nevolno a potřeboval pomoc záchranářů. „Máme tady pacienty, kteří neslyší, proto s nimi mají záchranáři těžší domluvu. Ale musí si poradit, a hlavně zjistit, že muž předtím snědl houby a dostal z nich otravu," uvedla jedna z přítomných organizátorek.

Na místě byla Jitka Kocmanová, ředitelka krajské organizace svazu neslyšících a nedoslýchavých z Kraje Vysočina, která pomohla vybrat dva neslyšící figuranty. „Při komunikaci s neslyšícím je důležité udržovat oční kontakt, protože neslyšící slyší očima," poznamenala Kocmanová.

Další úkol byl v jihlavském podzemí, kde si anglicky mluvící dívka podvrtla kotník a zaskočil ji bonbon. Poslední úkol záchranáři řešili v jihlavské firmě, kde se jeden ze zaměstnanců přiotrávil oxidem uhelnatým.

Nejlepšího výsledku v součtu nakonec dosáhla posádka záchranářů z Jihlavy.

Autor: Jana Kodysová

7.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení