VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragédiím se dá vyhnout i nainstalováním detektoru oxidu uhelnatého

Vysočina – Topná sezona zaměstnává i hasiče. Ročně v Kraji Vysočina zasahují u desítek požárů, které jsou spojeny se špatně udržovanými komíny. Vrásky na čele jim dělá i únik oxidu uhelnatého.

29.9.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Přemysl Spěvák

Jiří Zelenka, krajský vyšetřovatel příčin vzniku požáru, vysvětluje, jak situace vznikají a jak se jim dá předejít.

Často vyjíždí jednotky hasičů na Vysočině k případům, kdy je viníkem požáru špatně udržovaný a nekontrolovaný komín?
Řádově se dá říci, že každoročně hasiči v kraji zasahují u jedné až dvou desítek požárů, kde je na vině špatně udržovaný komín. Celkově v topné sezoně jednotky každoročně zasahují u dvou až třech desítek požárů v souvislosti s vytápěním. Kromě komínů za požáry stojí špatně instalovaná topidla nebo kouřovody, popřípadě nesprávné uložení hořlavých látek v blízkosti topidel. Dalším nešvarem, se kterým se pravidelně setkáváme, je špatné uskladnění popela. Lidé jej chybně ukládají do plastových nádob, kde mnohdy dojde k následnému vznícení. Popel je nutné ukládat do nádob plechových. Pokud jej ukládáme na volném prostranství, pak je nezbytné dodržet dostatečnou vzdálenost od hořlavých materiálů.

Vzpomenete na nějaký takový případ?
V paměti mám dodnes požár rekonstruované truhlárny ve Světlé nad Sázavou z října roku 2012. Právě tam majitel nevhodným způsobem ukládal popel v těsné blízkosti dřeva. Žhavé částice vítr následně rozfoukal a požár, který kompletně zničil celý objekt, na sebe nenechal dlouho čekat.

Došlo za poslední dobu v kraji k tomu, že by v případě požáru, který způsobil nekontrolovaný komín, nebo podobná nedbalost, někdo zemřel?
Každoročně si bohužel v topné sezoně požáry vyžádají zranění, ale také úmrtí. Ve většině případů za těmito požáry stojí lidská nedbalost a neopatrnost při používání topidel. Na začátku loňského roku při rozsáhlém požáru rodinného domu v Jimramově zemřel jeho majitel. Požár přitom zapříčinila souhra nešťastných náhod. Celý dům byl doslova přeplněn hořlavými věcmi. V pokojích byly štosy letáků, novin, oblečení. V jednom z pokojů měl muž v těsné blízkosti těchto hořlavin elektrický přímotop, ten v noci sepnul a požár s fatálními následky byl rázem na světě. Právě noční hodiny, kdy lidé spí, patří mezi ty nejzrádnější. Požár často lidi vůbec neprobudí, nebo když ano, tak už bývá většinou pozdě.

Dá se takovým situacím nějak předejít?
Doporučujeme vybavit domácnosti hlásiči kouře. Jsou to cenově dostupná zařízení s velmi jednoduchou instalací. Hlásič při detekci kouře spustí silný akustický signál. Díky tomuto jednoduchému zařízení se výrazně zvyšuje šance, že si požáru zavčasu všimneme. Také doporučujeme vybavit domácnost hasicím přístrojem nebo alespoň hasícím sprejem.

Důležité nejsou jen kontroly samotných komínů, ale i revize kotlů a karem, je to tak?
Přesně tak, nejdůležitější je prevence. To znamená udržovat tepelné spotřebiče v řádném a provozuschopném stavu a také je pravidelně kontrolovat. Ze zákona vyplývá povinnost nechat si jedenkrát ročně odborně způsobilou osobou v oboru kominictví provést kontrolu spalinové cesty. U topidel na tuhá paliva právní předpis ukládá povinnost třikrát ročně vyčistit spalinovou cestu. Toto čištění si může majitel či uživatel provést sám.

Od ledna letošního roku zasahovali hasiči v Havlíčkově Brodě už u šesti případů otravy oxidem uhelnatým, tři lidé na otravy zemřeli. Co je příčinou takových otrav?
Tento „smrtelný plyn" se vlastně vyskytuje všude kolem nás. V běžném ovzduší je jeho koncentrace minimální a není nijak nebezpečný. Jinak tomu však je v domácnostech, kde se při běžném užívání plynových spotřebičů koncentrace zvyšuje. Nebezpečím jsou nedostatečně větrané prostory, např. koupelny s instalovaným plynovým kotlem nebo průtokovým ohřívačem. Bohužel trend posledních let, odizolovat své domácnosti, tomuto faktoru silně napomáhá. Výměna oken či vstupních dveří do bytu či přímo místnosti s plynovým topidlem (např. koupelna) může silně změnit tahové podmínky plynového topidla. To co v předchozím topném období plynovému spotřebiči vyhovovalo, např. netěsnost oken a dveří, kudy přisával kyslík, se náhle stává problémem. Pak ještě aktuální počasí v podobě inverze, zapříčiní špatný tah komína a neštěstí je na světě.

Poradil byste, jak se takovým situacím vyhnout?
V každé místnosti, kde je umístěn plynový spotřebič, musí být dostatečně zajištěno větrání. V žádném případě nesmí prostory, kde je instalovaný spotřebič (např. koupelna, kuchyň, kotelna) zůstat zcela uzavřené! V domácnosti by neměl chybět detektor oxidu uhelnatého. Toto zařízení se umísťuje přímo do obytných místností a je napájeno z běžných baterií. Ze statistik vyplývá, že detektor je schopen zabránit až polovině otrav. Zazní-li alarm detektoru, pak opusťte prostory a nebojte se přivolat záchranáře.

Dochází k problémům s otravami oxidem uhelnatým i v jiných městech kraje?
V letošním roce jsme zasahovali pouze v Havlíčkově Brodě. Je nutné ale říci, že evidujeme pouze případy otrav se zásahem hasičů. Pokud se někdo přiotrávil a vyhledal sám ošetření ve zdravotnickém zařízení, pak v naší evidenci nefiguruje.

Autor: Redakce

29.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Havlíčkův Brod opět ovládly Bramborářské dny.
5

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Horácká Slavia Třebíč.

Třebíč vyšla z divokého závěru naprázdno

Šikula srazil rozhodčího, přijela i policie

Rokytnice nad Rokytnou – Inzultace rozhodčího v nedělním utkání fotbalové I. B třídy v Rokytnici nezůstane bez důsledků.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Opilý muž prořízl pneumatiku u auta

Třebíč - Proříznutá pneumatika a poškozená poštovní schránka zůstaly po nezvané návštěvě v neděli večer u jednoho z domů na Nových Dvorech v Třebíči.

Detaily jaderné elektrárny si nově může kdokoli prohlédnout ve 3D aplikaci

Dukovany - Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení