VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragédiím se dá vyhnout i nainstalováním detektoru oxidu uhelnatého

Vysočina – Topná sezona zaměstnává i hasiče. Ročně v Kraji Vysočina zasahují u desítek požárů, které jsou spojeny se špatně udržovanými komíny. Vrásky na čele jim dělá i únik oxidu uhelnatého.

29.9.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Přemysl Spěvák

Jiří Zelenka, krajský vyšetřovatel příčin vzniku požáru, vysvětluje, jak situace vznikají a jak se jim dá předejít.

Často vyjíždí jednotky hasičů na Vysočině k případům, kdy je viníkem požáru špatně udržovaný a nekontrolovaný komín?
Řádově se dá říci, že každoročně hasiči v kraji zasahují u jedné až dvou desítek požárů, kde je na vině špatně udržovaný komín. Celkově v topné sezoně jednotky každoročně zasahují u dvou až třech desítek požárů v souvislosti s vytápěním. Kromě komínů za požáry stojí špatně instalovaná topidla nebo kouřovody, popřípadě nesprávné uložení hořlavých látek v blízkosti topidel. Dalším nešvarem, se kterým se pravidelně setkáváme, je špatné uskladnění popela. Lidé jej chybně ukládají do plastových nádob, kde mnohdy dojde k následnému vznícení. Popel je nutné ukládat do nádob plechových. Pokud jej ukládáme na volném prostranství, pak je nezbytné dodržet dostatečnou vzdálenost od hořlavých materiálů.

Vzpomenete na nějaký takový případ?
V paměti mám dodnes požár rekonstruované truhlárny ve Světlé nad Sázavou z října roku 2012. Právě tam majitel nevhodným způsobem ukládal popel v těsné blízkosti dřeva. Žhavé částice vítr následně rozfoukal a požár, který kompletně zničil celý objekt, na sebe nenechal dlouho čekat.

Došlo za poslední dobu v kraji k tomu, že by v případě požáru, který způsobil nekontrolovaný komín, nebo podobná nedbalost, někdo zemřel?
Každoročně si bohužel v topné sezoně požáry vyžádají zranění, ale také úmrtí. Ve většině případů za těmito požáry stojí lidská nedbalost a neopatrnost při používání topidel. Na začátku loňského roku při rozsáhlém požáru rodinného domu v Jimramově zemřel jeho majitel. Požár přitom zapříčinila souhra nešťastných náhod. Celý dům byl doslova přeplněn hořlavými věcmi. V pokojích byly štosy letáků, novin, oblečení. V jednom z pokojů měl muž v těsné blízkosti těchto hořlavin elektrický přímotop, ten v noci sepnul a požár s fatálními následky byl rázem na světě. Právě noční hodiny, kdy lidé spí, patří mezi ty nejzrádnější. Požár často lidi vůbec neprobudí, nebo když ano, tak už bývá většinou pozdě.

Dá se takovým situacím nějak předejít?
Doporučujeme vybavit domácnosti hlásiči kouře. Jsou to cenově dostupná zařízení s velmi jednoduchou instalací. Hlásič při detekci kouře spustí silný akustický signál. Díky tomuto jednoduchému zařízení se výrazně zvyšuje šance, že si požáru zavčasu všimneme. Také doporučujeme vybavit domácnost hasicím přístrojem nebo alespoň hasícím sprejem.

Důležité nejsou jen kontroly samotných komínů, ale i revize kotlů a karem, je to tak?
Přesně tak, nejdůležitější je prevence. To znamená udržovat tepelné spotřebiče v řádném a provozuschopném stavu a také je pravidelně kontrolovat. Ze zákona vyplývá povinnost nechat si jedenkrát ročně odborně způsobilou osobou v oboru kominictví provést kontrolu spalinové cesty. U topidel na tuhá paliva právní předpis ukládá povinnost třikrát ročně vyčistit spalinovou cestu. Toto čištění si může majitel či uživatel provést sám.

Od ledna letošního roku zasahovali hasiči v Havlíčkově Brodě už u šesti případů otravy oxidem uhelnatým, tři lidé na otravy zemřeli. Co je příčinou takových otrav?
Tento „smrtelný plyn" se vlastně vyskytuje všude kolem nás. V běžném ovzduší je jeho koncentrace minimální a není nijak nebezpečný. Jinak tomu však je v domácnostech, kde se při běžném užívání plynových spotřebičů koncentrace zvyšuje. Nebezpečím jsou nedostatečně větrané prostory, např. koupelny s instalovaným plynovým kotlem nebo průtokovým ohřívačem. Bohužel trend posledních let, odizolovat své domácnosti, tomuto faktoru silně napomáhá. Výměna oken či vstupních dveří do bytu či přímo místnosti s plynovým topidlem (např. koupelna) může silně změnit tahové podmínky plynového topidla. To co v předchozím topném období plynovému spotřebiči vyhovovalo, např. netěsnost oken a dveří, kudy přisával kyslík, se náhle stává problémem. Pak ještě aktuální počasí v podobě inverze, zapříčiní špatný tah komína a neštěstí je na světě.

Poradil byste, jak se takovým situacím vyhnout?
V každé místnosti, kde je umístěn plynový spotřebič, musí být dostatečně zajištěno větrání. V žádném případě nesmí prostory, kde je instalovaný spotřebič (např. koupelna, kuchyň, kotelna) zůstat zcela uzavřené! V domácnosti by neměl chybět detektor oxidu uhelnatého. Toto zařízení se umísťuje přímo do obytných místností a je napájeno z běžných baterií. Ze statistik vyplývá, že detektor je schopen zabránit až polovině otrav. Zazní-li alarm detektoru, pak opusťte prostory a nebojte se přivolat záchranáře.

Dochází k problémům s otravami oxidem uhelnatým i v jiných městech kraje?
V letošním roce jsme zasahovali pouze v Havlíčkově Brodě. Je nutné ale říci, že evidujeme pouze případy otrav se zásahem hasičů. Pokud se někdo přiotrávil a vyhledal sám ošetření ve zdravotnickém zařízení, pak v naší evidenci nefiguruje.

Autor: Redakce

29.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Muž volal o pomoc. Žena ho tloukla lahví od vína

Třebíčsko - Čtvrtek, jedna hodina v noci a na policejní služebně zvoní telefon. O pomoc volá zoufalý muž, kterého doma tluče žena lahví od vína.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení