VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé už topí, hasiči varují před požáry

Vysočina – Nevhodná konstrukce komínu, špatně zajištěná komínová dvířka, nevyhovující stav komínu či kouřovodu, použití nevhodných paliv, ale rovněž lidská nedbalost patří mezi nejčastější příčiny vzniku požáru nemovitosti během topné sezony.

4.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

„Lidé zcela nepochopitelně dávají do blízkosti topidel hořlavé materiály - dokonce i barvy či laky, čímž se riziko vzniku požáru samozřejmě zvyšuje. Kotelny domů jsou nezřídka spíše skladem starého harampádí,“ konstatovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

Za pořádek v kotelně a nezávadný stav komínů nese odpovědnost správce nebo majitel objektu, ne kominík. Ale právě kominíci mají teď plno práce s čistěním a kontrolou komínů. Zajistit si minimálně jednou za rok odbornou kontrolu komínu doloženou dokladem nařizuje nová vyhláška, která vstoupila v platnost v lednu tohoto roku.

„U používaných spalinových cest se kontrola provádí minimálně jednou ročně. Popíše se stávající stav a případné nedostatky a změny. Orientační cena, bez čištění, včetně zápisu je od 300 korun bez DPH,” řekl kominík Jan Leksa. Ten aktuálně zkontroluje šest až dvanáct komínů za den, přičemž největším nedostatkem, se kterým se setkává, je připojení nového spotřebiče na starý komín.

„Již od září jsem byl nucen z důvodu vytížení kapacity omezit příjem nových zakázek na čistění a kontrolu spalinových cest. Volné termíny mám až v lednu či únoru,” podotkl žďárský kominík.

Obdobně je na tom s naplněností diáře objednávkami kominík Jaroslav Podsedník. Svoji klientelu má nejen v Bystřici nad Pernštejnem a na trase do Žďáru nad Sázavou, ale objíždí i vesnice ve směru na Brno. „Nové zakázky už letos nestihnu, zapisuji si je na leden,” sdělil také Jaroslav Podsedník.

Zhruba stovku komínů zkontroluje počínaje příštím týdnem také novoměstský kominík Václav Sváček. O jeho služby se hromadně přihlásili obyvatelé Věcova a jeho místních částí.

A přestože lidé v kotlích topit teprve začali, hasiči již v průběhu uplynulého měsíce vyjížděli v kraji k šesti požárům objektů. Přímo na Žďársku prozatím v souvislosti s topidly a komíny nezasahovali. Pestrý byl ale z pohledu Musilové začátek tohoto roku. Od 1. ledna do 31. března mají v záznamech ve žďárském okrese 13 požárů.

„Pokud se stane a chytnou saze v komíně, lidé by nikdy neměli požár hasit vodou. Mohlo by dojít k jeho popraskání nebo dokonce k výbuchu,“ varuje mluvčí s tím, že do příjezdu hasičů se mohou lidé pokusit plameny zkrotit pomocí vhazování malého množství písku vymetacími dvířky nebo ze střechy na vnitřní stěny komína. Lze také použít práškový hasicí přístroj.

-------------

Užitečné rady

- před zahájením užívání jakýchkoliv topidel důkladně přečíst návod na použití od výrobce a těmito informacemi se řídit

- neskladovat v topné místnosti hořlavé materiály, jako jsou barvy, laky apod.

- komíny a kouřovody udržovat v dobrém technickém stavu, provádět pravidelné čištění komínů a topidel

- požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo dokonce výbuchu

více na www.hasici-vysocina.cz

Autor: Zlata Ptáčková

4.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Katolické gymnázium buduje nové učebny za 88 milionů

Andrea Kalivodová

Besedu rozezní hlasy operních div

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

Okříšky - Devatenáct týmů z celé Vysočiny stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí.

Den charity nabídne běžecký závod s Petrem Svobodou

Třebíč - Třebíč se v pondělí 25. září připojí k celorepublikovému projektu Den charity. Na Karlově náměstí bude probíhat kulturní program a uskuteční se i běžecký závod.

Už rostou. Vysočina se stává rájem pro všechny houbaře

Vysočina – S příchodem podzimu se otevírají houbařům nadějné vyhlídky, z lesů Vysočiny si nyní přinášejí pěkné úlovky. „Našla jsem křemenáče, bedly a také rodinku praváků, a to když jsem náhodou odhrnula borůvčí,“ řekla Lenka Veselá ze Žďáru. 

Úvěrového podvodníka z Jihlavy poslal soud do vězení na šest let

Jihlava – Po bezmála čtyřech dlouhých letech vynesl Okresní soud v Jihlavě rozsudek nad čtyřiatřicetiletým Janem Rambouskem z Jihlavy. Ten byl obžalován z rozsáhlých podvodů vůči lidem po celé republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení